Garnitur bespoke w Tiviano Atelier. Krok po kroku
Dzisiaj długo wyczekiwany artykuł dotyczący mojego pierwszego garnituru bespoke z prawdziwego zdarzenia wykonywanego w Tiviano Atelier w Katowicach. Jak wygląda proces tworzenia garnituru na miarę? Ile obejmuje etapów? Jak długo trwa? I na co zwracać uwagę decydując się na tą wspaniałą usługę? Dowiecie się z lektury tego wpisu.
Poznanie krawca
W mojej opinii jest to najważniejsze w całym kilku etapowym procesie powstawania garnituru spotkanie. To na nim dochodzi do pierwszej rozmowy klienta z krawcem, wzajemnego poznania się, ocenienia swoich mocnych i słabych stron. Jako klienci możemy zobaczyć część projektów będących w różnych fazach tworzenia, oraz poznać „igłę” krawca. Na to spotkanie powinniśmy naprawdę przeznaczyć sporo czasu. W moim przypadku pierwsze spotkanie z Panem Adamem trwało ok. 4 godzin. Oczywiście mogło być krótsze, ale jeśli spotyka się dwóch pasjonatów tematów do rozmów nie brakuje. Szczególnie jeśli obie osoby są sporymi gadułami! Ważne jest też, żeby na to spotkanie przyjść ubranym tak, jak najbardziej lubimy się prezentować. Krawiec wówczas może ocenić nasze preferencje i na podstawie ubioru zbudować sobie obraz naszych upodobań. To również podczas pierwszego spotkania wybrałem tkaninę i krój.
Wybór tkanin, guzików i kroju
Gdy tylko zdecydowałem się na swój pierwszy w życiu bespoke od razu wiedziałem jaki garnitur chciałbym wykonać. Postawiłem na jednorzędowy, zapinany na dwa guziki garnitur z ostrymi i szerokimi klapami. Ze świecą szukać takiego kroju w ofercie marek dostępnych na polskim rynku. Gdy już powiedziałem Panu Adamowi jaki garnitur chciałbym na ostatniej przymiarce odebrać przeszliśmy do wyboru tkanin- bazowej, oraz podszewki. To naprawdę nie lada sztuka. W ofercie Tiviano Atelier znajdziemy tkaniny najlepszych producentów na świecie tj. Bateman Ogden, Hunt & Winterbotham, JJ Minnis, Vitale Barberis Canonico, Ermenegildo Zegna, Holland&Sherry, czy Loro Piana. Było niemal pewne, że wybiorę tkaninę, któregoś z włoskich producentów. I tak też się stało. Zdecydowanie bliżej mi do włoskiego spojrzenia na klasyczną modę męską niż tego z Wielkiej Brytanii. Przez dłuższą chwilę wahałem się między tenisem od Loro Piana, a wspaniałą kratą Vitale Barberis Canonico. Ostatecznie wybór padł na niebiesko, granatowo, malinową kratę. Podszewkę wybrałem bardzo szybko. Idealnie pasowała kontrastowa, malinowa z wiskozy. Guziki wybrałem ciemnobrązowe, matowe wykonane z rogu bawoła. Będą świetnie komponować się z obuwiem w tym samym kolorze.
Zdjęcie wymiarów
Również podczas pierwszego spotkania krawiec w każdy możliwy sposób mierzy naszą sylwetkę. Im więcej wymiarów zostanie spisanych dokładnie tym mniejsze prawdopodobieństwo na pomyłkę i spore poprawki na kolejnych etapach. Ważne, żeby zdejmowanie wymiarów następowało wtedy, kiedy przez najbliższe miesiące nie planujemy modelować swojej sylwetki.
Pierwsza przymiarka
Pierwsza przymiarka to tak na dobrą sprawę przymiarka jedynie dla krawca. Klient nie widzi niczego poza czymś, co w niedalekiej przyszłości będzie marynarką. Podczas tej wizyty najważniejszą kwestią jest dopasowanie marynarki w barkach, ramionach i talii, oraz zaznaczenie miejsca wszycia kołnierza. Na tym etapie zaznacza się również wszystkie nieprawidłowości sylwetki. Skrzywienia kręgosłupa, garb etc. W moim wypadku była to różnica w wysokościach między lewym, a prawym ramieniem, wynikająca prawdopodobnie z nagminnego noszenia plecaków w szkole na lewym ramieniu. Dobry krawiec musi umieć wyłapać wszystkie wady i zalety sylwetki. Tylko wtedy możemy mieć pewność, że garnitur będzie leżeć idealnie. Podczas tego spotkania ustaliliśmy również końcową szerokość klap, długość marynarki, oraz zaznaczyliśmy odcinki zwężające ramiona. Na tym spotkaniu poprosiłem również o wykonanie dwóch wewnętrznych kieszeni na smartfony. Zawsze przy sobie posiadam dwa, czasami nawet trzy telefony, a ze względu na to, że bardzo nieestetycznie wygląda wypchana kieszeń w garniturowych spodniach najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie kieszeni wewnątrz marynarki poniżej górnego guzika, wówczas nawet pełne kieszenie pozostają niewidoczne. Po przymiarce miałem okazję zobaczyć koszulę jednego z klientów, szytą w systemie semibespoke z ręcznie obszywanymi dziurkami.
Druga przymiarka
Podczas drugiej przymiarki otrzymałem zarys garnituru wraz ze spodniami. Na marynarce zostały naniesione kolejne poprawki. Została bardziej zwężona w talii, oraz zmodyfikowana została linia ramion, tak aby wyglądała jak najbardziej naturalnie. Spodnie zostały skrócone, delikatnie zwężone, oraz zebrano nadmiar materiału w okolicach pośladków. Na tym etapie mogłem już ocenić jak prezentuje się brustasza (kieszeń piersiowa na poszetkę). Zażyczyłem sobie, żeby została ona wszyta pod dość sporym skosem, który tworzył jedną linię z ostrą klapą marynarki. Tak wszyta brustasza znacząco dodaje charakteru garniturowi.
Trzecia przymiarka- oddanie
Ku mojemu i krawca zdumieniu podczas trzeciej przymiarki nastąpiło już oddanie garnituru. Mogło to wynikać z bardzo dobrego kontaktu mojego z krawcem, dzięki temu szybko poznaliśmy swoje oczekiwania i preferencje. Nie było niedomówień i niedociągnięć, gdyż wszystko od samego początku było bardzo konkretnie ustalone. Drugim powodem, może być fakt, że mam sylwetkę stosunkowo łatwą do „obszycia”.
Przyznam szczerze z efektu końcowego jestem naprawdę bardzo zadowolony. Posiadam garnitur, który został stworzony z uwzględnieniem każdej z moich zachcianek. Dokładnie taki jaki sobie wymarzyłem. Chylę czoła przed Panem Adamem za ogrom włożonej pracy. Z pewnością nie jednokrotnie będziecie mieli okazję zobaczyć go na moim blogu, fanpage’u, czy Instagramie. I z pewnością to nie ostatni bespoke w Tiviano Atelier.
Podobne wpisy
Misja w Nowym Jorku – uroczysta gala z Omegą i Jamesem Bondem
Golf i marynarka. Połączenie idealne na jesień?
BMW Individual, czyli coś więcej niż samochód szyty na miarę
Jezioro Garda – idealne miejsce do życia?
Moje ulubione połączenie w modzie męskiej
Mój pierwszy raz na e-bike’u – jezioro Garda i Kellys Tygon 70
Komentarze (17)
Witam zainteresowanych atelier Tiviano. Jak wiēkszosc zainteresowanych zuważyła na Stronie Facebook została zablokowana możliwość komentowania oraz zamieszczania opinii. Tak się składa że przez ponad rok nikt z atelier nie skontaktował się z mężem w sprawie garnituru nuedokonczonego ani zamawianych marynark. Oczywiście pi dodaniu komentarza do profilu jakąś pani pisała ze to do wyjaśnienia. Co najlepsze pan Adam od razu dzwonił do męza z tłumaczeniami i pretensjami. Jak ktoś chce wyłożyć 5k na garnitur marnej jakości i beznadziejny wykonaniem to polecam
Dla zainteresowanych .. chcesz zobaczyć zdjęcia? Podaj @. To już hejt tylko próba uratowania pieniędzy ludzi którzy liczą na idealny garnitir
Hmm, moim zamiarem jest skorzystanie z usług Tiviano. Przede wszystkim zależy mi na dobrze wydanych pieniądzach i zadowoleniu z usługi czyli produktu jaki otrzymam, więc taka wiadomość jest trochę niepokojąca. Nie wiedziałem,że aby przez cały rok pani mąż nie interesował się przebiegiem prac nad jego zamówieniem.
Chętnie poznam pani/państwa przypadek styczności z Tiviano.
Tkanina bajeczna!
Jakub, jak już jesteśmy w temacie dobrze leżących garniturów, napisz proszę któremu wrocławskiemu krawcowi/krawcowej zlecasz poprawki spodni i marynarek. Jeszcze we Wrocławiu takich poprawek nie wykonywałem, a wolałbym nie zlecać tego „Pani Grażynce z osiedla”.
Pani Jadwidze Ryni 🙂 Zna się na rzeczy i wiem, że wielu czytelników tam zanosi. Jedynie problem jest ze skracaniem rękawa marynarki od góry. Reszta przechodzi.
Garnitur super! 🙂
2-3 telefony, to trzeba przyznać, że nieźle obładowany jesteś, może spraw sobie taki na dwie karty SIM 😉
Już to uległo zmianie wraz z rezygnacją z etatu. :))
Dzień dobry,
bardzo podoba mi się uszyty garnitur i dobrany do niego niebieski krawat – gdzie można nabyć taki krawat (pierwsze zdjęcie)?
Pozdrawiam
Silvio
To krawat Yves Saint Laurent.
Zastanawiam się czemu nie pokazał Pan marynarki frontem, tak aby można było zobaczyć krój klap i ich symetrie . Wszystkie zdjęcia wydają mi się robione trochę tak by nie pokazać garnituru w całości. Na zdj 1205 na zaprasowaniu klap widać jakieś pęcherze ? Czy garnitur jest klejony czy warstwy są zszywane. Bardzo interesuje mnie również cena. Tkanina bardzo mi się podoba.
Witam serdecznie,
pozwalam sobie odpowiedzieć na blogu Pana Jakuba by rozwiać Pańskie wątpliwości.
Te tak zwane bąble to, niestety, nadmiar materiału, który zazwyczaj nie ma gdzie ujść przy odwijaniu i zaprasowywaniu kołnierza.
Klapy są pikowane ręcznie, reszta zaprasowywana.
Zdjęcia to moja wina. Po prostu skupiam się na nieco innych elementach to raz, a dwa, front jest pokazany pośrednio na zdjęciu w linku: https://jakubroskosz.com/wp-content/uploads/2016/02/IMG_1173.jpg
Pozdrawiam,
Adam Warcholiński
Tak jak napisałem. Zdjęcia całości, w ruchu etc. pojawią się niebawem na blogu przy okazji stylizacji. Więc niebawem będzie można wszystko dokładnie ocenić. Nie ma żadnych pęcherzy. Jest zszywany. Polecam wszystkie szczegółowe pytania zadawać bezpośrednio w Tiviano Atelier. 😉
Cześć. Czy możesz podać koszt Twojego lub podobnego garnituru. Myślę, że nawet zakres kosztów byłby wystarczający 🙂
+/- 5 tys. pln. Za mój.
Nie mogło być inaczej …P.Adam świetny kontakt z klientem , dużo cierpliwości i ogrom wiedzy w zakresie szycia miarowego.
Pozdrawiam
TB
Panie Jakubie,
garnitur rewelacja. Świetna robota krawca i bardzo udany wybór tkaniny i kroju.
Pozdrawiam,
DM
Dziękuję 😉
Dodaj komentarz