Jakub Roskosz · 10 min

Jak kupować męską koszulę?

Chcąc kupić koszulę, w której będziesz wyglądał dobrze musisz kierować się nie tylko wyglądem, ale również materiałem, sposobem uszycia, czy biorąc pod uwagę przeznaczenie – ścisłymi zasadami dress code. Kompletna dowolność przy jej zakupie nie jest mile widziana. Jak zatem kupić odpowiednio dopasowaną, dobrej jakości koszulę? Co należy wiedzieć?

Wybierz odpowiedni rozmiar

Koszula ma dwa rozmiary- kołnierzyka i samej koszuli. Dobrze dobrany kołnierzyk powinien przylegać do szyi w taki sposób, aby można było swobodnie włożyć palec między szyję, a koszulę. Rozmiar kołnierzyka, to nic innego jak obwód szyi mierzony w centymetrach, powiększony o szerokość jednego, lub dwóch palców. Oczywiście kształt kołnierzyka powinien być dobrany do kształtu twarzy, długości szyi, oraz stopnia formalności reszty ubioru. Koszula nie powinna nas uciskać, musimy czuć się w niej komfortowo.

Dobre koszule od wewnętrznej strony kołnierzyka mają włożone fiszbiny, – specjalne usztywniacze gwarantujące idealny kształt kołnierzyka przez dłuższy okres użytkowania. Oczywiście fakt, że posiadają fiszbiny nie świadczy o tym, że są od razu dobre, jednak to jeden z elementów na który musimy zwrócić uwagę. Wkładki zazwyczaj wykonane są z twardego plastiku i powinno się je wyjmować przed każdym praniem. W sklepach z koszulami można kupić fiszbiny wykonane z bardziej szlachetnych materiałów tj. srebro, złoto, czy masa perłowa. Tańsze koszule mają usztywnienie wszywane na stałe, które po kilku praniach już nie pełni dobrze swojej funkcji i kołnierzyk źle się układa i wygląda niechlujnie. W przypadku wyjmowanych fiszbin sami decydujemy czy chcemy mieć kołnierzyk sztywny, czy miękki, układający się bardziej swobodnie. Dobrze jest mieć ten wybór.

Rozmiar koszuli określany jest przez wzrost. Należy dobierać koszule według tabeli rozmiarów, gdyż w każdym sklepie jest inna rozmiarówka. Elegancka koszula musi być na tyle długa, żeby można ją było swobodnie włożyć w spodnie, tak aby po kilku ruchach nie ‚wyszła’ nam ona na zewnątrz tworząc niechlujne i mało eleganckie fałdy materiału. Należy wiedzieć, że dobra koszula uzyskuje właściwy rozmiar po trzech praniach. Dlatego koszule renomowanych firm mają sztucznie zaniżoną numerację. Koszula powinna leżeć blisko ciała, jednak nie może zmniejszać naszej swobody ruchów. Zbyt duże i źle dobrane pod kątem kroju koszule wyglądają bardzo nieestetycznie.

View this post on Instagram

Koszula w wyraźne pasy – tak, czy nie? Dajcie znać! 👇🏻 #jakubroskosz #menswear #menstyle #style #look #suitsupply #omega #omegaglobemaster #oliverpeoples #toyota #toyotachr #jbl #cars #car #koszula

A post shared by Jakub Roskosz (@jakubroskosz) on

Krój koszuli

Na metkach koszul umieszczone są informacje o kroju koszuli. Wyróżniamy 3 podstawowe typy (oczywiście nazewnictwo w zależności od marki może być różne):

custom fit- najbardziej standardowy krój, który z założenia ma pasować na wszystkie typy męskiej sylwetki. Jak wiadomo co pasuje każdemu tak naprawdę nie pasuje nikomu i lepiej jest dobierać typy koszul specjalnie dopasowanych do swojej budowy ciała (lub uszyć na miarę).

regular fit- klasyczna koszula bez wcięcia w tali, szczególnie polecana tym, którzy mają bardzo regularną budowę ciała oraz grubszym panom z brzuchem. Należy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z szerokością koszuli, gdyż możemy wydawać się jeszcze obszerniejsi niż jesteśmy.

slim fit- krój wyszczuplony, szczególnie polecany chudym osobom oraz tym o atletycznej budowie ciała. Często slim fit nie jest aż tak bardzo wyszczuplony, gdy w ofercie znajduje się krój „super slim fit”.

Wiele marek posiada większą ilość krojów umożliwia to nam lepszy dobór koszuli do naszego typu sylwetki.

Mankiety koszuli

Bardzo duże znaczenie ma długość rękawa i rodzaj mankietów. Rękaw koszuli powinien sięgać za nadgarstek i wystawać ok. 1cm spod rękawa marynarki. Do wyboru mamy dwa typy mankietów:

Na guziki- są zdecydowanie mniej formalne, nie powinno się zakładać koszul z mankietami zapinanymi na guziki na bardzo oficjalne, wieczorowe uroczystości. Idealny na spotkania biznesowe, egzaminy, czy do codziennego użytku itp. Mankiet może być wykończony na prosto, półokrągło, bądź ścięty i mieć jeden, dwa lub trzy guziki.

Na spinkę- to taki, który zapina się na spinki, a nie guziki. Są bardzo formalne, a obowiązkowym dodatkiem do koszul z mankietami na guziki jest krawat lub mucha. Najczęściej występuje w wersji podwójnej, w której wywijana jest dodatkowa warstwa materiału. Taki typ mankietów nazywamy jest francuskim. O stopień wyżej w drabinie formalności znajduje się mankiet zapinany na spinkę, lecz nie podwójny, a pojedynczy. Jest on smuklejszy, nie jest tak bardzo sztywny, niestety mankiet pojedynczy jest jednak praktycznie niedostępny w ofercie większości sklepów. Chcąc taki posiadać musimy uszyć koszulę na miarę.

Materiał

Zdecydowanie najlepszym materiałem z którego wykonuje się koszule jest bawełna. Na lato mnie formalne koszule wykonuje się też z lnu. Producenci koszul czasami stosują się skład 20% poliester/ 80% bawełna, dzięki czemu koszula jest tańsza i się mniej gniecie w porównaniu z tą wykonaną w 100% z bawełny, jednak trzeba pamiętać, że sztuczne materiały są zdecydowanie mnie komfortowe i powodują nadmierne pocenie. Zdecydowanie odradzałbym koszule z mieszanek sztucznych tkanin, choć całe szczęście coraz rzadziej je znajdziemy w ofercie sklepów z męskimi koszulami.

Dobrej jakości koszule wykonane są z bawełny egipskiej, sea island lub pinpoint. Niestety rzadko na metkach koszul podawane są informacje o gramaturze materiału. Najlepsze koszule mają powyżej 200g/m2 do nawet 250-270g/m2. Najlepiej jeśli bawełna jest typ two ply, czyli podwójnie tkana. Dzięki czemu materiał jest wytrzymalszy i bardziej szlachetny w dotyku. Bawełna two ply się nie mechaci, przez co koszula dłużej nam służy.

Bardzo eleganckie koszule wykonywane są też z jedwabiu, który jest bardzo delikatny, a zarazem wytrzymały i nadaje koszuli delikatny połysk. Najlepsze guziki wykonuje się z masy perłowej, w luksusowych koszulach guziki przyszywa się ręcznie metodą florencką, tzn, że guzik wszyty jest na stopce przez co jest sztywniejszy. Również ręcznie obrabiane są dziurki na guziki i inne detale. Do smokingu szyje się również koszule na guziki jubilerskie, często w komplecie dodawane są spinki do mankietów wykonane na ten sam sposób.  Taka koszula jest niezwykle szykowna i elegancka.

Gdzie kupować?

View this post on Instagram

Perfect combo 👀😍 #omega #omegamychoice #omegaseamaster #omegaseamaster300 #sednagold #gold #diver #bmw #bmw440i #car

A post shared by Jakub Roskosz (@jakubroskosz) on

W sieciówkach (C&A, H&M, Reserved, Zara itp.) koszule sportowe i eleganckie można znaleźć już od 40zł, najczęściej wykonane ze słabej jakości bawełny lub sztucznych materiałów. Zakup takich koszul to wyrzucenie pieniędzy w błoto. Dobrej jakości koszule za ok. 200zł wykonane z egipskiej bawełny dostępne są w ogólnodostępnych sklepach tj. Suitsupply, Massimo Dutti, Hugo Boss (warto dowiedzieć się z jakiego materiału wykonana jest koszula, takie informacje zawsze znajdują się na metce). W wypadku niestandardowych typów sylwetek, czy też personalizacji warto uszyć koszulę na miarę wybierając typ mankietów, rodzaj kołnierzyka materiału i krój. Dzięki temu nie tylko otrzymamy produkt, który w 100% spełnia nasze wymagania estetyczne, ale również idealnie leży. Ciekawostką jest, że wysokiej jakości luksusowe koszule produkuje polska marka Emanuel Berg. Biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny produkty tej marki wypadają bardzo korzystnie. Ciekawym rozwiązaniem jest też zakup koszuli MTM przez internet, podając swoje wymiary i uwagi.  Coraz więcej marek oferuje tego typu rozwiązania.

fot. moss.co.uk

Podobne wpisy

Komentarze (35)

  • Claudette
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    I blog quite often and I genuinely thank you for your information. Your article has truly peaked my interest.
    I ill book mark your blog and keep checking for new details about once a week.
    I opted in for your RSS feed too.

    My webbsite – 157.230.37.164

  • Betsy
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Hello, i feel that i noticed you visited my web site thus i got
    here too go back the want?.I aam trying to fijnd things to improve my site!I
    suppose its adequate to use a few of your ideas!!

    my web blog … 157.230.37.164

  • Modesta
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    My spouse and I absolutely love your blogg and find almost all of your post’s to be
    jusst what I’m looking for. Do you offer guest writers to
    write content for you personally? I wouldn’t
    mind creating a plst or elaborating onn most of tthe subjects you write regarding here.
    Again, awesome weblog!

    Look at my blog; post464713

  • Minerva
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Woah! I’m really digging the template/theme of this website.
    It’s simple, yet effective. A lot of times it’s difficult to get that „perfect balance”
    between usability and visual appeal. I must say that you’ve done a awesome
    job with this. In addition, the blog loadss super quick for me on Safari.

    Outstanding Blog!

    Stop by my blog post post903478

  • Ricardo
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Good article! We are linking to this great post
    on our site. Keep up the good writing.

    Visit myy webpage; Odell

  • Cześć, możecie doradzić gdzie kupić koszule slim ale z bardzo długimi rękawami? Mam 193cm wzrostu ale długie ręce i 100kg wagi przy smukłej sylwetce. Dzieki!

  • Całkiem fajne są te koszule z pako lorente. Zdecydowanie nie jest to jakość przeciętna. W noszeniu zachowuje się nawet dużo lepiej już nie mówiąc, że lepiej wyglądają

  • Kompleksowe podejście do tematu wyboru koszuli. Nic dodać, nic ująć. Naprawdę fajny i pomocny wpis. Dzięki!

  • Odkąd zmieniłem pracę, raz na jakiś czas muszę zaopatrywać się w nowe koszule męskie biznesowy, co by pasowały do mojego garnituru. Kupowałem już w wielu sklepach stacjonarnych, ponieważ miałem duży problem z zaufaniem do sklepów internetowych. Odkąd jednak kupiłem tam miesiąc temu białą koszulę, muszę przyznać, że zdecydowanie chętniej kupuje ubrania w sieci. Koszula oczywiście wysokiej jakości i naprawdę świetnie leży. Ale to wiadomo, trzeba dopasować swój rozmiar do rozmiarówki sklepowej.

  • Jakub

    Tak jak piszesz sieciówki oferują już koszule za 40-50-60 zł, ale jednak jakość bawełny pozostawia wiele do życzenia. Warto np. wspomagać polskich producentów, polskie marki. Np. salony Rolanda oferują szyte na miarę marynarki, eleganckie koszule i to wszystko w dobrej cenie i jakości. Ja się skusiłem, a sieciówkom mówie stanowcze nie. Taka koszula służy mi na lata, a z sieciówki na kilka miesięcy, niestety.

  • Radek

    Dopasowanie koszuli i marynarki to zawsze wyzwanie. Ja chodzę ubierać się do salonu Roland w Wwa, gdzie szyjemy dla mnie zawsze coś na miarę. To dobre rozwiązanie.

  • domin

    Brednie ciężko dopasować koszule ja mam 185 ważę 78 kg jestem szczupły mam wcięcie w tali i problem z koszulami bo przy moim rozmiarze kołnierza 40 są za krótkie a jak kupię 41 to przy szyi za duża i w pasie za szeroka….zawsze rybki albo akwarium,Moim zdaniem idealną sylwetkę ma może 5 % facetów więc wiadomo że nie dla nich to szyją tylko dla ogółu a ogół nie ma proporcjonalnych wymiarów…

  • Radek

    Koszule powinno kupować się jak najbardziej dopasowaną do naszej sylwetki. Przy zakupie warto skorzystać z porad i opini specjalistów. Sklepy na ogół mają przeszkoloną załogę, która obsługuje klientów. Ja kupuje garnitury oraz koszulę w Roland – moda męska. Zawsze mogę spodziewać się od obsługi wskazówek oraz pomocy przy wyborze najodpowiedniejszej Tego wszystkim życzę 🙂

  • D

    TEZ mam duży problem z dopasowaniem koszuli. Mam 184 cm i jestem w miarę szczupły. Zawsze koszule wybieram między 2 rozmiarami na 182 i 188. Na 188 koszule wyglądają na mnie jak lekkie worki. Po włożeniu ich w spodnie wygląda to komicznie zwłaszcza na plecach. Natomiast rozmiar 182 układa się dobrze w talii ale za to kołnierzyk jest już trochę obcisły i na rękawach tez to lekko widać. Które rozwiązanie w tej sytuacji będzie lepsze ?

  • mat.ink

    Mam jedną koszulę Eton za 449 PLN na wyprzedaży. Kupe kasy jak dla mnie. przeżyła już chyba z pięc takich z zary.. .

  • dara

    z białą koszula jest problem bo jeśli się nosi bez marynarki to zawsze przez ten biały material prześwitują brodawki, jak jest kieszonka to zakrywa, ale zawsze jest jedna, a drugiego cycka widać, i co jak to rozwiązać, podkoszulek widać i wygląda obciachowo

  • Karolina

    a ja z doświaqdczenia mojego męża wiem , że z tymi koszulami wcale nie jest tak łatwo .. zwłaszcza panom którzy ćwiczą na siłowni. Mąż nie jest jakoś wyjątkowo „napakowany” raczej normalny- z zarysowanymi mięśniami a problem mamy za każdym razem kiedy musi kupić koszulę..

    Z reguły te dobre w barkach – w brzuchu/talii wiszą jak worek, brzydko pogrubiając. Natomiast te fajnie taliowane są za wąskie w ramionach ( lub są na styk , że strasz poruszyć ręką ) , że o wąskich rękawach nie wspomnę tylko brak bicepsa umożliwia ich założenie…

    I w taki sposób mój mąż kochający koszule – nieczęsto może je nosić .

    Może i gdzieś są dostępne takie jakich byśmy sobie życzyli ( a raczej on by sobie życzył) no ale…. nie ta półka cenowa …

  • kuzka

    Zakupiłam wczoraj klasyczną, białą z Wólczanki. Przymierzałam kilka z tej marki dużo wcześniej, z czego jedna wydała mi się lepsza jakościowo od drugiej. Ładniej leżała, z lekkim połyskiem. Pani twierdziła, że obydwie są z takiego samego materiału (bawełna 100%). Zrobiłam rozeznanie metek i ta, która mnie tak urzekła była wykonana właśnie z bawełny two – ply. Nie śmiałabym nawet porównywać jej do Zary, której również bawełniana koszula okazała się okropnym gnieciuchem, leży na ciele jak z przymusu.

  • Dzięki za garść cennych porad! Ze swoich obserwacji (szczególnie na weselach i tego typu imprezach) mogę powiedzieć, że wciąż największym problemem wśród mężczyzn jest wybór złego fasonu i rozmiaru. Albo można z niej zrobić spadochron, albo masz wrażenie, że guziki zaraz pękną.. Nie wiem, co gorsze;) Miejmy nadzieję, że dzięki takim wpisom jak te będzie wzrastać nasza modowa świadomość. Pozdrawiam i zapraszam do mnie (w kwestii fasonów koszul właśnie) 🙂

  • Rafał

    Ja mam koszulę szytą na miarę przez zespół krawców z japoni, włoch, egiptu, francjii i indii. Na koszule czekam półtora roku, kosztuje mnie to 12 tysięcy dolarów. Chcę wam powiedzieć, że tańsza inwestycja od mojej to wyrzucenie pieniędzy w błoto, a ponadto tylko moim sposobem można nazwać się eleganckim mężczyzną, bo szycie koszul u jakiś polski leszków za tysiąc złotych jest dla plebsu, co nosi zwykłę szmaty.

    • arabski książe

      12 tysięcy dolarów za koszulę? Co za plebs!

      Tyle to ja płacę za możliwość wynajęcia fabryki na jeden dzień w dorzeczu Nilu, gdzie armia moich egipskich chłopów dostarcza zebraną bawełnę i sztab ludzi cały dzień pracuje nad jedną moją koszulą.

      Po podliczeniu wszystkich kosztów 120 tysięcy dolarów za jedną koszulę jest dla mnie rozsądną cena.

      Chcę wam powiedzieć, że tańsza inwestycja od mojej to wyrzucenie pieniędzy w błoto, a ponadto tylko moim sposobem można nazwać się eleganckim mężczyzną, bo szycie koszul u jakiś polski leszków za tysiąc złotych jest dla plebsu, co nosi zwykłe szmaty.

    • Michał

      Ciebie można nazwać „Leszkiem” ortograficznym, bo nie znasz podstawowych zasad pisowni języka polskiego. A może jesteś takim polskim kosmopolitą, co gardzi wszystkim, co narodowe… W sumie to by się zgadzało. Może i z ciebie „elegancki mężczyzna”, ale gentleman to już żaden.

  • Gentlemenfashion

    Będzie bardzo, bardzo ciężko. Obawiam się, że pozostaje MTM.

  • Laura Che

    Ja polecam szycie na miarę, na przykład w Wólczance: http://www.wolczanka.com.pl/s,mtm_wol , mimo wszystko nic nie daje takiej gwarancji idealnego dopasowania.

  • Stefan Muszka

    Cześć wcześniej ubierałem się w takich zwykłych sklepach (galerie handlowe) obecnie zamawiam koszule io inne ciuchy w sklepach internetowych . Myślę że dobrym sklepem do kupienia dobrej koszuli jest sklep.thomaswaxx.pl . 100% bawełny ciekawy desing . Bawełna jest sprowadzana z poza kraju a wszystko szyte jest w Polsce . Bardzo dbają o szczegóły . Co do cen są bardzo przystępne jeżeli ktoś chce kupićdobrą koszulę to na pewno zajrzy do tego sklepu

  • Pawel Napierala

    Używam koszul na co dzień do pracy , zwykle białe. Od lat mam problem z długością rękawa. Mam wzrost 186cm. Koszule sa w rozmiarach do 182 i potem od 188cm. Zwykle w moim odczuciu 182- jest mi nieco za krótkipo zgieciu reki koniec mankieta wedruje daleko poned nadgarstek. W przypadku zas 188cm rekawy mam az do polowy dloni w przypadku reki swobodnie zwisajacej wzdluz ciala. Sam juz nie wiem co lepiej wybrac? Obecnie przymierzam wszystkie koszule i wybieram te z lekko przydlugawym rekawem na 182cm, ale moze lepiej brac 188 i czuc sie swobodniej i miec pewnosc ze mankiet bedzie wystawal z marynarki nawet przy zgietej rece. Dlugosc rekawa zalatwiliscie 1 zdaniem. Uwazam ze to za malo i prosze o rozszerzenie wypowiedzi.

    • Gentlemenfashion

      To normalne, że przy zgięciu ręki rękaw będzie „wędrował ku górze” podobnie rzecz się ma z nogawkami, które gdy są odpowiedniej długości siadając odsłaniają skarpetki. Rękawy do połowy dłoni są zdecydowanie za długie. Jeśli 182 sięgają delikatnie za nadgarstek to polecałbym kupować te 182. Patrzyłeś w innych markach? Czasami koszule o tym samym rozmiarze (na metce) różnią się od siebie. Ja kupuję 39/176 slim fit i te z Calvin Kleina leżą lepiej niż np. z Vistuli. Warto poszukać w innych firmach, a gdy masz nieco większy budżet zamówić na miarę. Koszt jest większy bo kosztują ok. 500 zł, ale możesz od materiału, kształtu kołnierzyka, mankietów, po obszycia guzików personalizować i masz pewność, że będą idealnie leżeć. Nie wspominając o wyszywanym monogramie. Zakup koszuli z materiałów np. Loro Piana to wydatek ok 400 zł (i wzwyż), ale gwarantuję, że służyć będą przez lata. A jeśli mówimy o białej koszuli to klasyka, zawsze modna i elegancka. W perspektywie kilku lat taki zakup się opłaca. 🙂

      • Marcin

        Gdzie można zamówić koszule szyte z materiałów loro piana? Z tego, co się orientuję, koszule LP to wydatek 400, ale eur 🙂

      • Pawel Napierala

        No niestety nie jestem jeszcze na TYM etapie aby wydawać „tyle ” kasy na koszule. Zwykle to Lantier, Wolczanka a Ostatnio odkryłem LANCERTO z bardzo miłej i gęstej bawełny , ponoć egipskiej. Tak czy owak . 182 siega mi dokładnie DO nadgarstka i mam taki odruch, „obciągania” mankietów aby nie chowały się w rękawach marynarki. 188cm jest 4-5cm dłuższy i sięga tyle ZA nadgarstek, ale za to zawsze wystaje z marynarki. Dlatego pytam CO lepiej ???

        • Gentlemenfashion

          W takim wypadku (zakładając koszulę zawsze z marynarką) wybrałbym dłuższe rękawy. Osobiście bardzo nie lubię jak chowają się rękawy pod rękawami marynarki. Jednak wszystko wskazuje na to, że masz rozmiar pomiędzy dwoma opisywanymi.

          • Pawel Napierala

            Jakaś opinia na temat .. LANCERTO?

          • Piotrek 22

            Nie polecam, miałem jedna koszule i sa slabej jakosci co wychodzi po praniu…

          • Pawel Napierala

            To może jakiś ranking z doświadczenia? Co polecasz PO praniu, z grubszej bawełny?

          • Paula Mroczek

            Wólczanka? Lambert? Widziałam, że mają ładne koszule i teraz wyprzedaż 50% lub 30%. :)) Kupiłam tacie i są ok. Jakub może potwierdzi?

          • Pawel Napierala

            A tak przy okazji. Ktoś wie może gdzie się podziały rozmiary pomiędzy 182 i 188cm w koszulach??? Wg mnie najczęściej potrzebne…

          • Aldona

            rozmiary stopniowane są co 6 cm we wzroście – rękawy powinny zmieniać się max o 3 cm w długości, to musi być błąd w stopniowaniu lub założeniach marki.

  • Tomasz Szulc

    Ostatnio zakupiłem swoje 3 pierwsze koszule, białą, grafitową i niebieską (w ciekawy wzorek) w Wólczance. Kosztowały ok. 150 złotych/szt (bawełna 100%). Czego mogę spodziewać się w dajmy na to koszuli białej z Hugo Boss, Ralph Lauren czy Calvin Klein, które kosztuję 2 i 4 razy tyle? Zastanawiam się czy warto takie kupować czy lepiej kupić sobie kilka tych za 150 złotych.

    • Gentlemenfashion

      Warto dopłacić nie za markę, ale za konkretne cechy produktu tj: bawełna two ply – podwójnie tkana (wytrzymalsza, lepsza w użytkowaniu), guziki z masy perłowej, krój. Marka ma mniejsze znaczenie, czasami drogie koszule są słabsze od tańszych. Trzeba wiedzieć kiedy i za co warto dopłacić.

  • Tomek

    Nie trzeba wydawać 1500zł za dobrej jakości koszule ze 100% bawełny i ciekawy design. Polecam sprawdzić koszule marki Thomas Waxx – na sklep.thomaswaxx.pl

  • Mój brat jest maniakiem koszul, często chodzę z nim na zakupy i moje zboczenie zawodowe zawsze nakazuje mi sprawdzić jeszcze jedną kwestie – wnętrze. Równość szwów i ogólna jakość odszycia jest bardzo istotna, bo wpływa na to jak koszula będzie się układać na sylwetce, a w sieciówkach naoglądałam się już różnych rzeczy, trzeba być czujnym! 😀

Dodaj komentarz

Twój komentarz
Imię
E-mail