KATEGORIA
moda
DATA WPISU
01/10/2016
MIEJSCE
Warszawa, Polska
 • KATEGORIA
  moda
 • DATA WPISU
  01/10/2016
 • MIEJSCE
  Warszawa, Polska

Akcesoria skórzane w Malton&Kielman. Krok po kroku

Jak wygląda proces ręcznego tworzenia akcesoriów skórzanych dopasowanych do potrzeb najbardziej wymagających klientów? Ile obejmuje etapów? Jak długo trwa? I na co należy zwracać uwagę decydując się na tą wspaniałą usługę? Zapraszam w progi wyjątkowej polsko-szwedzkiej manufaktury Malton&Kielman. Choć manufaktura...

Jak wygląda proces ręcznego tworzenia akcesoriów skórzanych dopasowanych do potrzeb najbardziej wymagających klientów? Ile obejmuje etapów? Jak długo trwa? I na co należy zwracać uwagę decydując się na tą wspaniałą usługę? Zapraszam w progi wyjątkowej polsko-szwedzkiej manufaktury Malton&Kielman.

Choć manufaktura Malton&Kielman jest bardzo młoda- bo została założona w 2009 roku, to jej tradycja sięga ponad 130 lat wstecz, do roku 1883 roku, kiedy to Jan Kielman założył w Warszawię słynną na cały świat pracownię ręcznego obuwia. Pracownia mimo ciężkich lat pierwszej i drugiej wojny światowej, późniejszych lat komunistycznych, przetrwała do dziś, i z pokolenia na pokolenie tworzy prawdziwe dzieła sztuki szewskiej, a niespełna 7 lat wstecz za sprawą współpracy z Mikaelem Maltonem powstała manufaktura wytwarzająca równie wspaniałe torby i akcesoria skórzane.

Kilka miesięcy temu szukając wysokiej jakości torby na laptopa postanowiłem odwiedzić pracownię Malton&Kielman. Na samym początku nie brałem pod uwagę usługi bespoke. Jednak różnica w cenie między produktem gotowym, a stworzonym specjalnie na moje życzenie, gdzie mogłem decydować o każdym najmniejszym detalu nie była aż tak duża jakby się mogło wydawać. Naturalnie więc postanowiłem zlecić wykonanie wymarzonej torby, wraz z kilkoma akcesoriami skórzanymi do zestawu (pokrowcem na Macbooka oraz niewielkim, podróżnym etui na zegarki) wedle moich potrzeb i zachcianek. Dzisiaj możecie ocenić efekt i dowiedzieć się jak została wykonana torba i akcesoria skórzane.

Poznanie potrzeb klienta

Proces zamawiania torby rozpoczyna się od poznania oczekiwań klienta i jego potrzeb. Im głębsze poznanie się obu stron, tym lepiej. W moim wypadku to właśnie podczas pierwszej rozmowy doszliśmy do wniosku, że świetnym pomysłem będzie torba bez przegrody, z wieloma kieszeniami m.in. na centymetr krawiecki, poduszkę na szpilki, czy nawet pokrowiec na nożyce krawieckie. Rzeczywiście często jadąc na sesje zdjęciowe, czy do indywidualnych klientów biorę te rzeczy ze sobą i zawsze mam problem gdzie je umieścić. Poznanie charakteru mojej pracy pozwoliło stworzyć projekt najlepiej dopasowany do moich potrzeb.

Postanowiliśmy też stworzyć etui na laptopa w designie linii Signature (flagowa linia marki), oraz podróżne etui na trzy zegarki. Pomysł etui tak spodobał się współwłaścicielowi, że postanowił wprowadzić taki produkt na stałe do kolekcji Malton&Kielman!

Stworzenie projektów

Nie każdy jest w stanie sobie wyobrazić wnętrze i jego rozkład, dlatego powstają odręczne szkice, które znacząco pomagają w wizualizacji pomysłu i umożliwiają wyraźne ustalenie głównych cech wyrobu. Po zobaczeniu szkiców i projektów rozwiewane są wszelkie niejasności. Ustalana jest również dokładna wielkość torby i jej proporcje. Warto na tym etapie zdać się na doświadczenie i wiedzę projektanta. Wie dokładnie jakie rozwiązania najlepiej sprawdzają się podczas eksploatacji, jest w stanie również idealnie określić rozmiar i proporcje. Wodze fantazji lepiej jest puścić na kolejnym etapie!

Wybranie skór

Etap, który może spowodować niemały zawrót głowy. Do wyboru mamy niemal każdy dostępny na świecie rodzaj skóry, w wymarzonym kolorze. Od bardzo egzotycznych, niezwykle rzadkich aligatorów, krokodyli, czy nawet rekinów, po skóry cielęce i bydlęce. Oczywiście to ten etap ma największy wpływ na cenę. Na tym poziomie wybieramy również kolor metalowych elementów (zamka, klamer, uchwytów), oraz rodzaj i kolor wewnętrznego obszycia. Na specjalne życzenie klienta elementy metalowe (wykonane z luksusowego mosiądzu) mogą zostać posrebrzone.

Ja zdecydowałem się wybrać ciemnobrązową skórę bydlęcą z wzorem “Hatch Grain” wyprawianą w specjalny sposób znacząco zwiększający jej odporność. Ten rodzaj skóry został rozsławiony pod nazwą Epsom przez kultową markę Hermès. Do obszycia wnętrza wyselekcjonowałem niezwykle miękki, i delikatny w dotyku zamsz w kolorze głębokiej czerwieni. Całość razem pięknie się komponuje i podkreśla luksusowy charakter torby i akcesoriów. Na samym końcu wybrałem sposób personalizacji, czcionkę i umiejscowienie inicjałów. Długo zastanawiałem się nad wybraniem logotypu bloga jako elementu personalizacji, jednak doszedłem do wniosku, że inicjały będą lepszym, bardziej klasycznym i ponadczasowym wyborem. Taki produkt tworzy się na długie lata, wolałbym, żeby przetrwał ewentualny rebranding bloga, którego na razie nie planuję, jednak kto wie czy plany nie ulegną zmianie za kilka lat?

Przygotowanie szablonów i wykrajanie

Każdy model torby wymaga przygotowania osobnego zestawu szablonów. Elementy przyszłej torby są precyzyjne rozrysowane na kartonie, a po wycięciu służą jako wzorniki podczas krojenia skóry. Oczywiście przed rozkrojeniem skóra jest dokładnie weryfikowana pod kontem jakości lica, koloru oraz jednolitej grubości. Wykrawanie większych elementów wykonuje się ręcznie za pomocą noża. Tylko elementy małe i często powtarzające się wykrawane są przy pomocy sztancy. Grubość skóry jest dostosowana do konkretnych potrzeb. Największą ma korpus torby, mniejszą grubość szykuje się na kieszenie, a najcieńsze jest wnętrze torby.

Do precyzyjnego ścieniania i wyrównywania skóry w zakresie od 0,1 mm do 3 mm używa się specjalnej maszyny. Jedno milimetrowe części stosowane są do kieszeni, a półtora milimetrowe do korpusu torby. Przez dostosowanie grubości poszczególnych elementów  waga torby się zmniejsza, co często jest bardzo istotne podczas licznych podróży.

Szarfowanie i zszywanie

Brzegi każdego elementu torby są szarfowane, czyli łagodnie ścieniane pod małym kątem. Przy dłuższych liniach prostych robi się to maszyną, ale przy bardziej skomplikowanych kształtach zawsze ręcznie, za pomocą ostrego jak brzytwa noża. Poza nielicznymi wyjątkami wszystkie krawędzie elementów torby muszą być wykończone. Do tego celu używa się specjalnych farb, dających po wyschnięciu trwałe i estetyczne pokrycie. Gdy wszystkie elementy skóry są wycięte i zabezpieczone następuje zszywanie wykrojonych kawałków skóry w jedną całość. Ten etap jest niezwykle ważny. W przeciwieństwie do tkanin garniturowych skóra nie wybacza błędów. W przypadku pomyłki krawca zawsze jest możliwość rozprucia bez zostawienia śladów w tkaninie, zaś osoba zszywająca skórzaną torbę nie może sobie pozwolić na najmniejszą pomyłkę. Każda dziurka i zadrapanie na tym etapie oznacza straty w materiale i włożonej pracy, bowiem w skórze ślady uszkodzenia są trwałe. Taka ewentualna pomyłka okazuje się więc bardzo kosztowna! Dlatego zszywanie wykonują najbardziej doświadczeni kaletnicy. Na końcu tego etapu torba już przypomina torbę. Pozostaje wykończenie detali.

Wykończenie wnętrza i obszycie rączek

Na tym etapie skórzane kieszenie naszywane są na przegrodę, a cały element łączony jest z korpusem torby. Ostateczne zszywanie korpusu ze wnętrzem wykonuje się za pomocą mocnej maszyny rymarskiej. Również ten etap wymaga szczególnej uwagi i precyzji. Finalnym etap tworzenia torby jest obszycie rączek. Piękno niektórych elementów torby warto podkreślić ręcznym szyciem. Zdecydowałem się na takie zastosowanie w przypadku obszycia rączek, które zostały wykończone specjalnymi, grubymi lnianymi nićmi. Gwarantuje  to niezwykłą wytrzymałość, oraz naprawdę piękny wzór! To przecież rączki są najważniejsze. Muszę udźwignąć ciężar i najczęściej mamy z nimi kontakt. Przymocowanie rączek kończy długi proces ręcznego tworzenia torby.

Efekt

Przyznam szczerze to co zobaczyłem na końcu przeszło moje wszelkie oczekiwania. Torba i akcesoria zostały wykonane z dbałością o najdrobniejszy szczegół. Każdy najmniejszy detal cieszy oko i nie znalazłem absolutnie żadnego elementu, do którego można by się przyczepić. Na uwagę zasługuje również podejście do klienta, które niestety tak rzadko spotykane jest na polskim rynku. O każdym etapie byłem informowany mailowo i telefonicznie. W niemal każdej chwili mogłem wprowadzić zmiany w projekcie i przedyskutować inne rozwiązania. Na efekt końcowy od momentu złożenia zamówienia do odebrania czekałem 3 tygodnie i choć produkt bespoke był oczywiście droższy od gotowej torby, tak fakt posiadania jedynego takiego egzemplarza na świecie, idealnie skrojonego do moich potrzeb w naddatku tą różnicę zrekompensował!

fot. Jan Kielman / Wojciech Nowak

This post is also available in: angielski

Polecane
Komentarze ()
Avatar
mat.ink napisał:
Październik 01, 2016 - 18:43 - Odpowiedz

Wypełnienie etui na zegarki równie wspaniałe. Efekt naprawdę piorunujący!

  Avatar
  Pawel92 napisał:
  Październik 04, 2016 - 12:17 - Odpowiedz

  Omega <3

Avatar
Piotr Żymańczyk napisał:
Październik 01, 2016 - 18:51 - Odpowiedz

Pomysł z czerwonym materiałem w środku super. Ma pazura i ciekawie przebija się ten kolor przy odpinaniu, otwieraniu.
Jednak ja sam chyba wybrałbym taki głęboki granatowy :)

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Październik 01, 2016 - 18:56 - Odpowiedz

  Też zastanawiałem się nad granatem, jednak już szybciej wybrałbym ciemną zieleń. Zazwyczaj ubieram się na granatowo, stąd akcesoria skórzane chciałem mieć z pazurem.

Avatar
watchlover napisał:
Październik 01, 2016 - 18:54 - Odpowiedz

Jakub orientujesz się, czy mogę taką samą lub podobną torbę mogę zobaczyć uszytą w Warszawie? Produkt gotowy?
Chodzi o te 3 torby co są na stronie www firmy.

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Październik 01, 2016 - 18:55 - Odpowiedz

  Powinny wszystkie być dostępne w butiku na Chmielnej.

Avatar
Pawel92 napisał:
Październik 01, 2016 - 18:54 - Odpowiedz

SZTOS!

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Październik 02, 2016 - 19:12 - Odpowiedz

  Dzięki :))

Avatar
Piotr napisał:
Październik 02, 2016 - 14:08 - Odpowiedz

Jaki to jest mniej więcej koszt? Wiem, że przy bespoke panuje zawsze tajemnica wokoło tego, ale nigdy mi tam nie pod drodze i chce wiedzieć czy mam co tam szukać. Chodzi mi po prostu o rząd liczb, a nie dokładnie ile zapłaciłeś.

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Październik 02, 2016 - 19:12 - Odpowiedz

  5-20% drożej od RTW. Ceny RTW są podane na stronie Malton&Kielman.

   Avatar
   Pawel92 napisał:
   Październik 04, 2016 - 12:18 - Odpowiedz

   To rzeczywiście lepiej wydać to 50, czy 150 Euro więcej i mieć już coś bardzo indywidualnego.

Avatar
Marcin Kranc napisał:
Październik 03, 2016 - 13:15 - Odpowiedz

Miło się czyta i jeszcze przyjemniej ogląda.
Gratuluję

Grudzień 28, 2016 - 16:39 - Odpowiedz

[…] na świecie, idealnie skrojonego do moich potrzeb w naddatku tą różnicę zrekompensował! Tutaj możecie przeczytać jak powstawały torba i akcesoria […]

Październik 29, 2017 - 18:27 - Odpowiedz

[…] jak powstają garnitury, koszule, czy nawet torby i akcesoria skórzane szyte na miarę (link). Dzisiaj mam przyjemność opisać jak powstaje garnitur w Spicco (link). Nowej marce na rynku […]

Grudzień 10, 2017 - 18:25 - Odpowiedz

[…] Co zrobić, jeśli osoba interesuje się drogimi zegarkami, a nie koniecznie nas na nie stać, lub po prostu nie chcemy wydawać bardzo dużych kwot na prezent? Idealnym pomysłem będzie podróżne etui na 3 zegarki. To bardzo stylowy, i wyjątkowy prezent, który w Malton&Kielman możemy uszyć na miarę. Wybierając kolor skóry, oraz umieszczając np. Inicjały obdarowanego. Gwarantuję, taki prezent będzie strzałem w 10, a nawet, gdy osoba, której planujemy zrobić prezent ma kilka etui, rotomatów, tak z pewnością ucieszy się z wygodnego, stylowego, podróżnego pokrowca na zegarki. Więcej o szyciu na miarę toreb i etui w Malton & Kielman znajdziecie w tym wpisie (link). […]

Skomentuj

Rules of the Blog

Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting.

Wszystkie wpisy w kategorii
25/01/2020WrocławPolska Garnitur przez Internet. Świetny pomysł czy gra w rosyjską ruletkę?
29/10/2019RodosGrecja Golf i marynarka. Połączenie idealne na jesień?
27/03/2019ParyżFrancja Hermes – więcej niż krawaty
28/12/2018WrocławPolska Dwurzędowy płaszcz
15/12/2018WrocławPolska 8 grzechów głównych sprzedawców w sklepach odzieżowych. Co irytuje klienta?
18/10/2018WarszawaPolska Beż i granat w modzie męskiej. Połączenie idealne?
16/07/2018WrocławPolska Ubiór na ślub. Wszystko co musisz wiedzieć
11/06/2018Sky Tower WrocławPolska Szary garnitur. Idealna alternatywa dla granatu?
02/05/2018WrocławPolska 9 rzeczy, po których poznasz wysokiej jakości marynarkę
24/01/2018WrocławPolska Koszula na miarę przez Internet w Henderson. Krok po kroku
18/01/2018WarszawaPolska Jak ubrać się na studniówkę?
31/12/2017WrocławPolska Jak się ubrać na sylwestra?
03/12/2017WrocławPolska Włosi. Mistrzowie designu?
02/11/2017WrocławPolska Jak nosić golf?
29/10/2017WarszawaPolska Garnitur w Spicco. Krok po kroku
22/10/2017WrocławPolska Piramida prestiżu marek modowych
05/10/2017WrocławPolska Od RTW po Bespoke, czyli 4 poziomy wtajemniczenia
26/09/2017WrocławPolska 10 porad jak zacząć się stylowo ubierać
13/09/2017Tor SłużewiecPolska Dress code na Tor Wyścigów Konnych Służewiec
22/06/2017WrocławPolska Granatowy garnitur – 3 sposoby, aby sprawić by nie był nudny
14/06/2017WarszawaPolska Jakie wybrać buty do ślubu?
22/04/2017WarszawaPolska Garnitur bespoke w Atelier Zabłotny. Krok po kroku
17/02/2017WrocławPolska Power suit wraca do łask
04/01/2017WrocławPolska Po czym poznać dobre buty?
28/12/2016GdańskPolska 10 ulubionych produktów 2016 roku
19/12/2016WrocławPolska W smokingu
24/11/2016WrocławPolska 101 pomysłów na prezent
15/11/2016ZurychSzwajcaria 8 powodów, dlaczego warto mieć granatowy garnitur
06/11/2016WarszawaPolska 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś założyć
31/10/2016ZurychSzwajcaria Granatowy garnitur. Klasyka elegancji
20/09/2016ParyżFrancja Dwa rzędy pod wieżą Eiffla
18/09/2016ParyżFrancja Ubiór Grzegorza Krychowiaka. Stylizacje z Paryża
17/09/2016WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych modowych błędów
15/09/2016WrocławPolska Garnitur w kratę
21/08/2016MediolanWłochy 20 profili o modzie męskiej na Instagramie które warto obserwować
26/05/2016DenpasarBali Jak kupić garnitur na lato?
16/05/2016 Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
07/04/2016 Gdzie kupić kamizelkę?
04/02/2016 Garnitur bespoke w Tiviano Atelier. Krok po kroku
22/11/2015ReykjavíkIslandia Wizyta w islandzkiej fabryce swetrów
14/09/2015MediolanWłochy Kultowe marki: Loro Piana
22/07/2015 Męskie buty na lato
03/05/2015 Misura – nowa marka na polskim rynku
27/04/2015 Kultowe marki: Ralph Lauren
09/02/2015 Buty za kostkę do garnituru
14/01/2015 Jak nosić poszetkę?
23/12/2014PoznańPolska Grzegorz Krychowiak w roli modela
02/12/2014 Garnitur na chłodne dni
12/11/2014 Zelowanie butów. Za i przeciw
23/09/2014RodosGrecja Jak kupować męską koszulę?
07/09/2014 Niebywała kolekcja krawatów
20/08/2014WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie ubrań
06/08/2014 Stylizacja na upalne dni
16/07/2014TokioJaponia Sprezzatura w modzie męskiej
04/07/2014 NBA Style! Styl koszykarskich gwiazd
09/06/2014WarszawaPolska Jak nosić garnitur? 15 żelaznych zasad
31/05/2014WrocławPolska Męskie buty. Oxfordy
28/04/2014 Granatowy garnitur
15/04/2014 Męskie buty. Lotniki
09/04/2014 10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze. Garnitur
20/03/2014 Kiedy luksus przestaje być luksusem
13/03/2014 Gwiazdy koszykarskiego Śląska pod krawatem!
13/01/2014 Stylizacja: Pierwszy raz w garniturze
03/12/2013 Kultowe marki: Jordan Brand
23/09/2013 Jesienna stylizacja
12/08/2013 Business formal dla mężczyzn
03/07/2013 Jak elegancko wyglądać latem?

Pozostając na stronie zgadzasz się na politykę cookies Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij