Oxfordy. Najbardziej eleganckie męskie buty. Nawet gdy na co dzień chodzisz w klapkach, walczysz do upadłego o crocsy w Lidlu, a Twoim ulubionym połączeniem w modzie męskiej są sandały i skarpety powinieneś mieć jedną parę tych butów w swojej garderobie. Dlaczego?

Oxfordy inaczej nazywane wiedenkami, są najbardziej eleganckim modelem obuwia. Charakteryzują się zamkniętą przyszwą – częścią  buta z dziurkami na sznurowadła. Zamknięta przyszwa oznacza, że jest ona wszyta pod spód cholewki. Dzięki czemu są smuklejsze niż derby (otwarta przyszwa) i bardziej eleganckie.

Pod nazwą Oxfordy można rozumieć więcej typów klasycznego męskiego obuwia. Opisywane przeze mnie w tym wpisie nazywamy cap toe, które zaraz za palcami mają charakterystyczny poprzeczny szew. Są one najbardziej eleganckie. Oxfordy również podobnie jak derby występują w wersjach ze zdobieniami (brogues), jednak charakteryzują się niższym stopniem formalności, co za tym idzie zostaną omówione w kolejnym wpisie cyklu męskie buty.

Zobacz oxfordy w Shoepassion.pl

Opisywane wcześniej przeze mnie lotniki, inaczej nazywane whole-cut, które wykonane są z jednego kawała skóry, też należy przyporządkować do kategorii oxfordów. Jednak ze względu na swój wyjątkowy kształt dla wielu znawców tematu lotniki tworzą osobną kategorię.

Przeznaczenie

Najbardziej formalnym męskim obuwiem są czarne oxfordy z lakierowanej skóry, jednak jest  to typ obuwia zarezerwowany jedynie do smokingu albo fraka i pory wieczorowej. Przed zmierzchem (godz. 18:00) nie powinno zakładać się lakierowanych butów.

Pisząc, że oxfordy powinny znaleźć się w garderobie każdego chcącego dobrze wyglądać (chociaż raz na całe życie) mężczyzny miałem na myśli czarne wiedenki wykonane ze skóry licowej i oczywiście na skórzanej podeszwie. Takie buty są idealne na własny ślub (przez znawców mody są uważane za jedyny dopuszczalny model obuwia podczas ślubu), idealnie nadają się na specjalne okazje, do formalnego lub biznesowego garnituru. Nie jest to obuwie uniwersalne. W wypadku gdy nie chodzisz codziennie w garniturze nie jest  to typ obuwia, który będziesz często używał. Czarne wiedenki ze skóry licowej to obuwie na specjalne okazje, a gdy taka przyjdzie już wiesz co powinieneś mieć na nogach.

Oczywiście klasyczne oxfordy bez zdobień występują w wielu wersjach kolorystycznych i wykonywane są z przeróżnych odmian skór. Moje nowe wiedenki z Shoepassion.pl,  wykonane są ze skóry cielęcej zwierząt ssących inaczej nazywanej Boxcalf. Skóra tego typu charakteryzuje się subtelną fakturą i elastycznością. Biorąc pod uwagę, że wszystkie buty Shoepassion.pl wykonywane są ręcznie metodą Goodyear Welted i dostosowują się do kształtu stopy komfort ich użytkowania jest bardzo wysoki.

Brązowe buty są mniej formalne od czarnych, a najniższe stopniem formalności oxfordy wykonane są z zamszowej skóry. Taki model oxfordów z powodzeniem można nosić na co dzień do casualowych stylizacji.

W ofercie marki znajdziecie kilkadziesiąt par oxfordów w wielu wersjach kolorystycznych i wykonanych z różnych rodzajów skór, lotniki, gładkie lakierowane, z przeszyciem, z drobnymi i pełnymi zdobieniami. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Dobrej jakości skórzane klasyczne buty to spory wydatek. Jednak nie podlegają one aktualnie panującym trendom. Klasyczne modele zawsze pozostają w modzie, a wykonanie ręczną metodą Goodyear to gwarancja jakości. Odpowiednia pielęgnując takie buty możesz mieć pewność, będą nam służyć całe życie. A w komplecie z każdą parą butów otrzymujesz komplet sznurowadeł i wysokiej jakości zelówki.

fot. Filip Filipiak
Zobacz także: