KATEGORIA
moda
DATA WPISU
27/03/2019
MIEJSCE
Paryż, Francja
  • KATEGORIA
    moda
  • DATA WPISU
    27/03/2019
  • MIEJSCE
    Paryż, Francja

Hermes – więcej niż krawaty

„Krawaty tej marki w mojej opinii są jednymi z najlepiej wykonanych. W dodatku Hermes to jeden z niewielu ekskluzywnych produktów uważanych na całym świecie za symbol dobrego gustu” - powiedział mi kiedyś w wywiadzie Daniel Kiestra, właściciel prawdopodobnie najbardziej wyjątkowej...

„Krawaty tej marki w mojej opinii są jednymi z najlepiej wykonanych. W dodatku Hermes to jeden z niewielu ekskluzywnych produktów uważanych na całym świecie za symbol dobrego gustu” – powiedział mi kiedyś w wywiadzie Daniel Kiestra, właściciel prawdopodobnie najbardziej wyjątkowej kolekcji krawatów w Polsce. Hermes to marka, która ma w sobie wyjątkową magię. Z czego ta magia wynika? Za chwilę się dowiecie.

Powiedzieć, że Hermes – a w zasadzie Hermès – jest znaną i cenioną marką, to jakby nie powiedzieć nic. Mimo tego nie jestem przekonany, czy francuski dom mody zakorzenił się tak mocno w popkulturze i umysłach ludzi jak Gucci czy Prada. A jednak to właśnie Hermes znalazł się na 32. miejscu zeszłorocznego rankingu Interbrand Best Global Brands, wyróżniającego najsilniejsze marki na całym świecie i zdecydowanie wyprzedził włoską konkurencję, a także takie potęgi jak Porsche, Starbucks czy Ferrari. Hermes jest na szczycie. I w sumie zawsze był. Ale jak to wszystko się zaczęło?

Historia marki Hermes

Dość dawno. Historia Hermesa rozpoczyna się w 1837 roku. Właśnie wtedy 36-letni wówczas Thierry Hermes – urodzony w Niemczech potomek Francuza i Niemki – założył w Paryżu, na terenie Wielkich Bulwarów warsztat zajmujący się produkcją akcesoriów dla jeździectwa i transportu konnego, takich jak uzdy czy uprzęże. Już na samym początku produkty Hermesa zwracały uwagę wysoką jakością, co zresztą przysparzało firmie licznych nagród i klienteli z najwyższych sfer. A rodzaj oferowanych produktów sprawił, że w jej logotypie znalazł się powóz zaprzężony w konia oraz stojący obok woźnica – symbol znany do dziś.

Zapięcie Hermesa

W 1880 roku firmę przejął syn Thierry’ego, Charles-Émile i przeniósł ją do aktualnej siedziby na 24 Rue de Faubourg Saint-Honoré. Charles-Émile kontynuował wytwórstwo skórzanych elementów, w tym przede wszystkim siodeł i zadbał o międzynarodowy rozwój firmy. Produkty Hermesa zaczęły docierać nie tylko do europejskich elit, ale także do Afryki, Azji i obu Ameryk.

Z czasem oferta marki zaczęła powiększać się o kolejne akcesoria, w tym słynne skórzane torby. Marka podejmowała się coraz odważniejszych, niestandardowych projektów. Na początku XX w. firma sprowadziła do Francji zamek błyskawiczny i zaczęła wprowadzać do oferty skórzane produkty z takim zapięciem, co wówczas było ogromnym przełomem. To właśnie Hermes jako pierwszy stworzył kurtkę golfową zapinaną na suwak, a jej odbiorcą był sam Książę Walii, Edward. W ojczyźnie marki zamek błyskawiczny szybko zyskał sławę „zapięcia Hermesa”. Do wspaniałych projektów z pewnością należy renowacja kultowego, słynnego Citroena 2CV 6 Special z 1989 z okazji 60-lecia.

Czas na krawaty

Mijały kolejne lata, a oferta Hermesa dalej się rozrastała. Do różnego rodzaju skórzanych akcesoriów dołączyły perfumy, chusty, szale, a nawet zegarki, we wnętrzu których pracowały szwajcarskie mechanizmy od Universal Genève. Co ciekawe, pierwsze krawaty – z którymi francuską markę mężczyźni kojarzą chyba najbardziej – powstały ponad 100 lat po założeniu firmy. A wszystko przez… miłośników hazardu!

Znajdujący się w Cannes butik Hermesa sąsiadował z kasynem. Zjeżdżający do niego goście nie mogli przekroczyć progu bez gustownego krawata na szyi. Zdesperowani amatorzy hazardu, którzy zawczasu nie wyposażyli się w odpowiedni element garderoby, chętnie wyruszali na poszukiwania do okolicznych sklepów i często zaglądali do leżącego nieopodal butiku francuskiej marki. Początkowo wychodzili z niego z pustymi rękami, bowiem firma nie sprzedawała krawatów. Ale pracownicy sklepu zauważyli biznesową okazję, namówili kierownictwo firmy do poszerzenia oferty i w 1949 roku w salonie marki znalazły się pierwsze krawaty. Produkcja takich akcesoriów nie wymagała rewolucji – Hermes miał już doświadczenie w tworzeniu chust i szalików z jedwabiu.

Jakość, jakość i jeszcze raz jakość

Krawaty szybko stały się specjalnością firmy, a dzisiaj ich roczna sprzedaż jest podawana w siedmiocyfrowych liczbach. I chociaż – według danych, do jakich udało mi się dotrzeć – dochód zapewniany przez te akcesoria stanowi około 10 procent całego zysku firmy, nie da się ukryć, że krawaty Hermesa stały się prawdziwą ikoną świata mody i wizytówką francuskiej marki. Czemu zawdzięczają aż taką popularność? Nietrudno się domyślić – wyjątkowej jakości. Sprawdźcie przy okazji ten tekst.

Wszystkie krawaty marki Hermes powstają w europejskiej stolicy jedwabiu, czyli francuskim Lyonie. Firma dysponuje własnymi plantacjami jedwabników na południu Brazylii, dzięki czemu już od samego początku może kontrolować jakość materiału, który dociera do lyońskiego zakładu. Nie ma tutaj miejsca na masową produkcję, a udział maszyn w procesie szycia ograniczono do minimum – kawałki materiału są wycinane ręcznie, a niektóre elementy – na przykład metka – zszywane wyłącznie przy użyciu igły i nitki. Co więcej, w odróżnieniu od wielu masowo produkowanych krawatów, które składają się trzech elementów, te wytwarzane przez Hermesa są zszywane tylko z dwóch części. Zanim gotowy produkt trafi do butików marki, naturalnie przechodzi kontrolę jakości.

Liczą się detale

Jakość produktów i dbałość o najdrobniejsze detale to prawdziwa obsesja Hermesa. Firma nie dopuszcza możliwości udzielenia licencji na wytwarzanie stworzonych przez nią produktów. Poza oficjalnymi butkami marki z jej logo kupimy najwyżej perfumy, zegarki i zastawę stołową. Cechą charakterystyczną Hermesa są również eleganckie, pomarańczowe pudła. Co ciekawe, niegdyś produkty firmy były pakowane w opakowania o kremowym kolorze. Deficyt materiałów w czasie II wojny światowej sprawił, że firma była zmuszona do korzystania z pomarańczowych pudeł. Podobno po wojnie planowano powrót do dawnych opakowań, ale klientom Hermesa tak spodobał się pomarańczowy kolor, że firma postanowiła przy nim pozostać. Wyjątkowe podejście, ręczna praca i obsesja jakości sprawiają, że na niektóre produkty Hermesa trzeba czekać długo. Naprawdę długo. Słynną torbę Birkin otrzymamy dopiero po kilku latach od złożenia zamówienia!

Krawaty Hermesa, czyli do wyboru, do koloru

Powróćmy jednak do krawatów Hermesa, bowiem ich tajemnicą jest nie tylko jakość. To również wyjątkowe wzory i kolory. W czasach, kiedy wielu producentów odzieży i akcesoriów wybiera nadruk cyfrowy, francuska firma postanowiła pozostać przy bardziej pracochłonnej technice sitodruku i w ten sposób nadaje barwy swoim krawatom. Przedstawiciele marki sugerują, że tylko tak mogą uzyskać wysoką jakość i odpowiednie nasycenie barw. A to kolejny znak rozpoznawczy Hermesa. Firma zatrudnia 14 projektantów i dysponuje bazą 40 podstawowych kolorów, z których można z kolei uzyskać aż 75 000 odcieni. A wygląd każdego krawata jest efektem zastosowania 10 barw.

Hermes słynie również z charakterystycznego wzornictwa. W ofercie nie brakuje krawatów o typowym wyglądzie – w groszki, drobną szachownicę czy ukośne linie. Ale dużo lepiej w pamięć zapadają charakterystyczne dla francuskiej marki wzory, związane z jeździectwem czy żeglarstwem – stworzone się z kotwic, uzd czy podków – oraz te, których motywem przewodnim jest litera „H”, pochodząca oczywiście od nazwy marki. Nie brakuje także bardziej szalonych projektów. Na krawatach Hermesa pojawiały się już słonie, pingwiny, hantle, psy, balony, foki bawiące się piłką, muffinki czy kaktusy. Firma stworzyła również serię dla osób związanych z branżą informatyczną, a krawaty zostały ozdobione grafikami przypominającymi klawisze klawiatury komputerowej czy cyframi 0 i 1, znanymi z kodu binarnego. Hermes dba jednak, by nawet najbardziej odważne wzory nigdy nie byłī zbyt nachalne, a każdy krawat jest niezwykle gustowny. Co roku firma wprowadza na rynek kolejne kolekcje, a więc i nowe grafiki, a także utrzymuje produkcję tych najsłynniejszych. W sumie liczba wzorów stworzonych przez projektantów Hermesa zbliża się już do około dwóch tysięcy. I oczywiście wszystkie należą wyłącznie do francuskiej marki.

Krawat Hermesa – jak odróżnić podróbkę?

Większość krawatów Hermesa ma 8 cm szerokości, a cena sztuki wynosi około 200 dolarów, czyli ponad 700 złotych. To jednak nic w porównaniu z wartościami, jakie niektóre egzemplarze osiągają na aukcjach. Tutaj stawka potrafi iść w tysiące dolarów! Niestety, wartość produktów firmy doceniają nie tylko miłośnicy dobrego stylu i kolekcjonerzy, ale również oszuści. Na rynku nie brakuje podróbek produktów Hermesa, w tym także krawatów. Właśnie dlatego w internecie aż roi się od poradników, które pomagają odróżnić oryginalny krawat Hermesa od falsyfikatu.

Jak odróżnić podrobiony krawat Hermesa? Diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. A jest ich naprawdę dużo. Istotna jest przede wszystkim jakość materiału, a także jego struktura – w prawdziwym, jedwabnym krawacie Hermesa na wierzchniej stronie splot układa się ukośnie, wzdłuż linii wyznaczanej przez godziny 11:00 i 5:00. Nie mniej ważny jest sposób szycia, o którym dowiem się więcej oglądając tylną część krawata. Produkty Hermesa słyną z tzw. jaskółczego ogona, czyli charakterystycznie złożonego i zszytego materiału po wewnętrznej stronie krawata, w okolicach jego szerszego końca. Oryginalne krawaty francuskiej są bowiem idealnie wykończone nawet w niewidocznych miejscach. Uwagę warto też zwrócić na metki – ich liczbę, krój czcionki i sposób przyszycia. Nie bez znaczenia są również wymiary i masa – jeśli krawat jest wyraźnie cięższy albo nie spełnia wymiarów typowych dla danego modelu, to możemy być pewni, że trafiła nam się podróbka.

Krawaty na abonament i aplikacja mobilna

Francuska marka nie tylko sprzedaje krawaty, ale także udostępnia je w… abonamencie. W 2017 uruchomiono specjalny program subskrypcyjny The Hermes Tie Society, do którego można zapisać się w wybranych butikach. Przed zamówieniem usługi klient wypełnia ankietę, która pozwala pracownikom Hermesa określić jego preferencje i styl. W ten sposób przedstawiciele marki sami dobierają odpowiednie wzory i dostarczają krawaty bezpośrednio pod wskazany adres. W cenie firma zapewnia również konserwację, czyszczenie i przeróbki krawatów.

Jakby tego było mało, w 2014 roku Hermes stworzył własną aplikację mobilną – Tie Break. Dostępną na smartfonach z iOS-em i Androidem apkę wyposażono w szereg funkcji. Znalazły się w niej informacje o firmie i jej produktach, porady dotyczące wiązania krawatów, a także proste gry. Dzięki aplikacji można również wyświetlić wybrany wzór na ekranie, przyłożyć telefon do koszuli i sprawdzić, jak się z nią komponuje. Hermes stworzył nawet specjalną kolekcję krawatów, które na metkach mają kody QR, odsyłające prosto do aplikacji.

Hermes w Polsce? Już wkrótce!

Hermes dysponuje aktualnie około 300 butikami na całym świecie. Do tej pory żaden z nich nie znajdował się w Polsce, ale wkrótce może się to zmienić. Jak donosi Rzeczpospolita, jeszcze we wrześniu w warszawskim Hotelu Europejskim powstanie butik Hermesa, pierwszy w Polsce i za razem pierwszy w tej części Europy. A skoro już jesteśmy przy polskich akcentach, to warto dodać, że od 2016 roku z Hermesem współpracuje nasz rodak, Jan Bajtlik. Polski artysta uczestniczył w tworzeniu scenografii do jednego ze sklepów marki, a ostatnio zaprojektował dla niej nowy wzór chusty – Animapolis. Nadrukowana na niej grafika przedstawia fantastyczne miasto, w którym ukryto symbole stolicy Polski, w tym Pałac Kultury i Nauki.

No i kto teraz powie, że Hermes nie jest prawdziwie magiczną marką?

Polecane
Komentarze ()
Avatar
Tomek 658 napisał:
Marzec 27, 2019 - 14:39 - Odpowiedz

A pan posiada w swojej kolekcji wybory marki Hermes? Może to bardzo bezpośrednie pytanie. Ale jak pan może to proszę o udzielenie odpowiedzi. Pozdrawiam.

Avatar
Krzysiek P. napisał:
Kwiecień 05, 2019 - 12:21 - Odpowiedz

Bardzo ciekawy artykuł. O krawatach Hermesa oczywiście słyszałem miałem nawet znajomego, którego tata kiedyś dostał taki krawat, ale nigdy nie miałem go w rękach. Cena wysoka, ale za produkt najwyższej jakoś zdecydowanie warto zapłacić.

Avatar
Skórzany napisał:
Kwiecień 17, 2019 - 13:42 - Odpowiedz

Na niektórych aukcjach da się już dostać taki krawat za ok 150 zł. Nie mój klimat, ale na pewno zwracają na siebie uwagę.

Avatar
Wrzesień 08, 2019 - 20:53 - Odpowiedz

Wyglądają rewelacyjnie, generalnie widać że każdy produkt jest bardzo dopracowany.

Avatar
Baron Dawid Żarski napisał:
Wrzesień 22, 2019 - 07:51 - Odpowiedz

Wiedeń…jedyny zakup Hermes to dla mojej żony torebka w kolorze Belladonna to kolor premierowy Rolls Royce Phantom VIII oraz kupiłem sobie pasek to wszystko…

Skomentuj

Rules of the Blog

Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting.

Wszystkie wpisy w kategorii
25/01/2020WrocławPolska Garnitur przez Internet. Świetny pomysł czy gra w rosyjską ruletkę?
29/10/2019RodosGrecja Golf i marynarka. Połączenie idealne na jesień?
27/03/2019ParyżFrancja Hermes – więcej niż krawaty
28/12/2018WrocławPolska Dwurzędowy płaszcz
15/12/2018WrocławPolska 8 grzechów głównych sprzedawców w sklepach odzieżowych. Co irytuje klienta?
18/10/2018WarszawaPolska Beż i granat w modzie męskiej. Połączenie idealne?
16/07/2018WrocławPolska Ubiór na ślub. Wszystko co musisz wiedzieć
11/06/2018Sky Tower WrocławPolska Szary garnitur. Idealna alternatywa dla granatu?
02/05/2018WrocławPolska 9 rzeczy, po których poznasz wysokiej jakości marynarkę
24/01/2018WrocławPolska Koszula na miarę przez Internet w Henderson. Krok po kroku
18/01/2018WarszawaPolska Jak ubrać się na studniówkę?
31/12/2017WrocławPolska Jak się ubrać na sylwestra?
03/12/2017WrocławPolska Włosi. Mistrzowie designu?
02/11/2017WrocławPolska Jak nosić golf?
29/10/2017WarszawaPolska Garnitur w Spicco. Krok po kroku
22/10/2017WrocławPolska Piramida prestiżu marek modowych
05/10/2017WrocławPolska Od RTW po Bespoke, czyli 4 poziomy wtajemniczenia
26/09/2017WrocławPolska 10 porad jak zacząć się stylowo ubierać
13/09/2017Tor SłużewiecPolska Dress code na Tor Wyścigów Konnych Służewiec
22/06/2017WrocławPolska Granatowy garnitur – 3 sposoby, aby sprawić by nie był nudny
14/06/2017WarszawaPolska Jakie wybrać buty do ślubu?
22/04/2017WarszawaPolska Garnitur bespoke w Atelier Zabłotny. Krok po kroku
17/02/2017WrocławPolska Power suit wraca do łask
04/01/2017WrocławPolska Po czym poznać dobre buty?
28/12/2016GdańskPolska 10 ulubionych produktów 2016 roku
19/12/2016WrocławPolska W smokingu
24/11/2016WrocławPolska 101 pomysłów na prezent
15/11/2016ZurychSzwajcaria 8 powodów, dlaczego warto mieć granatowy garnitur
06/11/2016WarszawaPolska 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś założyć
31/10/2016ZurychSzwajcaria Granatowy garnitur. Klasyka elegancji
20/09/2016ParyżFrancja Dwa rzędy pod wieżą Eiffla
18/09/2016ParyżFrancja Ubiór Grzegorza Krychowiaka. Stylizacje z Paryża
17/09/2016WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych modowych błędów
15/09/2016WrocławPolska Garnitur w kratę
21/08/2016MediolanWłochy 20 profili o modzie męskiej na Instagramie które warto obserwować
26/05/2016DenpasarBali Jak kupić garnitur na lato?
16/05/2016 Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
07/04/2016 Gdzie kupić kamizelkę?
04/02/2016 Garnitur bespoke w Tiviano Atelier. Krok po kroku
22/11/2015ReykjavíkIslandia Wizyta w islandzkiej fabryce swetrów
14/09/2015MediolanWłochy Kultowe marki: Loro Piana
22/07/2015 Męskie buty na lato
03/05/2015 Misura – nowa marka na polskim rynku
27/04/2015 Kultowe marki: Ralph Lauren
09/02/2015 Buty za kostkę do garnituru
14/01/2015 Jak nosić poszetkę?
23/12/2014PoznańPolska Grzegorz Krychowiak w roli modela
02/12/2014 Garnitur na chłodne dni
12/11/2014 Zelowanie butów. Za i przeciw
23/09/2014RodosGrecja Jak kupować męską koszulę?
07/09/2014 Niebywała kolekcja krawatów
20/08/2014WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie ubrań
06/08/2014 Stylizacja na upalne dni
16/07/2014TokioJaponia Sprezzatura w modzie męskiej
04/07/2014 NBA Style! Styl koszykarskich gwiazd
09/06/2014WarszawaPolska Jak nosić garnitur? 15 żelaznych zasad
31/05/2014WrocławPolska Męskie buty. Oxfordy
28/04/2014 Granatowy garnitur
15/04/2014 Męskie buty. Lotniki
09/04/2014 10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze. Garnitur
20/03/2014 Kiedy luksus przestaje być luksusem
13/03/2014 Gwiazdy koszykarskiego Śląska pod krawatem!
13/01/2014 Stylizacja: Pierwszy raz w garniturze
03/12/2013 Kultowe marki: Jordan Brand
23/09/2013 Jesienna stylizacja
12/08/2013 Business formal dla mężczyzn
03/07/2013 Jak elegancko wyglądać latem?

Pozostając na stronie zgadzasz się na politykę cookies Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij