Moda · 9 min

10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze. Garnitur

Zainspirowany widokiem mężczyzn na polskich ulicach zacząłem spisywać najczęściej spotykane błędy w ubiorze. Po kilku tygodniach uzbierałem ponad 40, które uogólniłem, niektóre pominąłem i sklasyfikowałem do kategorii. Tak powstał ten wpis. Dzisiaj 10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze mężczyzn. Gdzie je popełniamy nosząc garnitur? Miłej lektury.

Wydawałoby się banały, błahostki. Niektóre błędy popełniamy świadomie, chcąc np. zaoszczędzić czas, inne zaś „zbrodnie” na swoim ubiorze dokonujemy nie mając o nich zielonego pojęcia. Sposób noszenia garnituru objęty jest ścisłymi ramami dress code, w których łamanie zasad nie jest mile widziane. No chyba, że chcemy zrobić z siebie kolejnego pajaca i każdą krytykę swojego ubioru argumentować: „bawię się modą”. Jeśli nie, warto więc wiedzieć jakie błędy najczęściej popełniamy.

Za duże ubrania

Jednym z kluczy do sukcesu, jest umiejętne dobranie rozmiarów ubrań. A patrząc po ulicach polskich miast, wielu mężczyzn ma z tym duży problem. Zbyt obszerne koszule, za długie nogawki, czy rękawy w marynarce, to standard. Nie wiem, skąd się wzięła moda na noszenie kilka rozmiarów za dużych garniturów, ale nawet najlepszej jakości, najdroższa markowa odzież, źle dopasowana będzie na Tobie fatalnie wyglądać. Dobry garnitur, ma przede wszystkim dobrze wyglądać na jego właścicielu.  Przed zakupem koszuli, garnituru, spodni, zanim sprawdzisz metkę sprawdź, czy w mniejszym rozmiarze nie będziesz wyglądał lepiej. Nie bój się krawcowej, usługi krawieckie są tanie, a diametralnie odmienią Twój wizerunek. Pamiętaj, zbyt luźny ubiór doda niepotrzebnych kilogramów.

Niewyprasowane albo źle wyprasowane ubranie

Banał, który potrafi zepsuć najbardziej udaną stylizację. To chyba najczęściej popełniane błędy. Każdy wie, że ubranie powinno być wyprasowane, a mimo to wiele osób wychodzi do pracy, szkoły, na uczelnię nie tykając wcześniej żelazka.

Nie powinieneś prasować ubrań tworząc nieestetyczne zaprasowania i kanty. Rękawów koszuli nie można zaprasowywać na kant (!), tylko „na okrągło”, jeżeli nie masz wprawy w takim prasowaniu zakup małą deskę, – tzw. rękawówkę, która znacząco ułatwi tę czynność. Sam nie wiem co gorsze, koszula (z krótkim rękawem) zaprasowana z rękawami na kant, czy kompletnie niewyprasowane ubranie.

Koszulka pod koszulą

Jeżeli już do eleganckiej koszuli zakładasz koszulkę, nie powinna być ona w żadnym miejscu widoczna. Wielu mężczyzn zakłada koszulkę, żeby wchłaniała pot. Dla przypomnienia, elegancką koszulę zawsze nosimy z marynarką, która możemy zdjąć jedynie w sytuacjach nieformalnych. Zakładanie więc podkoszulka pod koszulę dodaje niepotrzebną kolejną warstwę, która może spowodować nadmierne pocenie. Wystarczy kupić dobrej jakości, bawełnianą koszulę (np. wykonaną z egipskiej bawełny), która wchłania pot i po problemie. A niewiele jest gorszych rzeczy niż taki widok:

PS. W casualowych stylizacjach, gdy sportowa koszula jest rozpięta, a Ty chcesz wyglądać jak zbuntowany 14 latek, lub Kuba Wojewódzki możesz sobie pozwolić na takie połączenie.

Rozpięty kołnierzyk koszuli + krawat

Do zestawu brakuje jeszcze świecącego poliestrowego, wygniecionego krawata, koszuli wyciągniętej ze spodni, za długich nogawek i białych skarpet do czarnych półbutów. Witaj na studniówce. Albo krawat, albo rozpięta koszula. Nigdy razem. Mając krawat (nawet nie poluzowany) i rozpięty kołnierzyk koszuli pokazujesz, że nosisz za małą koszulę – starą, spraną, której rozmiar już dawno jest dla Ciebie nieodpowiedni.

Źle pozapinane guziki

Z ciekawości. Spacerując po mieście policz ilu miniesz mężczyzn w marynarkach z pozapinanymi wszystkimi guzikami. Jeżeli nie będziesz tego robić w Florencji podczas Pitti Uomo łatwiej będzie jeśli zaczniesz liczyć tych, którzy znają jedną, banalnie prostą zasadę – ostatni, dolny guzik zawsze pozostaje rozpięty (w kamizelkach również). Marynarka pozapinana na wszystkie guziki zdecydowanie gorzej się układa i tworzy nieestetyczne fałdy i zagniecenia. To tak w największym skrócie.

Niechlujnie zawiązany krawat

Węzeł krawata powinien być odpowiednio dopasowany do kształtu kołnierzyka, twarzy i typu sylwetki. Wbrew obiegowej opinii najlepszym węzłem krawata jest węzeł prosty, czyli delikatnie niesymetryczny, wiązany na raz. Popularny i ulubiony przez polityków, kierowców PKS, kontrolerów biletów PKP i sprzedawców hot dogów na Orlenie – Windsoor pasuje tylko do szeroko rozwartych kołnierzyków, ale rzadko który mężczyzna z takim grubaśnym węzłem pod szyją wygląda korzystnie. Koniec krawata powinien sięgać klamry od paska. Każda inna długość jest nieodpowiednia.

Poszetka w kolorze krawata

Poszetka przeżywa swój renesans, warto więc poznać podstawowe zasady dotyczącego tego elementu garderoby zanim po niego sięgniesz. W tańszych sklepach z garniturami „styliści” oferują zestawy poszetka + krawat w tym samym kolorze, fakturze i wzorze. Nigdy nie sięgaj po taki zestaw. Chyba, że chcesz go później zdekompletować i nosić osobno. Umiejętne dobranie poszetki i jej ułożenie w brustaszy wymaga poczucia stylu i dobrego smaku. Jeżeli nie czujesz się na siłach, spytaj o radę ekspertów, lub najzwyczajniej w świecie zrezygnuj z tego elementu garderoby.

Krawat do koszuli z krótkim rękawem

Czyt. witaj na wiejskim, polskim weselu. I nie, żebym miał coś do polskich, wiejskich wesel. Sam z chęcią bym się na takie wybrał, ale oczywiście nie dla wrażeń estetycznych, czy w poszukiwaniu modowych inspiracji. Połączenie całe szczęście coraz rzadziej spotykane, ale nie trzeba się specjalnie wysilić, żeby kogoś z takim połączeniem spotkać. Nie zapomnij zaprasować rękawów na kant, będą ładnie sterczeć. Patrz punkt 2. Fatalny widok.

Za krótkie skarpetki, albo białe skarpetki do garnituru

Jeżeli myślisz, że tego elementu nie widać jesteś w błędzie. Idąc szybciej, wchodząc po schodach, czy siadając skarpetki zostają odsłonięte. To tez element naszej stylizacji, który wymaga przemyślenia. Siadając nogawka „idzie do góry” odsłaniając skarpetę, która nie powinna być za krótka, żeby nie było widać naszej łydki. No chyba, że zabezpieczasz się nosząc o 30 cm za długie spodnie. Patrz punkt 2.

Niewypastowane i brudne obuwie

Lub brudne. Albo jedno i drugie. Czemu nie? Przecież buty znajdują się nisko, przy samej ziemi, a tam już nikt nie patrzy. W dodatku kupiłeś czarne, a na nich brudu nie widać, więc nie musisz ich myć? Mam wrażenie, że takim tokiem myślenia posługuje się co drugi Polak. Buty to nasza wizytówka, powinny być czyste i wypastowane. Koniec. Kropka.

Co dodalibyście do tej listy?

fot. huffingtonpost.com, tumblr.com

Podobne wpisy

Komentarze (22)

  • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    The point of view of your article has taught me a lot, and I already know how to improve the paper on gate.oi, thank you.

  • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

  • Nila
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    I am really thankful to the owner of this web page who hhas shared this fantastic paragraph at
    at ths place.

    my site Soporte.Automatec.cl

  • Chastity
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    I almost never comment, however after readingg a few of thee comments
    here 10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze.
    Garnitur – Jakub Roskosz. I actuazlly do have 2 questions forr you if you do not mind.Is it just me or does it lokk like some of the
    remarks appear like they are written by brain dead individuals?
    😛 And, if you are writing on othber online sites, I’d like to follow anything nnew you have to post.
    Would you list of the complete urls of your
    shared sites like yor linkedin profile, Facebook page or
    titter feed?

    Also visit my webpage; https://Spincasino.Evenweb.com/

  • Jeśli chodzi o mnie to musiałem dojrzeć do mody… do odwagi w ubieraniu się. Zawsze wybierałem bezpieczne stylizacje i niekoniecznie zgodne z bieżącymi trendami. Dopiero moja żona zaczęła mi doradzać i pomogła wydobyć ze mnie dobry gust :d Garnitur musi być z dobrej jakości materiału. Ja mam 3 z https://giacomo.pl/ i jestem z nich zadowolony. Z uwagi na to, że jestem wykładowcą akademickim muszę mieć takich garniturów, marynarek i koszul sporo żeby móc zmieniać stylizacje każdego dnia. No niestety, jak Cię widzą tak Cię piszą.

  • Zgadzam się co do wyboru dobrej jakości koszuli. Niemniej jednak ja używam cielistej koszulki ANSIN – jest niewidoczna i bardzo komfortowa. Jeśli ktoś szuka takiego rozwiązania to ta koszulka jest świetna.

  • Artur

    Bardzo przydatny artykuł. Ja dopiero po wizycie w Black Tie by Rogowski w Warszawie dowiedziałem się, że dobrej jakości koszula sprawdza się doskonale bez dodatkowej warstwy pod sobą, czyli koszulki, która teoretycznie ma wchłaniać pot. Ale jak autor słusznie zauważył jest to nie na miejscu, ponieważ często ową koszulkę widać co jest niepoprawne według etykiety.

  • ssss

    za duże mamy rękawy w marynarkach bo tak nam zalecają sprzedawcy (że jest ok, wszystko ok) :),
    a co do koszuli: nie zapięta oznacza iż jest za mała? ok, ogólnie w ubrania wizytowe ubieram się sporadycznie, strasznie dla mnie denerwujące są te długie koszule (po co koszula jest do połowy uda?) rozumiem iż projektant nie chce aby koszula się nie wysuneła, ale nie przeginajcie producenci…. długość koszulki na ponad 80cm dla osoby np 175cm 75kg to lekkie przegęcie….

  • Kamil

    A jak się ma kolor do tego? Wypada założyć np czarne spodnie z garnituru i do tego niebieska marynarkę?

  • Dużo bardzo ważnych i przydatnych informacji! Znakomity wpis!

  • antek

    Najgorsze jest to że niektórzy garnitur zakładają na majtki, ja od dziecka zawsze garnitur zakładam bez majtek.

  • access denied

    Najbardziej mnie zastanawia kto wymyśla wszystkie modowe brednie.

  • ffffff

    A ja mam pytanie odnośnie czarnego garnituru. Kiedyś (przed maturą, czyli ponad 3 lata temu) popełniłem nieświadomie ten błąd kupując czarny garnitur Pierre Cardin. Jeśli chodzi o materiał to jest to bardzo przyjemna wełna, z bardzo słabo widoczną kratą – tylko z bliska (bardziej faktura materiału/splot niż barwa). Nie planuję w najbliższym czasie kupować nowego garnituru, ale chciałbym coś zrobić, żeby wyglądać w nim maksymalnie korzystnie. Jeśli chodzi o rozmiar to garnitur jest dopasowany idealnie – pół roku temu był poddany przeróbkom krawieckim, które znacznie poprawiły jego dopasowanie. Czy jest jakaś możliwość doboru odpowiedniej koszuli i/lub dodatków, które sprawiłyby, że w zestawie z czarnym garniturem wyglądałyby chociaż w połowie tak dobrze jak z np. granatowym. Dodam tutaj, że natura obdarzyła mnie ciemnobrązowymi włosami i karnacją ciemniejszą niż statystycznego Polaka (gdzieś kiedyś doczytałem, że tym z ciemniejszą karnacją czarny strój lepiej pasuje)

  • Rafał

    Jak to w końcu jest z tym ostatnim guzikiem koszuli? Czytałem ostatnio wywiad z producentem, który twierdził, że to guzik techniczny i nie powinno się go zapinać.

  • mat

    Białe skarpety są jak najbardziej odpowiednie, tylko nie mogą to być skarpety sportowe, z wyexponowanym logo marki. nie mogą być za krótkie- tj. poniżej 1/2 łydki

    .

    Pozdrawiam

  • sss

    A co myślisz o np. połączeniu butów sportowych typu NB do garnituru? Lub garniak i wzorzaste, kolorowe skarpety?

    • Gentlemenfashion

      To ciekawe „przełamanie”, sam myślę o podobnej stylizacji. Tylko wspomniane przykłady nie nadają się do sytuacji biznesowych / formalnych.

    • Bartek Sokalski

      „Wzorzaste” skarpety wchodzą na salony z tego co zauważyłem 🙂 Ostatnio prezenterzy telewizji TNT do brązowego i szarego garnituru mieli skarpetki w różowo-niebieskie paski 🙂 Polecam to zdjęcie i skarpetki Ray’a Allena (drugi z lewej) i Chrisa Bosha (pierwsyz z prawej). Chciałbym zobaczyć takie zdjęcie z Pałacu Prezydenckiego albo Belwederu 😛

      • Gentlemenfashion

        Kolorowe skarpety we wzory są popularne od dłuższego czasu, a w klasycznej męskiej elegancji zawsze uważane były za element dodający charakteru całej stylizacji.

        PS. Nie załączyłeś zdjęcia!

        • Bartek

          to może polski przykład skarpetek 😉

        • sss

          To chyba się pobawię z tymi skarpetami 😀 a co do przypomnienia w artykule to przydałby się napisać jeszcze, że gdy się siada to guzik od marynarki się rozpina bo to także często widoczny błąd 😉

  • Michał

    myślę że można dodać jeszcze eksponowanie biżuteri (czytaj sygnet,wisiorek) wiele osób twierdzi że nosi na sobie dobytek co podwyższa ich samoocene w środowisku . a poza tym sam mam pytanie , czy koszula z krótkim rękawem jest aż w tak złym smaku , pytam odnośnie wakacji i czy wypada do firmy przyjść w takiej ? mając na sobie oczywiście marynarkę ?
    pozdrawiam i gratuluje kolejnego udanego wpisu

    • Gentlemenfashion

      Tak, dokładnie eksponowanie biżuterii powinno znaleźć się w tym rankingu.
      Połączenie marynarki i koszuli z krótkim rękawem nie jest najlepszym wyborem. Zdecydowanie lepiej jest podwinąć rękawy w koszuli przy zdjętej marynarce. Nie jestem zwolennikiem koszul z krótkim rękawem, a w sytuacjach biznesowych nie powinno się ich nosić. Na wakacje, w casualowych stylizacjach jak najbardziej.

      • danny

        nigdy nie zrozumiem popularności, nawet latem, koszul z krótkim rękawem, koszula z podwiniętymi długimi rękawami w 100% przypadków będzie wyglądała o dużo lepiej

  • Sebastian Ziach

    Dodałbym brak przywiązania do spójności stroju. Pasek, pasek od zegarka i buty w innych kolorach i stylu; „Gryzące się” kolory koszuli i krawata; zbyt nieformalna poszetka.

    • Gentlemenfashion

      Jasne. O tym będą oddzielne wpisy, a jedna z tych rzeczy pojawi się w drugiej części dzisiejszego wpisu.

Dodaj komentarz

Twój komentarz
Imię
E-mail