Myślisz okulary – mówisz Ray-Ban. Mówisz Ray-Ban – myślisz hipster? Producenta wysokiej klasy okularów zna każdy. Popularność tych okularów nie ma jednak większego związku z hipsterami, których widzimy na co dzień na ulicy. Ray-Ban to wspaniała, kilkudziesięcioletnia firma, której początki sięgają czasów II wojny światowej. Co stoi więc za sukcesem najlepiej sprzedającej się marki okularów na świecie i jaka jest jej historia?

W 1929 roku amerykański pilot generał Douglas MacArthur zwrócił się do marki Ray-Ban z prośbą o stworzenie nowego typu okularów dla sił powietrznych, które chroniłyby pilotów przed ostrym światłem na dużych wysokościach, przy jednoczesnym zapewnieniu wyraźnego obrazu w polu widzenia. Firma podjęła wyzwanie i opracowała okulary z zielonymi soczewkami ANTI GLARE. Pierwszy model do publicznej sprzedaży trafił w 1936 roku jako okulary z modną oprawą wykonaną z tworzywa sztucznego znane jako Aviator. Piloci amerykańskich sił powietrznych używali właśnie tych okularów w trakcie wszystkich misji powietrznych podczas II wojny światowej.

Przełom czyt. Wayfarer

W 1952 roku firma wypuściła najbardziej znany model- Wayfarer. Zaraz po premierze zagościły one na stałe w Hollywood i stały się jednym z symboli lat 50 i 60. Jednym z filmów, po którym sprzedaż tego modelu wyraźnie wzrosła był „Blues Brothers”, gdzie główni bohaterowie nie rozstawali się z klasycznymi Wayfarerami.

Poza tym Wayfarery nosili: Michael Jackson, Madonna, John F. Kennedy, Bob Dylan, Marilyn Monroe, członkowie zespołu Metallica, Kanye West, Michael Jordan, Barack Obama czy Johny Depp. Prawdopodobnie prościej byłoby wymienić tych, którzy w Ray-Banach się nie pojawiali. Jeżeli widzisz jakąś gwiazdę w okularach, prawdopodobieństwo, że będą to Ray-Bany bliskie jest 100%.

Jakość w cenie

Produkowane we Włoszech okulary są marzeniem wielu osób. Ten gadżet to jeden z synonimów luksusu, prestiżu i dobrego stylu. Za najtańsze modele trzeba zapłacić jednak grubo ponad 300 zł. Oczywiście jak każda droga i pożądana marka bardzo często jest podrabiana. Z różnym skutkiem. W większości przypadków oryginał od repliki można rozpoznać po jakości wykonania oraz rodzajów soczewek. Ray- Bany to nie tylko świetny styl, ale także nowoczesne technologie zapewniające doskonałą ochronę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Ray- Ban słynie z jednych z najlepszych soczewek używanych w okularach. W najdroższych modelach stosuje się filtr polaryzacyjny, powłokę z antyrefleksem i wyjątkową warstwę hydro-olefobową, dzięki której woda i substancje oleiste nie osiadają na soczewce. W ofercie firmy znajdziemy też super lekkie i wytrzymałe wykonane z… karbonu. Niedawno w ofercie marki pojawiły się oryginalne modele serii „folding”, które można złożyć i dzięki kompaktowym rozmiarom schować np. do kieszeni koszuli, czy małej damskiej torebki.

Ciekawostki

Słowo „ray” z angielskiego znaczy promień, a „ban” zakaz. > W 1999 roku marka została sprzedana włoskiej firmie Luxottica Group za 640 milionów dolarów, a dzisiaj jej wartość wyceniana jest na… 1.2 miliarda dolarów.

Marka z okazji swoich 75 urodzin stworzyła unikalny model Ray-Ban Aviator Folding Ultra. Legendarny model okularów pojawił się w ekskluzywnej wersji składanej i powlekanej 22 karatowym złotem.

W 2004 roku Ray-Ban rozpoczał swoją przygodę z Formuła 1 jako partner zespołu Lucky Strike BAR Honda.

Ray-Ban jest jedną z najczęściej podrabianych marek na świecie. Istnieje nawet strona fakeraybansforsales.com

fot. ray-ban.com, kanyewest.com
Zobacz także: