Po co komu zegarek skoro mamy telefony komórkowe i nie trzeba specjalnie patrzeć na rękę, aby sprawdzić godzinę? W dobie wszechobecnej technologi zegarek jednak to coś więcej niż tylko czasomierz. Dziś zegarek to biżuteria- doskonałe dopełnienie całości naszego ubioru oraz miara prestiżu pokazująca klasę i pozycję społeczną. Zakup zegarka nie należy do najprostszych. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników, o których często nie mamy większego pojęcia. O to 5 rzeczy które musisz wiedzieć zanim kupisz zegarek.

Przeznaczenie

Nie ma butów, które pasują na wszystkie okazje, podobnie z zegarkiem. Inny założysz do garnituru, inny do casualowych stylizacji, a jeszcze inny do biegania, czy na basen. Oczywiście są mniej lub bardziej uniwersalne modele, jednak przed zakupem musisz się zastanowić do czego będziesz go najczęściej ubierać. Nie ma zegarka pasującego do wszystkich stylizacji.

Rodzaje mechanizmów

Mechanizm klasyczny- mechanizm klasyczny nakręca się ręcznie za pomocą tzw. koronki, czyli pokrętła. W środku mamy odpowiednik wahadła dużego zegara, którego ruch porusza wskazówkami. Cenione przez koneserów i kolekcjonerów, ze względu na nowe technologie rzadko spotkamy taki mechanizm w najnowszych produkcjach. Na tarczy takiego zegarka przeważnie umieszczona jest informacja na temat ilości łożysk- kamieni użytych w zegarku.

Mechanizm automatyczny- budową bardzo przypomina mechanizm klasyczny, jednak zegarek z tym mechanizmem nakręca się dzięki ruchom ręki. Na tarczy takiego zegarka zazwyczaj umieszczony jest napis „Automatic”. Aby zapewnić im stałą punktualność powinni się je przechowywać w specjalnych pudełkach, zwanych rotomatami- boxami, które wprawiają w ruch przechowywany zegarek aby ten nie stanął. To właśnie mechanizmy automatyczne umieszczane są w kopertach najdroższych zegarków na świecie.

Mechanizm kwarcowy- pracuje dzięki baterii którą trzeba wymieniać. Na tarczy zegarka najczęściej umieszczony jest napis „Quartz”, choć to oczywiście nie jest regułą. Są to najdokładniejsze i najbardziej powszechne mechanizmy.

Unikaj zegarków marek modowych

U Tommy’ego Hilifgera, czy Michaela Korsa możesz kupić co najwyżej koszule. Jeżeli szukasz zegarka, która ma pełnić funkcje czasomierza, a nie tylko biżuterii to zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać model którejś z szwajcarskich, czy japońskich firm zajmujących się jedynie produkcją zegarków. Musisz wiedzieć, że kupując zegarek Hilfigera, czy Lagerfelda płacisz za markę i design, a w środku dostajesz zazwyczaj słabej jakości chiński mechanizm. Oczywiście nie jest to regułą, jednak bardzo często się potwierdza. Nie od dziś wiadomo,że najlepszą renomą cieszą się zegarki szwajcarskie. Symbol swiss made. na zegarku oznacza, że przynajmniej 50 % jego części zostało wyprodukowanych w Szwajcarii. To swojego rodzaju certyfikat jakości. Wyjątkami od tej reguły są marki fashion z bardzo wysokiej półki cenowej tj. LV, Bulgari, czy m.in. Chanel. Ich zegarki bardzo często posiadają świetne mechanizmy i wykonane są z najlepszych materiałów. Kolejną firmą modową, której zegarki zasługują na uwagę jest Calvin Klein wyposażony w szwajcarskie mechanizmy ETA wchodzący w skład kultowej Swatch Group.

Bądź na bieżąco. Polub mój fanpage na Facebooku!

Poznaj piramidę prestiżu

Moją indywidualną, subiektywną piramidę prestiżu znajdziecie tutaj. Musisz ustalić budżet jaki możesz przeznaczyć na zakup zegarka i sprawdzić jakie marki są w twoim zasięgu. Z zegarkami jest jak z samochodami, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: „ile kosztuje zegarek?” Za niskiej jakości egzemplarz możemy dać kilkadziesiąt złotych, a za zegarek renomowanej firmy, spełniający najwyższe standardy, przyjdzie ci zapłacić kilkaset tysięcy złotych. Musisz wiedzieć, że Omegę, Rolexa, czy IWC nikt ci nie sprzeda za tysiąc złotych tylko ich podróbkę. Na polskim rynku nie brakuje chińskich replik najdroższych zegarków. To nie wstyd kupić plastikowy zegarek za 100 zł. Wstydem jest kupić podróbkę drogiego zegarka.

Jesteś tak mocny jak twój najsłabszy punkt. Szkiełko

To właśnie od szkiełka zależy najbardziej wytrzymałość danego modelu. Im twardsze tym lepsze. Najdroższe zegarki mają szkiełka wykonane z szafiru naturalnego, zaraz za nimi plasuje się szafir syntetyczny, szkiełko mineralne i na szarym końcu plastik, hesalit. Twardość podaje się w skali Mohsa. Najtwardsze szkła zegarków z najwyższej półki mają twardość 8– 9, natomiast najtańsze– 1. Dla porównania, diament ma twardość 10.

fot. iwc.com
Zobacz także: