KATEGORIA
lifestyle
DATA WPISU
27/12/2017
MIEJSCE
Wrocław, Polska
 • KATEGORIA
  lifestyle
 • DATA WPISU
  27/12/2017
 • MIEJSCE
  Wrocław, Polska

Dlaczego kupowanie podrób to zawsze zły pomysł?

Podróby. Temat rzeka. Codziennie dostaję kilkadziesiąt wiadomości dotyczących podrabianych zegarków. Jestem niemal pewien, że u kobiet temat jest równie popularny, tylko dotyczy torebek i butów. Bez znaczenia jednak, jaki produkt zostaje podrobiony i ile kosztuje – kupowanie podrób to zawsze...

Podróby. Temat rzeka. Codziennie dostaję kilkadziesiąt wiadomości dotyczących podrabianych zegarków. Jestem niemal pewien, że u kobiet temat jest równie popularny, tylko dotyczy torebek i butów. Bez znaczenia jednak, jaki produkt zostaje podrobiony i ile kosztuje – kupowanie podrób to zawsze jest zły pomysł. Dlaczego? Powodów jest wiele.

Jaka jest różnica pomiędzy podróbą, a repliką?

Na samym starcie należy zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy definicjami podróby i repliki. Otóż te pierwsze zostają wyprodukowane przez oszustów, fałszerzy, którzy nie posiadają żadnych licencji czy praw autorskich itp. na posługiwanie się m.in. logotypem, krojami pisma, nazwą podrabianej marki. Od sprzedaży podrób nie odprowadza się podatków, trafiają one na rynek nielegalnymi kanałami, a handel nimi jest karalny. Zazwyczaj wykonywane są z dużo gorszych materiałów, z mniejszą dbałością o jakość wykończeń, a w przypadku zegarków – nie posiadają odpowiednich, oryginalnych certyfikatów, a w środku znajdują się dużo gorsze, zazwyczaj chińskie, mechanizmy. Przez to ceny podróby są nawet kilkusetkrotnie niższe od oryginalnych zegarków czy replik. Czym więc są repliki?

Repliki zaś tworzone są przez twórców oryginalnych przedmiotów lub twórcy udzielają wszelkich praw, licencji, na mocy których powstaje replika. W tworzeniu replik nie ma nic złego. Wręcz przeciwnie. Znane manufaktury zegarków, których historia sięga kilkuset lat, przez cały okres istnienia wyprodukowały wiele kultowych modeli zegarków, których aktualnie nie mają w ofercie. Często więc decydują się na ponowne wyprodukowanie zegarka w delikatnie zmienionej lub identycznej formie. Tego typu reedycje ma w swojej ofercie niemal każda kultowa, prestiżowa marka zegarków. Bardzo często tego typu repliki powstają w limitowanych edycjach, są trudno dostępne i bardzo cenione przez kolekcjonerów. Kosztują tyle samo albo więcej od „standardowego” zegarka danej firmy. Nie ma możliwości, żeby replika np, IWC kosztowała 550 pln. Taką cenę może mieć jedynie podróbka.

Dlatego tak często słowo replika używane jest przez fałszerzy czy oszustów i mylone jest z podróbkami. Z tego też powodu prestiżowe marki decydując się na produkcję danego modelu zegarka po wielu latach przerwy, nazywają to reedycją, a nie repliką, gdyż to słowo, mimo że w gruncie rzeczy nie oznacza nic złego, ze względu na rynek podrób ma coraz bardziej negatywne konotacje.

Co zrobić, jeśli nie stać Cię na oryginał?

Są tylko dwie słuszne opcje. Pierwsza, to kupić taki oryginalny zegarek, na który w danym momencie Cię stać. Nie ma nic złego w tym, żeby kupić zegarek za 100 pln, pod warunkiem, że będzie on oryginalny. To pójście na kompromis. Jeśli jednak nie jesteś zwolennikiem kompromisów, nie jesteś w stanie zadowolić się np. Casio, jeśli marzysz o Audemars Piguet, to weź się do roboty. Zarób pieniądze i kup sobie wymarzony zegarek. Proste? Oczywiście, że nie, ale nikt nie mówił, że takie będzie. Jeśli nie wiesz jaki zegarek kupić, mam nadzieję, że pomoże Ci w tym ten wpis (link).

Dlaczego kupowanie podróby to zły pomysł?

Powodów jest mnóstwo! I pomijam już fakt, że wspiera się nielegalny biznes oszustów i fałszerzy, którzy bogacą się, łamiąc prawo. Pomijam już też fakt, że po prostu można się narazić na śmieszność w towarzystwie, które daną podróbę rozpozna (to naprawdę prostsze, niż nam się wydaje). Wiele osób coraz częściej nie przejmuje się opiniami innych na swój temat (i słusznie), więc zdaję sobie sprawę, że i ten argument może nie przemówić do rozsądku, szczególnie, że są i tacy, którzy otwarcie przyznają się do kupowania podrób. Głównym powodem, dla którego nie powinno się kupować podrób jest fakt, że rezygnujemy tym samym z własnych marzeń. Pomyślmy o sobie, o tym jaki ma to wpływ na nas. Marzymy o zegarku za 200 tys. pln? Milion pln? Dwa miliony euro? Świetnie! Z całego serca życzę każdemu, aby kiedyś spełnił swoje marzenie. Co się dzieje, kiedy kupujemy podróby? Wybieramy drogę na skróty, zadowalamy się iluzją – czymś na co w gruncie rzeczy nas nie stać. Nie robimy nic, aby nasze marzenie zrealizować. Jeśli uważamy, że np. dany zegarek da nam szczęście, poczujemy się lepiej posiadając go – to powinniśmy zrobić wiele w tym kierunku, aby móc go sobie kupić. Nie podróby, które są niczym innym, tylko iluzją. Oszukiwaniem samego siebie.

Słowem podsumowania pozostawię krótkie zdanie, które jest doskonale ujęte w języku angielskim „Fake watches are for fake people”.

fot. discountrolexstore.co.uk
Polecane
Komentarze ()
Avatar
Marta _ 9 napisał:
Grudzień 27, 2017 - 21:15 - Odpowiedz

Brawo. W punkt!

Avatar
Peter- napisał:
Grudzień 27, 2017 - 21:16 - Odpowiedz

Nic dodać nic ująć. Oczywiste rzeczy ale tekst bardzo ważny…

Avatar
SomtraX napisał:
Grudzień 27, 2017 - 21:42 - Odpowiedz

Ludzie kupują podróbki bo chcą się dowartościować i podbić swoje ego. Niestety ktoś kto siedzi w temacie parsknie śmiechem widząc damę w torebce Louis Vuitton, a z drugiej strony w “Najkach” za 150zł. Ja to zawsze mam polewke z ludzi w podróbkach, ale nie mówię im tego wprost, bo nie chce mi się argumentować.

Avatar
Matt napisał:
Grudzień 27, 2017 - 23:13 - Odpowiedz

Na wstępie zaznaczę od razu, że jak najbardziej zgadzam się, że jakiekolwiek wspieranie przestępczości – a wprowadzanie na rynek nielicencjonowanych produktów znanych marek jest przestępstwem – powinno być piętnowane. Niemnie jeżeli nie popierałbym tego poglądu to ten artykuł w żaden sposób nie wpłynąłby na mój sposób postrzegania świata.

Nie chodzi nawet o to, że podjęte argumenty są mało przekonujące ale po prostu nie dotykają naprawdę ważnych kwestii. Bo zakładając, że podróbki nie stanowiłby przestępstwa to tak naprawdę nie ma nic złego w kupowaniu rzeczy które nam się podobają po cenie na którą jesteśmy w stanie sobie pozwolić przy racjonalnym gospodarowaniu naszym majątkiem.

Nawet więcej – definiowanie marzeń jako dążenie do posiadania konkretnych przedmiotów czy w ogóle ustawianie życia pod dyktando konsumpcjonizmu jest tak samo złym pomysłem jak wspieranie przestępczości. Nie powinniśmy nigdy zatracać się w dążeniu do posiadania czegokolwiek gdyż ostatecznie ockniemy się na łożu śmierci z zegarkiem za 250k, garniakiem bespoke szytym w mediolanie czy slr-em w garażu i… tyle… nic więcej z tego dobrego nam nie przyjdzie.

T0 nie przedmioty powinny być naszymi obiektami marzeń – bo jeżeli tak jest to daliśmy się zmanipulować całej otoczce konsumpcjonizmu tak bardzo, że nie do końca wiemy czym tak naprawdę powinno być życie. Posiadanie drogich przedmiotów nigdy tak naprawdę nie zapewni nam szczęścia – i tu chyba najbardziej dziwię się autorowi, że tak ukierunkował argumentacje.

Życiowe doświadczenie pokazuje mi, że szukanie szczęścia w kupowaniu nigdy do prawdziwego szczęścia nie prowadzi – to jedynie chwilowy impuls, trochę jak z narkotykami. Każdy zakup “wymarzonego” przedmiotu rodzi potrzebę szukania nowych wrażeń w kupowaniu jeszcze droższych rzeczy….

Nie dajmy się zwariować.

Avatar
Grudzień 31, 2017 - 18:43 - Odpowiedz

Cieszę się, że powstają kolejne artykuły traktujące o podróbkach. Powinno się o nich mówić nie tylko od strony prawnej – ale i praktycznej, tak jak tutaj :)

Avatar
Patryk Tarachoń napisał:
Styczeń 12, 2018 - 22:19 - Odpowiedz

Ogólnie czasem taka podróba sprawdza się lepiej niż oryginał.

Avatar
Korab73 napisał:
Styczeń 12, 2018 - 23:21 - Odpowiedz

Matt , z całym szacunkiem ale daj ludziom żyć własnym życiem ;) to co dla Ciebie jest doznaniem dla innego nie musi i na odwrót . Mówisz ze jeśli podroby byłyby dozwolone ? Są w niektórych krajach .. tylko to jest złodziejstwo , zatem filozofując tak bardzo jak zrobiłeś sam popełniasz gafę max , złodziejstwo zapewne jest czymś gorszym aniżeli cieszenie się z dobra materialnego tymbardziej jeśli można obdarować inna osobę i Ciezzyc się życiem , biorąc z niego garściami ;) we wzzystkich aspektach nie tylko tych materialnych . Konstruowanie tez ze się zostanie z garniakiem i Apekiem na łożu śmierci jest śmiechu wartą brandzlaturą gościa któremu pewnie nie wychodzi i z braku jakichkolwiek osiągnięć życiowych przed kolegami chwali się jakiego to długiego nie ma w gaciach ;)
Jest takich wielu którzy chwała się tym co natura im dała , inni oprócz długiego lub krótkiego … maja aspiracje dążyć do czegoś , Zdobywając swoje aktywa dają możliwość realizowania Życia innym , to tak jakbyś dalej nawiązywał do tych popaprańców co się wzbogacają i umierają z zegarkiem na ręku w samotności ;)

Avatar
Piotr napisał:
Luty 07, 2018 - 10:14 - Odpowiedz

Bardzo dobry artykuł. Jedyna rzecz, do której bym się przyczepił, to nadużywanie słowa “kultowy”, które wyświechtało się tak, że już nic nie znaczy. Reszta w punkt.

Avatar
Ocki napisał:
Luty 11, 2018 - 18:03 - Odpowiedz

Co za bzdura wielokrotnie podroba jest taka sama jak oryginał pod względem jakości i wyglądu. Cena. Produkcji czegoś to 50 dolarów sprzedawany za 500-5000 to jest normalne i spoko? Kupując podróbke ryzykujesz że dostaniesz gówno ale ja wolę ryzykować w ten sposób niż zbierać jak to tu opisane na jakiś głupi zegarek… A jeśli okradam w taki. Sposób wielkie. Koncerny to jestem z tego dumny. Tylko bananowiec taki artykuł mógł napisać..

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Luty 11, 2018 - 18:50 - Odpowiedz

  Nawet mi Cię nie żal.

Avatar
Max napisał:
Lipiec 28, 2018 - 11:05 - Odpowiedz

Podróba podróbie nie równa. Najgorsze i najśmieszniejsze są tanie ,,podróby podrób”. Jeśli zakupu nie traktujesz jako inwestycję a chcesz jedynie zwrócić na siebie uwagę w towarzystwie snobistycznych osób , które oceniają cię po wyglądzie i stanie posiadania to dobra podróba jest jak najbardziej wskazana. To tak jak z kradzieżą, kradnij , ale nie daj się złapać, a pierwszy milion to i tak najlepiej ukraść. A tak w ogóle czym jest podróba zegarka ? Niczym innym jak przedmiotem użytkowym przypominającym inny już istniejący z tzw. zastrzeżonym znakiem towarowym przez producenta który dba o swój interes a system prawny w danym kraju mu to umożliwia lub nie.
I tak w cywilizowanej Europie ,,replika” markowego zegarka będzie podróbą a w Azji czy Ameryce Południowej produktem mniej lub bardziej przypominającym oryginał za któreego sprzedaż czy też zakup nikt cię nie będzie ścigał, gdyż jako konsument w gospodarce wolnorynkowej masz prawo wyboru co kupujesz i za ile . A jak to mówią skoro nie widać różnicy to po co przepłacać.

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Lipiec 29, 2018 - 12:05 - Odpowiedz

  NIE. Czytanie ze zrozumieniem się kłania.

Avatar
Adam napisał:
Grudzień 17, 2018 - 12:17 - Odpowiedz

Panie Jakubie,

od pewnego czasu “choruję” na IWC Pilot Mark XV. Przyznam jednak, że nie wyobrażam sobie wydawania nań kilkunastu tysięcy PLN. Wiele dobrego czytałem o niemieckiej manufakturze Damasko i modelu DA 36 – https://www.damasko-watches.com/en/models/three-hand-models/classic-three-hand-models/13/da36

Czy miał Pan do czynienia z tą marką? Wizualnie prezentuje się znakomicie, mechanizm także wydaje się solidny.

Pozdrawiam

Skomentuj

Rules of the Blog

Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting.

Wszystkie wpisy w kategorii
02/02/2020CreweWielka Brytania Prawdziwe centrum dowodzenia – wizyta w fabryce Bentley Motors w Crewe
13/12/2019WrocławPolska Dlaczego warto robić zakupy w outlecie?
10/12/2019WrocławPolska Biznesowy laptop dla podróżników. Wypróbowałem HP Elite Dragonfly, który wytrzymuje na baterii 24h!
06/11/2019MiamiUSA Płynąłem Symphony Of The Seas. Ile kosztuje rejs największym statkiem na świecie? Czy warto? 
05/10/2019MiamiUSA Lexus LY 650 – luksusowy jacht jak sportowe coupe
11/09/2019WrocławPolska BMW Individual, czyli coś więcej niż samochód szyty na miarę
12/08/2019WrocławPolska Fotel masujący – więcej niż wygoda
04/08/2019Madryt / Tor JaramaHiszpania Toyota Supra 2019 – test w hiszpańskim słońcu
24/06/2019Lago di GardaWłochy Jezioro Garda – idealne miejsce do życia?
29/05/2019Lago di GardaWłochy Mój pierwszy raz na e-bike’u – jezioro Garda i Kellys Tygon 70
15/05/2019WrocławPolska Dobry ekspres do kawy – jaki wybrać?
27/03/2019ParyżFrancja Hermes – więcej niż krawaty
02/02/2019WrocławPolska Zimowa przygoda z Toyotą Hilux Hilly 
18/12/2018WarszawaPolska “Czy my się znamy?” IKEA z mocnym spotem na Święta
15/12/2018WrocławPolska 8 grzechów głównych sprzedawców w sklepach odzieżowych. Co irytuje klienta?
13/11/2018Los AngelesUSA Mój amerykański sen w Los Angeles
26/09/2018WrocławPolska Kultowe marki: Montblanc
04/09/2018EttlingenNiemcy Z miłości do muzyki. Wizyta w laboratorium HARMAN/JBL
29/07/2018WrocławPolska Wielkie zalety i małe wady miejskiego carsharingu
12/07/2018BarcelonaHiszpania 5 powodów, dla których już dziś powinieneś zacząć się ścigać na torze
11/04/2018WrocławPolska Alfa Romeo Giulia – włoska odpowiedź na nudne, niemieckie sedany
09/04/2018ParyżFrancja 5 mało znanych miejsc, które warto zobaczyć w Paryżu i okolicach
31/03/2018Poligon w DrawskuPolska Toyota Land Cruiser na poligonie w Drawsku
18/03/2018Omega Boutique WarszawaPolska Zobacz najbardziej angażującą treść w historii bloga
06/03/2018WarszawaPolska Jaguar E-PACE. Elegancki kot
27/12/2017WrocławPolska Dlaczego kupowanie podrób to zawsze zły pomysł?
17/12/2017WrocławPolska Alfa Romeo Stelvio. Najpiękniejszy SUV na rynku? 
06/12/2017WarszawaPolska 10 sprawdzonych pomysłów na prezent dla mężczyzny
03/12/2017WrocławPolska Włosi. Mistrzowie designu?
21/11/2017WrocławPolska 13 aplikacji mobilnych bez których nie wyobrażam sobie podróży
09/10/2017Tor SłużewiecPolska Jak się ubrać na Tor Wyścigów Konnych Służewiec? Część 3 
30/09/2017WrocławPolska Włoskie dzieło sztuki. Kultowe Ferrari GTB Turbo
26/09/2017WrocławPolska 10 porad jak zacząć się stylowo ubierać
22/08/2017Pebble BeachUSA Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet. Najpiękniejszy samochód roku?
19/08/2017Tor SłużewiecPolska Jak się ubrać na wyścigi konne? Cześć 1
30/07/2017Palma De MallorcaHiszpania 5 powodów dla których warto zaplanować wakacje na Majorce
17/07/2017WarszawaPolska 5 powodów dla których warto kupić drogi zegarek
23/05/2017WrocławPolska Bentley Bentayga. SUV dla arabskich sokolników
18/05/2017WrocławPolska 5 rzeczy, które powinieneś mieć w podróży. Uroda
22/04/2017GironaHiszpania Girona – bezszelestna wyprawa w głąb czasu
22/04/2017WrocławPolska W drugiej skórze na lotnisku
22/04/2017WarszawaPolska Polskie marki, które warto znać
12/02/2017LondynWielka Brytania Wieczór w Londynie
23/01/2017KrabiTajlandia Tajlandia. 6 powodów dla których warto ją odwiedzić!
28/12/2016GdańskPolska 10 ulubionych produktów 2016 roku
19/12/2016WrocławPolska W smokingu
14/12/2016VilleretSzwajcaria Z wizytą w Villeret
06/11/2016WarszawaPolska 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś założyć
24/10/2016WrocławPolska Czy w t-shircie można wyglądać stylowo?
10/10/2016WarszawaPolska Zrób to sam. Kurs zegarmistrzowski Omega
05/10/2016WrocławPolska Jak dbać o zarost?
01/10/2016WarszawaPolska Akcesoria skórzane w Malton&Kielman. Krok po kroku
22/09/2016WarszawaPolska Moc pod butem
18/09/2016ParyżFrancja Ubiór Grzegorza Krychowiaka. Stylizacje z Paryża
17/09/2016WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych modowych błędów
01/09/2016WrocławPolska Terenowa przygoda w górach
21/08/2016MediolanWłochy 20 profili o modzie męskiej na Instagramie które warto obserwować
26/07/2016RodosGrecja Weekend poza miastem
12/06/2016WrocławPolska Jak dbać o włosy?
28/04/2016 Z Maserati Gran Turismo
20/03/2016GstaadSzwajcaria W alpejskim kurorcie
15/03/2016GenewaSzwajcaria Najciekawsze auta z Geneva Motor Show 2016
22/02/2016WalencjaHiszpania Moda na Priusa. Relacja z Walencji
22/11/2015ReykjavíkIslandia Wizyta w islandzkiej fabryce swetrów
18/05/2015 Jak kupować portfel?
27/04/2015 Kultowe marki: Ralph Lauren
23/12/2014PoznańPolska Grzegorz Krychowiak w roli modela
07/09/2014 Niebywała kolekcja krawatów
16/07/2014TokioJaponia Sprezzatura w modzie męskiej
04/07/2014 NBA Style! Styl koszykarskich gwiazd
20/03/2014 Kiedy luksus przestaje być luksusem
13/03/2014 Gwiazdy koszykarskiego Śląska pod krawatem!
03/12/2013 Kultowe marki: Jordan Brand
03/07/2013 Jak elegancko wyglądać latem?
06/06/2013 W garażu Ralpha Laurena

Pozostając na stronie zgadzasz się na politykę cookies Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij