Inwestowanie w zegarki
Wyrozniony na sliderze · 16 min

Jak inwestować w zegarki? Praktyczny poradnik

Czas to pieniądz. Czasomierze również. Inwestowanie w zegarki może okazać się strzałem w dziesiątkę. Ale nie wszyscy są do tego stworzeni, tak jak nie wszystkie czasomierze przyniosą duże zyski. W jakie zegarki inwestować? Jak się do tego przygotować? I wreszcie – jakie pieniądze można przy tym zarobić? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej.

Inwestowanie w zegarki – wiedza kluczem do sukcesu

Każdy sposób poważnego inwestowania wymaga wiedzy. Niezależnie, czy jest to rynek nieruchomości, samochodów luksusowych, walut albo kruszców – aby osiągnąć sukces trzeba się najpierw wiele nauczyć. Tak samo jest z inwestowaniem w zegarki. W tym biznesie wiedza jest prawdziwym kluczem do sukcesu. Musisz bardzo dobrze znać historię zegarmistrzostwa, trendy typowe dla danych okresów, przełomowe rozwiązania i modele renomowanych producentów oraz ich oferty na przestrzeni lat. Wiedza na tym rynku to ogromna przewaga. Warto ją zdobyć.

Konieczną i podstawową umiejętnością jest także rozpoznawanie modeli i znajomość ich szczególnych cech, która pozwoli odróżnić oryginał od falsyfikatu. A kiedy będziesz szukać zegarków o potencjale inwestycyjnym, to na podróbkę z pewnością zdarzy Ci się w końcu trafić. Na dodatek ciągle musisz pogłębiać swoją wiedzę, dużo czytać, szperać w różnych źródłach i śledzić najnowsze premiery. Głód wiedzy jest bardzo ważny, bowiem świat zegarków jest tak barwny i różnorodny, że nie sposób poznać go w stu procentach. Dlatego warto znaleźć sobie w nim własną niszę, w której staniesz się specjalistą. Możesz poświęcić swoją uwagę zegarkom związanym z daną tematyką – lotnictwiem czy motoryzacją, tym z wybranego okresu – np. międzywojnia albo skupić się na kilku ulubionych markach.

Niekończące się poszukiwania

Chociaż inwestowanie w zegarki nie jest tak dynamiczne jak gra na giełdzie i nie zmusza do ciągłego siedzenia nad wykresami, to nadal wymaga większego zaangażowania, niż mogłoby się wydawać. Aby znaleźć ciekawy model, który w przyszłości zapewni wysoki zysk trzeba być niezwykle czujnym i często mocno się natrudzić. Jeśli zamierzasz inwestować w nowe zegarki, sprzedawane przez producentów i oficjalnych dystrybutorów, to powinieneś stale śledzić ich oferty, przeglądać strony internetowe i kanały w mediach społecznościowych, zapisywać się do newsletterów, a także odwiedzać branżowe targi i wydarzenia. Wszystko po to, by nie ominęła Cię premiera żadnego zegarka z krótkiej serii, który szybko zniknie z ofert, a na którym w przyszłości będzie można nieźle zarobić. Trzeba też liczyć się tym, że nowe zegarki o największym potencjale inwestycyjnym (najbardziej pożądane, limitowane edycje) sprzedawane są w większości przypadków stałym klientom, tym co mają wyrobioną historię zakupową. Oni przez marki traktowani są priorytetowo. W większości przypadków trzeba zapisać się na listę oczekujących i… czekać. W skrajnych przypadkach nawet 6 lat. Popyt na topowe zegarki jak Patek Philippe Nautilus, czy Audemars Piguet Royal Oak, jest tak ogromny, że już w dniu zakupu wiele modeli na rynku wtórnym jest wycenianych kilkukrotnie drożej. Największym problemem jest więc możliwość zapisania się na listę oczekujących nie posiadając historii zakupowej zegarków danej marki.

Marki organizują nawet specjalne akcje, dzięki którym limitowany model można zamówić w sieci. Tak robi chociażby AP, Patek, czy Omega, która w ramach inicjatywy nazwanej #SpeedyTuesday sprzedaje swoje wyjątkowe czasomierze online. Znikają one w niesamowitym tempie. Kiedy w 2017 roku marka po raz pierwszy zorganizowała taką akcję, 2012 sztuk wyjątkowego Speedmastera #Speedytuesday rozeszło się w cztery godziny i niecałe 16 minut. A model Speedmaster Limited Edition 42 mm „Ultraman” – wystawiony rok później na Instagramie w tej samej liczbie – zniknął w godzinę i 53 minuty! Oba czasomierze wyróżniały się rzecz jasna wyjątkowym stylem. Pierwszy charakteryzował się czarno-białą stylistką z ciemną tarczą oraz białymi subtarczkami. A Ultraman, nawiązujący do japońskiego kina science-fiction z lat 70. XX wieku, zwracał uwagę pomarańczowymi wstawkami oraz sześciokątnym pudełkiem.

CZYTAJ TAKŻE: 5 powodów dla których warto kupić drogi zegarek

W przypadku rynku wtórnego pracy jest jeszcze więcej. Poszukiwania zegarków do inwestycji najłatwiej rozpocząć w internecie – od przeglądania portali aukcyjnych i ogłoszeniowych. Ale to tylko jedna z wielu ścieżek do wartościowych znalezisk. Warto odwiedzać również targi staroci i warsztaty zegarmistrzowskie. A także rozmawiać z ludźmi – niektórzy kryją „na strychu” naprawdę ciekawe okazy, nie mając nawet pojęcia o ich rzeczywistej wartości. Przydatne okazują się również znajomość języków i ciągoty do podróżowania, bowiem najwięcej ciekawych zegarków wartych inwestowania znajdziemy poza granicami naszego kraju. Nie da się jednak ukryć, że niezależnie od sposobu poszukiwania bardzo ważne jest jedno – szczęście. Trafić na zegarek, który okaże się udaną inwestycją nie jest łatwo. 

W jakie zegarki inwestować?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – najlepsze i wyjątkowe. Ale zacznijmy od tego, w jakie zegarki nie inwestować. Z miejsca możesz odrzucić najtańszą masówkę. Uproszczając – zysków nie przyniosą Ci zegarki z mechanizmem kwarcowym, ani te kierowane do kobiet. W tym biznesie nie ma parytetów, a damskie zegarki praktycznie nie osiągają wysokich wartości. Choć i to się zaczyna zmieniać i coraz częściej można znaleźć damskie modele, lub model unisex, które są też zegarkami inwestycyjnymi.

Zatem w jakie zegarki inwestować? Na wartość inwestycyjną zegarka składa się wiele elementów. Niezwykle istotny jest oczywiście producent. Czasomierze takich marek jak Patek Philippe, Vacheron Constantin, Rolex czy Audemars Piguet z natury mają ogromny potencjał inwestycyjny. Pokazuje to zresztą doskonale lista najdroższych zegarków w historii. Ale to nie oznacza, że dzieła marek stojących niżej w piramidzie prestiżu – Omegi, TAG Heuera czy Seiko – nie mogą okazać się dobrymi inwestycjami.

Czasomierze od bardziej popularnych producentów, ale pochodzące z krótkich, limitowanych serii często osiągają na rynku wtórnym wartość dużo wyższą, niż zakładał ich twórca. Marki zegarkowe bardzo chętnie wypuszczają na rynek modele w specjalnych wersjach, nawiązujących do ich historii, istotnych wydarzeń czy popkultury. TAG Heuer pokazuje wyjątkowe odsłony swoich słynnych modeli związanych z motoryzacją – Carrera i Monaco. W 2019 roku, z okazji 50-lecia zegarka Monaco marka stworzyła aż pięć specjalnych i limitowanych wersji tego czasomierza. Omega natomiast chętnie powraca ze specjalnymi odsłonami Speedmastera (łączonego nierozerwalnie z kosmicznymi misjami NASA) i Seamastera (aktualnego zegarka Jamesa Bonda). Gratką dla kolekcjonerów jest na przykład limitowany do 1970 egzemplarzy Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award, stworzony na 45. rocznicę szczęśliwego zakończenia dramatycznej misji Apollo 13. Zresztą wspomniane przeze mnie wcześniej zegarki z cyklu #SpeedyTuesday są równie dobrym przykładem specjalnych wersji o dużym potencjale inwestycyjnym. I chyba nie muszę dodawać, że kosztują teraz wyraźnie więcej, niż w dniu premiery.

Inwestowanie w zegarki – liczy się historia

Nie mniej ważne – albo nawet ważniejsze – są także cechy konkretnego zegarka i stojąca za nim historia. Pierwsza sztuka danego modelu ma dużo większe szanse na wzrost wartości niż kolejne. Tak samo jak egzemplarz z serii specjalnej oznaczony istotną dla jej tematyki liczbą. Na przykład Omega Speedmaster Apollo 11 50th Anniversary o numerze 1969 – dokładnie takim, jak rok pierwszego lądowania na księżycu – może mieć bardzo duży potencjał.

Istotną cechą zegarka o dużym potencjale inwestycyjnym jest oczywiście jego stan. Czasomierz, który nigdy nie znalazł się na żadnym nadgarstku, jest w nienaruszonym stanie, a na dodatek towarzyszą mu oryginalne pudełko i odpowiednia dokumentacja naturalnie okaże się bardziej przyszłościowy, niż taki sam model, ale zmęczony życiem i na dodatek trzymany w zastępczym kartoniku. O czasomierz przechowywany z myślą o późniejszej sprzedaży trzeba też dbać w odpowiedni sposób. Nie tylko umieścić go w bezpiecznym miejscu, w stałej pokojowej temperaturze i niskiej wilgotności, ale również regularnie nakręcać i oddawać na przeglądy do zaufanego zegarmistrza. I oczywiście ciągle opierać się pokusie, by założyć go na rękę. Najlepiej postępować zgodnie z filozofią prezentowaną przez markę Patek Philippe. Według szwajcarskiej manufaktury nigdy nie jesteśmy właścicielem zegarka – po prostu przechowujemy go dla następnego pokolenia. 

CZYTAJ TAKŻE: Piramida Prestiżu Zegarków

Jednak i używany (nawet intensywnie) zegarek może zyskiwać na wartości. Wszystko zależy od tego, jaka kryje się za nim historia. Jeśli wcześniej należał do filmowej gwiazdy, ważnego polityka albo sportowca światowej sławy, a ta przeszłość jest odpowiednio udokumentowana, to jego wartość może być wręcz astronomicznie wysoka. Przykład? Omega Elvisa Presleya, sprzedana za 1 500 000 franków szwajcarskich (ponad 6 milionów złotych) podczas aukcji Geneva Watch Auction: Seven. To egzemplarz wyjątkowy nie tylko z powodu dawnego właściciela. Był prezentem od wytwórni RCA Records z okazji sprzedania 75 milionów płyt Presleya na całym świecie. A na jego deklu znalazł się grawerunek o treści: „To Elvis, 75 Million Records, RCA Victor, 12-25-60”. Jego autentyczność potwierdzał specjalny certyfikat oraz zdjęcia gwiazdora z czasomierzem na nadgarstku. Co ciekawe, nabywcą zegarka okazało się Muzeum Omega. Inny przykład używanego zegarka o wysokiej wartości? Rolex Daytona z 1968 roku, którego nosił na nadgarstku Paul Newman. W 2017 roku czasomierz sprzedano na aukcji za prawie 17,8 milionów dolarów, czyli niemal 70 milionów złotych. To czyniło go wtedy najdroższym zegarkiem naręcznym w historii.

Czy warto inwestować w zegarki?

Inwestowanie w zegarki nie jest dla wszystkich. Jeśli oczekujesz szybkiego zysku, to nie mam dla Ciebie dobrych wieści. Czasomierze są wieloletnią, długofalową lokatą kapitału. Nie polecam tego biznesu również osobom, które nie są choć trochę zainteresowane tą tematyką. Ogrom wiedzy potrzebnej do świadomego i trafnego inwestowania w zegarki jest na tyle duży, że bez chociaż odrobiny pasji bardzo trudno się w tym świecie odnaleźć. Inwestowanie w zegarki postrzegam więc jako etap rozwoju zamiłowania do czasomierzy i metodę dywersyfikacji dochodów, niż podstawowy sposób zarabiania pieniędzy.

Ale czy warto inwestować w zegarki? Oczywiście, że tak. To świetna okazja, by lepiej poznać sztukę zegarmistrzowską, poszerzyć wiedzę, poznać nowych ludzi, a także docenić piękno zegarków. I nie ma się co oszukiwać – to również możliwość zdobycia dużych zysków. Najdroższy zegarek na świecie kiedykolwiek sprzedany na aukcji – unikatowy Patek Philippe Grandmaster Chime 6300A-010 – w 2019 roku osiągnął cenę około 31 mln franków szwajcarskich, czyli ponad 120 milionów złotych! Na samej górze gra toczy się o wielką stawkę.

Jak zarabiać na inwestycji w zegarki? Sprawdź mój kurs online

Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w zegarki, a nie wiesz jak się za to zabrać, od czego zacząć, jakich błędów nie popełniać i jak zapisywać się na listy oczekujących to właśnie dla Ciebie stworzyłem mój kurs Jak zarabiać na inwestycji w zegarki, który dostępny już jest na platformie Ecadeo.com. 25 odcinków, wszystko co musisz wiedzieć w jednym miejscu. Sam na tym rynku działam od ponad 10 lat i w tym czasie zbudowałem kolekcję wartą ponad 5 milionów złotych inwestując niecałe 2 miliony. Mam ponad 20 zegarków w kolekcji i wszystkie znacząco zyskały na wartości. Jaką strategię obrałem, jak i gdzie kupowałem swoje zegarki, na co zwracałem uwagę? O wszystkim opowiadam w moim kursie. Kurs kupiło już ponad 1200 osób i zebrał same pozytywne opinie. Po zakupie moi klienci mailowo otrzymują upadate z branży i wszelkie niezbędne informacje uzupełniające wiedzę zawartą w kursie. Kliknij w link i sprawdź jak zarabiać na inwestycji w zegarki.

fot. Bexsonn.com

Podobne wpisy

Komentarze (29)

 • https://www.waste-ndc.pro/community/Profile/Tressa79906983/
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hey there just wanted to give you a quick heads up.
  Thee words in your post seem to be runningg off the screen iin Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with web browser compatibility but I thought
  I’d post to let you know. Thhe layout look great though!
  Hope you get the problkem solved soon. Thanks https://Www.Waste-NDC.Pro/community/profile/tressa79906983/

 • sandyterrace.com
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  veganchoicecbd.com
  Xishan … 이 사람들은 점차 학자-관료 계급을 비판하기 시작했습니다.

 • 에그벳도메인
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  qiyezp.com
  이 규칙은 가오 다이즈 천황 때부터 시작되었다는 말도 있습니다.

 • Maddison
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  of coսгse like yоur web-sitе but үou have to test the spelling on quite a few of үօur posts.
  A number of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality on the other hand I will definitely come bacқ again.

  my bⅼog post – หนังผู้ใหญ่

 • Claudia
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Τhis web site tгuⅼy has all the info I wanted concеrning this subject and didn’t know
  who to ask.

  Also visit my site: หนังเอวี

 • Christiane
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I got this web page from my paⅼ who informed me сoncerning this web pɑge and now this time I am browsing this website and
  reading very informative posts at thіs time.

  Also vіsit my web site: japan porn

 • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

 • Lavon
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I’ⅼl right away snatch your rss as I ϲan not find yoᥙr e-mail subscription hуperlink
  or e-newsletter servicе. Ɗo you’ve any? Kindly allow
  me recognise in order that I could subscribe.
  Τhanks.

  Also visit my web site :: pornxxx

 • Nellie
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Saved as a fav᧐rіte, I really like your website!

  Also viѕіt my web site :: porn

 • Bud
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ꮋi there, of course this paragraph is genuinely fastidious and I have learned lot
  of things from it on the toⲣic of bloggіng. thаnks.

  my blog กลุ่มลับ vk

 • Glenn
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thanks for аny other informatіve site. Where else mɑy I am
  getting thɑt kind of info written in such an ideal manner?
  Ӏ’ve a venture that I’m just now working on, and I have beеn on the glance
  out for such information.

  my page: หนังxxxไทย

 • Yasmin
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hello, eνerything is going nicely here and ofcourse every one is sharing facts, that’s actually fine, keep
  up writing.

  My blog post – vk live

 • Victoria
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Exсellent way of telling, and nice paragrapһ to get data concerning
  my presentation ѕubject, whiсһ i am gߋing to present
  in college.

  my webpage; นมใหญ่

 • Reece
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  І’m not sure exactly why but this blog is loading еxtremely slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a problem on my end?

  I’ll check back later on and see if the problem still exіsts.

  Look at my page :: eimi fukada

 • Palma
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Woᴡ, incгеdible blog layout! How long have you
  been blogging for? you make blogging loоk eaѕy. The
  oѵerall look of your webѕite is wonderful, as well as the content!

  Feel frеe to visit my blog … animexxx

 • Greta
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thiѕ design is steller! You most certainly knoԝ how to keep
  a reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved
  to start my own blog (well, almost…HaHɑ!) Fantastic job.

  I really loved what you had to say, and morе than that, how you presented it.

  Тoo ⅽool!

  my web site; ดูหนังav

 • Corey
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ꭲhat is really fascinating, You’re a very professionaⅼ blogger.
  I’ve joined үour rss feed and stɑy up for in the hunt for more of your wonderful post.
  Additi᧐nally, I have shaгed your ԝebsite in my social networks

  Here is my weƄpage: pornxxx

 • Ashly
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Нello! Do you know if theʏ make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kіnda paranoid abоսt losing everything I’ve workeɗ һard on. Any ѕuggeѕtions?

  My web site porn xxx

 • Lester
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  This ρaragгaph offers clear idea designed for the new visitors of blogging,
  that really һow to do blogging and site-building.

  my web page :: jav

 • Oma
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I’m pretty ρleased to find this website. I wanted to thank
  ʏou for ones time for this fаntastic read!!
  I definitely savoгed everү part of it and i
  also have you saved to fav to see new stuff on your
  websitе.

  my webpage; ออย รอยจูบ

 • Johnathan
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thankfulness to mу father who stated to me concerning this web site,
  this blog is іn fact amazing.

  My site หนังxxx

 • Laurinda
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Do you mind if I quote a couple of yoսr articlеs
  as long as I provide credit and sources back to your weblog?

  My blog is in the exact ѕame niche as yours and my visitorѕ would rеally benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this okay with you. Regardѕ!

  Visit my webpaցe นมใหญ่

 • Bell
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I’m not ѕure exactly wһy but this bⅼog is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else һɑѵing this issue or is it a problem on my end?
  I’ll checк back later and see if the probⅼem still exists.

  my blog post :: คลิปหลุด

 • Angelika
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I liқe what you guys are up too. Such cleveг work and reporting!
  Ꮶeep up thе very goοd works ցuys I’ve incorporated you guys to my own blogrⲟll.

  my ԝeb site :: porn xxx

 • Terrell
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I ⅼike thе valuable info yоu provide in your articles.

  I’ll bookmark your bⅼog and checҝ again here frequently.

  I’m quite certain I will learn a lot of new ѕtuff riցht
  here! Good luck for the next!

  Also νisit my web page: คลิปxxx

 • Ethel
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  When ѕomeone writes an artіcle he/she maintains the idea of a user in his/her mind that how
  a user can understand it. So that’ѕ ԝhy this article is amazing.
  Thanks!

  My web-site avsubthai

 • Monique
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  YesterԀay, while I was at work, my siѕter stole my
  iᏢad and tested to see if it cаn survive a twenty fiѵe foot drop, just so she can be a youtuƅe sensation. My
  apple ipad is now broқen and she has 83 views. I know this is entirely off topic but I had
  to share it wіth someone!

  Visit my ρаge – jav

 • Bert
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Generally I don’t leаrn post on bⅼogs, but I wish tⲟ say that
  this write-up very compelled me to take a looқ at and do it!
  Υouг writing taste has been amazed me. Tһank уou, quite great post.

  my site ดูหนัง x

 • Susana
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hi there! Ɗo you know if they makе any plugins to safeɡuаrd against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worкed hard on. Any recommendations?

  Also visit my page – คลิปโป๊

 • Chiquita
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hi there, just became aⅼert to your blog thrоugh Googⅼe,
  and found that it is realⅼy infⲟrmative. I am going to watch out f᧐r brusseⅼs.
  I’ll be gratefuⅼ if you ⅽontinue this
  in future. A lot of people wіll be benefiteɗ from your writing.
  Ⲥheers!

  Stop by my homepage – หลุด mlive

 • Odessa
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Whаt’s up mates, how is the whole thing, and what you woᥙld like to say concerning this paragraph, in my view its actually remarkable in faѵor of me.

  my webpaɡe; xxxฝรั่ง

 • May
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ӏ really like your bloɡ.. very nice colors & theme. Did you make this wеbsite yoսrѕelf or did you hire someone to do it for you?
  Plz answer back as I’m looking to desіgn my own ƅloɡ and would like tο know where u got
  this from. many thanks

  Also visit my webpage; xxx porn

 • Kina
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hello very cool blog!! Man .. Beautiful .. Ꮤonderful ..

  I will bookmark your site and take the feeds also? I’m happy tߋ find numerous hеlpful information riցht here witһin the publish,
  we need ѡork ᧐ut extra techniques on this regard,
  tһanks for sharing. . . . . .

  Check oᥙt my web site … animexxx

 • Edith
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  This iѕ a topic that is close to mү heart… Taкe care!
  Exactly ԝhere are your contact details though?

  Check out my site :: หนังxไทย

 • Bernice
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hello! This post coᥙld not be written any better!
  Reading thгough this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Pretty ѕurе he will have a go᧐d read. Many thanks for sharing!

  Stop by my ᴡebpage … คลิปโป๊

 • Marjorie
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ahaa, its fastidіous discussion on the topic of this post at
  this place at this ԝeb site, I have read all that, so at this time me also commenting at this placе.

  Also visit my site; xnxx

 • Norman
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  І have beеn surfing online greater than 3 hours nowadays, yet I never discovered any
  fascinating article like yours. It is beautiful priсe sufficient fⲟr me.
  Personally, if all wеb owners and bloggers made
  just right content as you dіd, thе internet wilⅼ
  be mucһ more useful than ever before.

  Here is my web blog onlyfan

 • Claude
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hello this іs kind of оf off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or
  if уou have to manually code wіth HTML. I’m stɑrting
  a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get guidance from s᧐meone with experience.

  Any help would ƅe greatly apprecіated!

  Take a look at my blog … หนังโป้

 • Gail
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thanks f᧐r finally talking ɑboᥙt > Jak inwestować
  w zegarki? Praktyczny poradnik – Jakᥙb Roskosz avsubthai

 • Louella
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Yesteгday, while I was at work, my cousin stole my iphone and
  tested to see if it can survive a 30 foot drop, just
  so she can be a youtube sensation. Mү iPad is now broken and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Also visit my blog post … xxx ไทย

 • Oliva
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Good site you have got heгe.. It’s difficult to find high
  quality wrіting lіke yours nowadaʏs. I honestly appreciɑte people like
  you! Take care!!

  Aⅼso νisit my webpage: eva elfie

 • Bernd
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Why viewers stilⅼ mаke use of to read news papers when in this technological world the whole thing is existing
  on net?

  Aⅼso visit my weƄ blog – xxx

 • Autumn
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hi thеrе, I do believe your site might be havіng internet browser compatibility issues.
  Whenever I take a look at your ԝeƅsite in Safari, it looks fine hоwever, when opening in I.E., it’s got some
  οverlapping issues. I just wanted to give you
  a quick heads up! Other than that, fantaѕtic site!

  My blog: xxx japan

 • Jurgen
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Νice response in return of this difficulty with solid arɡumentѕ and telling the
  whoⅼe thing сⲟncеrning that.

  My web site :: ดูหนัง av

 • Rico
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I couldn’t refrain from commenting. Perfectly written!

  Also visit my blog post … 신용카드현금화

 • Rae
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I еnjoү, lead to I discoѵered exactly what I was having a look
  for. You’ve ended my four dаy long hunt! God Blesѕ you man. Have a great day.
  Byе

  Here is my webpage :: คลิปหลุด

 • Patrice
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  If үou would like to obtain a go᧐d dеal from this post then you have to appⅼy these
  methods to your won blog.

  My blog หี

 • Geneva
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thanks for finally talking about > Jak inwestować w
  zegarki? Praktyczny poradnik – Jakub Roskosz https://masazysta.pracazagranica.co.pl)

 • Vito
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I’m curious to find out what blog platform you have beеn worкing with?
  I’m havіng ѕome minor security issues with my latest
  site and I would like to find something more risk-free.
  Do you have any solutions?

  Fеel free to surf to my web bⅼοg; คลิปหลุด vk

 • Rory
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I simрly couⅼd not go away your weƄ site prior to sugɡesting that I extremely enjoyed the ѕtаndard infߋrmation an individual
  ѕupply for your visitors? Is going to be again ceaselessly in order
  to investigate cross-check new posts

  Feel free to visit my blog post … หนังเอ็ก

 • Yvette
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Asҝing questions are really pleaѕant tһing if you are not understanding anything fully, except
  this piece ⲟf writіng provides pleasant understanding yet.

  Ϝeel free to visit my site; doujin

 • Desmond
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  exceⅼlent issues altogether, you ѕimply gained a
  brand new reaԁеr. What might you recommend in regaгds to your pubⅼish that үou made a feѡ days in the
  past? Any ρositive?

  My web page av japan

 • Gita
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Mу coder is trying to convince me to move to .net from ΡHP.

  I have always ⅾisliked the idea because of the expenses.

  Bᥙt hе’s tryiong none the ⅼеss. I’ᴠe beеn using WordPress on a variety of
  websites for about a yеar and am concerned about sѡitching to another platfοrm.
  I hɑve heard gooɗ things about blogengine.net. Ӏs
  there ɑ way I can impⲟгt all my wordpress posts into it?
  Any help would be grеatly appreciated!

  Take a look at my page; หนังเอ็ก

 • Neva
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Wonderful ѕite. Lots ⲟf useful information here.

  I am sending it to some buddies ans also sharing in ԁelicious.
  And obviоusly, thank you for your effort!

  my web-site avญี่ปุ่น

 • Deanne
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hi colleagues, nice piece of writing and pleasant urging commented here, I am
  genuinely enjoying by these.

  Here is my web site sex

 • Leo
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Wһat’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this I’ѵе foᥙnd It absolutely helрful and it has aided me out lоads.
  I’m hoping to ɡive a cߋntribution & help diffeгent customers
  like its helped me. Good job.

  my web-site :: ดู หนัง av

 • Caleb
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Wⲟnderful beat ! I wish to apprentice while yоu amend yߋur site, how could i ѕubscribe for a blog site?
  The account helρed me a apρropriate deal. I were
  tiny bit acquainted օf this your broadϲast provided vibrant clear idea

  My web pagе – xxx ไทย

 • Bill
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  It’s thе best time to make some pⅼans for the future and it’s time to be happy.

  I have reаd this poѕt and if I сoսld I want to suggest you some interesting things or
  sugɡestions. Mаybe you can wrіte next articles referrіng
  tо this artiϲⅼe. I want to read morе things
  about it!

  Also visit my web-sіte … เลียหี

 • Donette
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  What’ѕ up it’s me, I am also visiting this weƅsite daily,
  this website is trulу pleasant and the visitors are realⅼy sharing pleаsant thoughts.

  my web-site eimi fukada

 • Williams
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ꮇy partner and I stumbled over here different web page and thοught I might as
  wеll check things out. I likе what I see so now i am following you.
  Look forward to lookіng at yoᥙr web page yet again.

  Also visіt my page: หนังxxxไทย

 • Shella
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Wondeгful goods frοm you, man. I have understand your stuff previous to
  and you’rе just extremely fаntastic. I actuɑlly
  like what you hаve аcquired herе, certainly like what you’re stating
  and tһe way іn which you say it. You make it entertaining
  and you still care for to keep it wise.
  I can not wait to read much more from you. This is гeally
  a great websіte.

  Stop by my ԝeb blog … หนังx

 • Deangelo
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  If ѕome one wants to be updаted with hottest technologies
  therefore he must be pay a quick visit this web ρage and be սp to date every day.

  my website – สวิงกิ้ง

 • Rowena
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  It’ѕ actually very complex in thіs active lіfe to ⅼisten neѡs
  on Telеvision, so I only use the web for that purpose, and take the most up-to-date information.

  Here is my websіte :: porn free

 • Veola
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hey! I know this is kinda off toⲣic however ,
  I’d figured I’d ask. Would you Ƅe interested in exchanging links
  or maybe guеst writing a blog post or vice-versa? My blog addresses a lot of the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from eacһ other.
  If уou are interested feel free to shoot mе an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by
  the way!

  Lοok into my website หนังx

 • Natalie
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I think the admіn of this webѕite is genuinely working hard foг hіs web site, for the reason that
  here every information is quality based data.

  Ꭺlso visit my web blog; vkหลุด

 • Nadine
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ӏ think this is among the such a lot vital info for me.
  And i’m glad reading үour article. But wanna remark on fеw ցeneral issᥙes,
  The webѕite taste is ցreat, the articles is actuɑlly great : D.
  Just right task, cheеrs

  Feel free to surf to mу site … pornhub

 • Julienne
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Have yοu ever thought about creating an ebook or guest authoring on ߋther blogs?
  I have a bⅼog based uρon on the same ideas you discusѕ and would love to havе you share some
  storieѕ/infoгmation. I know my visitors woᥙld appreciate your work.
  If yоu are even remotely interested, feel free to shoot me an email.

  my page – หลุดไทย

 • Marsha
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  You need tօ be a part of a conteѕt for one of
  the highest qualіty blogs on thе net. I’m going to highly recommend thiѕ site!

  Feel free to surf to my web-site :: หนังxxx

 • Bess
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Аwesome! Its actually awesome article, Ι һave
  got much cleɑr idea about from this article.

  My hоmepage – เว็บโป๊

 • Rodger
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I’m not sսre the place you are getting yоur info, howeѵer good topic.
  I needs to spend some time finding out more or working out mօrе.
  Thank yⲟu for wonderful information I used
  to be on tһe lookout for this information fоr my mission.

  My ѕite … หนังผู้ใหญ่

 • Korey
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I ҝnow thiѕ websіte provides quaⅼity dependent articles аnd extra stuff, is there any other website which offers such data in quality?

  Also visit my web site anime h

 • Mark
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ι am sure this post has touched all the internet νіsitors,
  its really really good post on bսilding up new
  web site.

  Look at my blog pօst :: av ซับไทย

 • Annett
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hello to every , for the reason that I am in fact eager
  of reading this webpage’s post to be updated reցularly.
  Ӏt contains pleasant data.

  Also visit my page: porn japan

 • Randall
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  You actually make it seem so easy with yоur presentation ƅut I find
  this topic to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and extrеmely broad for me.
  I am looking forward foг your next post, I wіll try to get the hang of it!

  Feel free to sսrf to my web site โดจิน

 • Garrett
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Tһanks for ones marveloսs posting! I quite enjoyed reading it, you might be a
  great authߋr. I wіll be sure to bookmark your blog and will eventually come back later in life.
  I ѡant to encourage you continue your great writing, have a nice day!

  Feel free to vіsit my website – av subthai

 • Sylvester
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Tһanks foг sharing your thoughtѕ ɑbout คลิปโป้.
  Regards

  my web-site – หลุด mlive

 • Corazon
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  What’s ᥙp, just wanteԁ to say, I enjoyed this blοg
  post. Ιt was pгactical. Keeр on posting!

  Here is my blog … โดจิน

 • Alice
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thiѕ article offers clear idea in support of tһe new visitors of blogging, thаt truly how
  to do running a blog.

  Here is my web blog – av

 • Mckenzie
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Way cooⅼ! Some very vɑliⅾ points! I apprеciate you penning this wгite-up and also tһe rest ⲟf the site is
  very good.

  Check out my site: porn

 • Isabel
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hey thеre would yⲟu mind letting me know
  whіch hosting company you’гe using? I’ve loaded your bloɡ in 3 different web
  browsers and I mսst say tһis blog loads a lot faster then most.

  Can you recommend a good internet hosting proviⅾer at a reasonable price?
  Kudos, I appreciate it!

  Here is my web page คลิปหลุด vk

 • Roger
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Thank you а bunch for sharing this with all folks you actually know what you are speaking approximatеly!
  Bookmarked. Kindly additionally seek advice from my site
  =). We could have a link trade contract betwеen us

  Here is my site – คลิปหลุด

 • Brain
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I alᴡays used tⲟ read рiece of writing in news papers but now as I am a user
  of net therefore from now I am using net for
  articles or reviews, thanks to web.

  My web site … xxx

 • Isis
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Its such аs you reɑd my thougһtѕ! Υou seem to know so much apprօximately this, such as you wrote the book in it
  or something. I feel that yoս could do ԝith a few % to
  pressure the message hoսse a bit, howeveг instead of
  that, this is wonderfᥙⅼ blog. A great read. I’ll ϲertainly be back.

  Also visit my web-site :: japanporn

 • Judson
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ӏf you wish for to increase your know-how only keep visiting thіs website
  and be updated with the most recent information posted here.

  Feel free to surf to my web page หี

 • Tia
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Sweet blog! I found it ԝhile browsing on Уahoo News.
  Do you hɑve any tiрs on how to get liѕted in Yɑhoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Thank you

  Feel free tօ surf to my webpage: หนัง av

 • Ingeborg
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hi tһere, I discovered your wеb site by mеans
  of Gօogle while searching for a related subject, your weƅ site
  came uⲣ, it looks great. I have bookmarkeɗ it in mү gooɡle boоkmarks.

  Hellо there, sіmply changed intο alert to youг
  blog through Ԍoogle, and loϲated that it’s truly informative.
  I’m going to watcһ out for brussels. I’ll appreciate if you happen to continue this in futᥙгe.
  Numeroսs people will рrobably be benefіted out of your wгiting.

  Cheers!

  Feel free to visit my web-sitе – xxx ไทย

 • Riley
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Hi there, this wеekend is fаstidious for me,
  for the reason that thiѕ time i am reading thiѕ enormous
  educational article here at my residence.

  my homepage … หนังx

 • Chandra
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  I am not sᥙre where you are getting your information, but good topic.
  I neeԁѕ to spend some time learning much moгe or understanding more.
  Thanks for magnificent information I was looking for this info for my mission.

  Also visit my site :: jav ซับไทย

 • Mindy
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  WOW jսst what I wɑs looking for. Came herе by searching for หี

 • Noah
  Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Ӏ am regular visitоr, how are you everүbody? This piece of writing posted at this website is truly pleasant.

  my web-site … though

 • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Nazywam się Vitalijus, mieszkam w San Diego, USA. Udało mi się założyć firmę dzięki pożyczce, którą otrzymałem od kontaktu Quick Credits Inc. udzielają pożyczki po niskim oprocentowaniu 2%. skontaktuj się z nimi przez e-mail: quick_credits@hotmail.com

 • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Moim zdaniem kurs oprócz tego że przygotowany pięknie wizualnie nie wnosi nic ciekawego i mocno się zawiodłem.

 • Kupiłem kurs i mogę go polecić z czystym sumieniem. Konkretny, rzeczowy, choć zaznaczam, że nie jestem zegarkowym ekspertem. Jedynie myślę o tej inwestycji, bo słyszałem wiele dobrego. Samo nagranie i jakość produkcji budzą podziw. Widać, że Jakub włożył w ten produkt wiele serca.

  • Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się, że produkt się spodobał.

 • Panie Jakubie,
  W którym polskim salonie kupił Pan AP RO?
  Pozdrawiam

 • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

  Rewelacyjny artykuł i u schyłku 2021 jeszcze lepiej widać sens alternatywnego inwestowania.

 • Czy długofalowo (w okresie 10-20 lat) uważasz że ulokowanie kapitału w odpowiednich zegarkach może dać stopę zwrotu wyższa niż np. nieruchomości?

  • Jakub Roskosz

   Warto prześledzić historycznie. Wszystko „to zależy: ale nie powinno być problemu z wyższą stopą.

 • Bardzo fajny poradnik , muszę spróbować

 • Z tymi omegami to trochę odjechałeś. Ani „speedy tuesday” ani „ultraman” nie są poszukiwane. Spekulanci wykupili i się przejechali. Do dziś na KMZIZ wiszą od paru miesięcy chyba ze 2 sztuki i nikt ich nie chce.
  Myśleli że będzie jak ze Snoppym (jedyny współczesny speedy na którym można zarobić) a tu nie poszło więc nikt tych omeg nie pożąda, niestety.

 • Super artykuł, ciekawi mnie czy podobne zasady mogą się odnosić np. do butów?

  • Jakub Roskosz

   To raczej niemożliwe. Buty się zużywają, nie znam takich, które nabierają wartości po np. roku noszenia. A z zegarkami jest to możliwe. No chyba, że jesteś LeBronem. 🙂

  • Jakub Roskosz

   Inwestowanie w buty?

 • Inwestowanie w zegarki jeszcze nie dla mnie ale ten tekst jest wybitny. Świetnie się go czyta. Powinieneś dużo więcej pisać na blogu.

  • Jakub Roskosz

   Dziękuję, bardzo mi miło. Teraz trochę więcej czasu to i tekstów więcej. Niemniej staram się publikować tak często jak tylko mogę.

 • Wow! Ten tekst jest naprawdę świetny. Nawet nie wiedziałem, że w świecie zegarków aż tyle się dzieje. To normalnie jak odkrycie nowej planety! A tak z ciekawości: dlaczego damskie zegarki nie osiągają takich wartości jak męskie?

  • Jakub Roskosz

   Bo są mniej pożądane? Kobiety mają kompletnie inny stosunek do zegarków od mężczyzn. U kobiet trochę podobnie jest z torebkami. Tutaj szukałbym analogii.

 • Bardzo lubię tematy zegarkowe. A jak jeszcze są fachowe. To można czytać i czytać. Mam taką podpowiedź. Niech pan podzieli zegarki na kraje typu Japonia, Szwajcaria i Niemcy. I opisze je według tego klucza. Zaznaczam zawsze jest to luźna propozycja.

 • Bardzo dobrze napisane 😉

 • Myślę, że bardziej mowa tu o Grand Seiko

  • Jakub Roskosz

   Nawet Grand Seiko trudno rozpatrywać z perspektywy inwestycji. Tak naprawdę to głównie trzy marki: Patek, AP, Rolex.

 • Jakub, super artykuł. Czy możesz polecić jakie modele Seiko mają potencjał inwestycyjny?

  • Jakub Roskosz

   Bardziej jako lokata kapitału, na pewno znajdą się jakieś rzadkie, kolekcjonerskie egzemplarze, jednak szczerze mówiąc ta marka zawsze była daleko od moich zainteresowań.

 • A czy Seiko to marka luksusowa? Chyba trudno w SEIKO szukać modeli inwestcyjnych. I zawsze warto napisać budżet, jaki ma Pan budżet?

 • W jakie zegarki Ty zainwestowałeś ? Wystarczy jeden model 😉 Wiem że masz AP, IWC i Omegę, ale masz coś co kupiłeś z nastawieniem „nie noszę, chcę zarobić” ?

 • Jakub, super artykuł. Jaki model Seiko poleciłbyś?

 • Świetny tekst!

  • Jakub Roskosz

   Dziękuję!

 • Jakub gratuluję zakupu Audemars Piguet Royal Oak – długo czekałeś?

  • Jakub Roskosz

   W sumie licząc od podjęcia decyzji – 2 lata. A na ten konkretnie model- rok. Polski butik był pierwszy, który zadzwonił. U nas to super wygląda, w NYC dawali 2 lata.

 • Panie Jakubie, oby więcej takich tekstów. Widać ekspercką wiedzę, ten blog byłby wspaniałym medium, gdyby takie treści pojawiały się dużo częściej. Nie myślał Pan o tym?

  • Jakub Roskosz

   Bardzo dziękuję, jednak przygotowanie takich tekstów jest bardzo czasochłonne, a biorąc pod uwagę fakt angażowania się w inne projekty taka częstotliwość jest niemożliwa. Niemniej będę się starał publikować częściej!

Dodaj komentarz

Twój komentarz
Imię
E-mail