KATEGORIA
moda
DATA WPISU
22/04/2017
MIEJSCE
Warszawa, Polska
 • KATEGORIA
  moda
 • DATA WPISU
  22/04/2017
 • MIEJSCE
  Warszawa, Polska

Garnitur bespoke w Atelier Zabłotny. Krok po kroku

Jak powstaje garnitur bespoke w Atelier Zabłotny? Ile obejmuje etapów, jak długo trwa, ile kosztuje i czy warto wykonać tam swoją usługę? Dzisiaj zapraszam do lektury wpisu, w którym przedstawię moją ostatnią realizację garnituru bespoke. Najtrudniejszą i najbardziej skomplikowaną jaką...

Jak powstaje garnitur bespoke w Atelier Zabłotny? Ile obejmuje etapów, jak długo trwa, ile kosztuje i czy warto wykonać tam swoją usługę? Dzisiaj zapraszam do lektury wpisu, w którym przedstawię moją ostatnią realizację garnituru bespoke. Najtrudniejszą i najbardziej skomplikowaną jaką miałem okazję wykonać. Jak z tym trudnym zadaniem poradziła sobie pracownia Atelier Zabłotny? Oceńcie sami!

Określenie potrzeb

Przychodząc do Atelier Zabłotny wiedziałem jedno. Chciałem uszyć dwurzędowy garnitur bespoke, raczej w kratę, choć rozważałem również wzór tenis, ze spodniami z wysokim stanem. Byłem niemal pewny co do kolorów – w wypadku kraty i gładkiej tkaniny miał to być kolor zielony, zaś tenis marzył mi się granatowy w jasnobłękitne prążki. Naprawdę warto mieć wyobrażenie tego co chcemy sobie uszyć zanim przyjdziemy do krawca. Ogrom próbników, tkanin, opcji wykończenia może okazać się zgubny i dostarczyć nam wielu dylematów. Spójrzcie tylko na zdjęcie półki z próbnikami. W katalogach jest ok 6000 tkanin sezonowych, oprócz 150 materiałów oferowanych bezpośrednio w belkach. Przejrzenie wszystkich zajęłoby kilka godzin, a ogrom opcji do wybrania może spowodować mętlik w głowie. Tą pracę musimy wykonać w domu, zanim przyjdziemy do Atelier szyć na miarę garnitur bespoke.

Wybór tkanin

Pierwsza wizyta i prawdopodobnie najważniejsza biorąc pod uwagę to, jak finalnie będzie prezentować się nasz garnitur bespoke. Bo tak naprawdę reszta zależy już tylko od krawca, a mając pewność, że jesteśmy w dobrych rękach, o jakość usług nie powinniśmy się przecież obawiać. Ale tą jakość naszym nieodpowiednim wyborem możemy niestety zmarnotrawić. Nikt przecież nie zwróci uwagi na ręczne obszycie dziurek guzików w wyjątkowo brzydkim garniturze z kontrastowymi obszyciami wszystkich możliwych krawędzi i wyszytym na rękawie napisie „PREZES” z szeroko rozstrzelonymi literami. Uwierzcie, ale takie kwiatki również się zdarzają…

Po zapoznaniu się z wieloma próbnikami, od Loro Piany, po Vitale Barberis Canonico, na Eremengilo Zegna kończąc, stanęło na tkaninie z próbnika Fratelli Tallia Di Delfino. Niezwykle piękną zieloną w beżową kratę windowpane. I muszę przyznać, gdy ją zobaczyłem nie chciałem szukać dalej. Od razu wiedziałem, że to z niej zostanie wykonany mój garnitur bespoke.

Po wyborze tkaniny zasadniczej zaczęliśmy przenosić mój wybór na papier. Gdyż nie tylko wymiary zostają opisywane, formularz zamówienia ma niekończącą się ilość okienek i opcji do zaznaczenia. Szerokość i sposób wykończenia klap, wysokość kozerki, obszycia AMF, ręcznie obszywane dziurki guzików, personalizacja, rodzaj wszycia rękawów, wreszcie rodzaj grubości wypełnienia w ramionach lub w ogóle jego brak… jest tego naprawdę wiele!

Całe szczęście przy pomocy bardzo profesjonalnej obsługi stosunkowo szybko można dojść do porozumienia, a wszystkie opcje wyboru zostają pokazywane na gotowych, dostępnych w salonie szablonach lub jeśli to możliwe na projektach innych klientów w trakcie realizacji. Klient więc nie musi sobie nic wyobrażać z wyjątkiem tego- jak wszystkie połączone ze sobą elementy zaprezentują się w całości. Jednak w tym też pomocna okazuje się obsługa, która kierunkuje w przypadku licznych dylematów. Przy projektach wychodzących poza standardowe wykończenia i kroje można liczyć na wizualizacje graficzne w postaci odręcznych szkiców całości jak i detali. Dzięki temu osobie zamawiającej dużo łatwiej jest wyobrazić sobie efekt końcowy. Przy niezliczonej liczbie możliwych opcji indywidualny rysunek umożliwia z jednej strony określić potrzeby, z drugiej odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób je połączyć.

Wybrana tkanina zasadnicza tej realizacji to wełna o gramaturze letniej 240g. i 130’s z próbnika renomowanej tkalni Fratelli Tallia Di Delfino, na pół-podszewkę wybrałem materiał typu Cupro Bemberg od angielskiego producenta Dugdale&Bross w koszykarski wzór. Podszewka to takie delikatne zaznaczenie mojej drugiej pasji, tak naprawdę i tak jej nie widać, więc pozwoliłem sobie i w tym elemencie na odrobinę szaleństwa. Guziki w marynarce i spodniach to jasny bawoli róg, wnętrze spodni – tzw gurt oraz worki kieszeniowe są wykonane z 100% bawełny bieliźnianej od Baldessarini.

Zebranie miar w Atelier Zabłotny

Aby wykonać garnitur bespoke niezbędne było ściągnięcie ponad 45 miar z ciała! Na podstawie miar krawiec, stworzył odręczny szablon papierowy. Następnie ręcznie skroił materiał z uwzględnieniem odpowiedniego spasowania raportu na tkaninie (wzoru). Do mojego zamówienia potrzebny był naprawdę spory kawałek tkaniny. aż 3.8 m.b. Nie dość, że wymaga tego krata, jak i również dwurzędowy krój marynarki. W dodatku materiał został zamówiony z zapasem umożliwiającym ewentualną ingerencję w zamówienie podczas wykonywania. I tak też było w moim wypadku. Na pierwszej przymiarce zdecydowałem się obniżyć nieco poziom klap (sięgały za wysoko, aż ponad linię ramion). Taki zabieg wymagał skrojenia klap i kołnierza od nowa, aby uzyskać pożądany efekt. Forma garnituru przy drugim spotkaniu była bardzo surowa – goły korpus bez umiejscowionych dziurek ani guzików na froncie z przyfastrygowanym jednym, niewykończonym rękawem.

W porównaniu stanu zaawansowania projektu przy kolejnym spotkaniu była ogromna różnica – wymagane były już kosmetyczne poprawki, które nierzadko są wykonane na miejscu od ręki przez krawca. Warto nadmienić, że na każdym etapie powstawania garnituru, oprócz dedykowanej osoby przyjmującej zamówienie, jest dostępny krawiec z niemal 50 -etnim doświadczeniem

Wybór kroju i detali wykończeń

Opisaną wyżej całość, zdecydowałem się połączyć ze sobą w wyjątkowym kroju- wybrałem dwurzędowy garnitur z szerokimi (nieco ponad 11 cm)wyłogami w szpic. Odpinane guziki „kissing buttons” na mankietach z dziurkami obszytymi ręcznie, z ostatnią w kontrastowym kolorze. Bardzo oryginalne też są spodnie, z wysokim stanem, dwiema zakładkami skierowanymi na zewnątrz, wysokimi 5 cm mankietami, zapięciem paska przesuniętym o 15 cm i tzw. side-adjuster’ami (klamerkami do regulacji obwodu) oraz guzikami na szelki. Ciekawostką jest, że wybrany przeze mnie model spodni był jednym z pierwszych tak rozbudowanych o zastosowane szczegóły i detale w historii pracowni Atelier Zabłotny! Na potrzeby tego projektu spodni powstały również specjalne szkice, na podstawie których został wykonany rysunek techniczny uwzględniający precyzyjnie rozmiar i umiejscowienie patek, kieszeni, zapięcia etc. Możliwe są również wykończenia w postaci wyhaftowania monogramów lub innych projektów na specjalne życzenie. Zdecydowałem się na umieszczenie jednego z nich na podkołnierzu. Jak bloger nawymyśla…

Konstrukcja marynarki

Do uszycia marynarki został użyty miękki wkład piersiowy w postaci płótna występującego jedynie od szwu ramiennego do talii. Marynarka nie posiada żadnych wypełnień w ramionach, a dla stabilizacji frontów na wysokości klatki piersiowej wnętrze zostało wykończone na tzw. pełnym bezecie. Tzn. materiał bazowy wchodzi do wnętrza na wysokości kieszeni wewnętrznych, a dodatkowa warstwa materiału usztywnia bardzo lekką konstrukcję. Rękawy zostały wszyte całkowicie na płasko z subtelnym wykończeniem zwanym Spalla Camicia co pozwala na zachowanie zupełnie naturalnej linii ramion, co przy mojej budowie ciała jest jak najbardziej uzasadnione.

Do uszycia marynarki nie użyto ani grama kleju, a klapy nie zostały zaprasowywane, dzięki temu tworzą one charakterystyczny roll i sprawiają wrażenie trójwymiarowych. Rękawy, kołnierz, podszewka były wszywane ręcznie, na maszynie były wykonywane tylko szwy proste.

Odbiór garnituru i… certyfikatu

Odebranie garnituru to w moim wypadku była tylko formalność. Garnitur leżał perfekcyjnie z uwzględnionymi wszystkimi poprawkami na poprzednich etapach. Dodatkowo przy odbiorze został mi wręczony certyfikat tkaniny oraz samej usługi szycia, który jest swojego rodzaju gwarancją realizacji tej pracowni. Co to oznacza? Dożywotnio dokonywane są wszelkie poprawki, naprawy, wymiany. Na życzenie klienta garnitur bespoke również może zostać poddany zabiegowi profesjonalnego odświeżania!

Efekt

Jedna z najwspanialszych realizacji jakie miałem okazję wykonać biorąc pod uwagę nie tylko bespoke, ale również usługi MTM. Zadanie nie było proste, a krój wyjątkowo trudny (dwa rzędy w kratę). Efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania. W skali od 1 do 10 pracowni wystawiłbym 10, bo absolutnie nie ma się do czego przyczepić, biorąc pod uwagę sposób wykończenia i ogólną jakość odszycia. Sam też jestem bardzo zadowolony z połączeń kolorystycznych i tego jaki krój wybrałem. Projekt jest odważny, ale tak naprawdę posiadając bardzo standardową sylwetkę- rozmiar 48 w 90% marek leży na mnie jak na miarę, szycie bespoke ma właśnie sens, gdy realizacja nie jest dostępna w ofercie marek i produktów z wieszaka.

 

Jak Wam się podoba ten projekt?

fot. Daniel Hertmanowicz, Michał Śliwiński, Wojciech Nowak

 

Polecane
Komentarze ()
Wrzesień 13, 2017 - 13:55 - Odpowiedz

[…] ten sam model, który recenzowałem w cyklu na blogu „krok po kroku” (link). Jeden z moich ulubionych garniturów. W zestawie są naprawdę wyjątkowe spodnie, z wysokim […]

Wrzesień 27, 2017 - 10:09 - Odpowiedz

[…] to skupiają uwagę. Pomyślcie proszę jak reagują ludzie, widząc mnie np. w tym garniturze (link). Czy się tym martwię, że dzieci pokazują mnie palcami, a ci nie mający za grosz kultury […]

Październik 31, 2017 - 12:01 - Odpowiedz

[…] tekstów, w których opisywałem przebieg zamówienia garnituru bespoke w Atelier Zabłotny (link), oraz Tiviano Atelier (link), a przede wszystkim do przeczytania artykułu, w którym prezentuję […]

Luty 13, 2018 - 16:34 - Odpowiedz

[…] tego bloga miałem okazję recenzować usługę szycia garnituru bespoke w Atelier Zabłotny (link). Dzisiaj prezentuję zestaw koordynowany w całości uszyty w tej samej pracowni. Która […]

Avatar
Paweł napisał:
Grudzień 20, 2018 - 00:19 - Odpowiedz

Panie Jakubie, gratuluje świetnej realizacji, co mnie zastanawia, to czemu zdecydował się Pan na dobór takich a nie innych kieszeń marynarki, “naszywane” a nie standardowe? Była ku temu jakaś specjalna przyczyna?

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Grudzień 20, 2018 - 09:32 - Odpowiedz

  Panie Pawle, tak była. Marynarka z naszywanymi kieszeniami zdecydowanie lepiej wygląda w zestawie koordynowanym. Dużo łatwiej taki zestaw rozkompletować. Rzadko kiedy zamawiam kieszenie z patkami.
  Pozdrawiam,
  JR

Avatar
Pawel napisał:
Grudzień 21, 2018 - 01:35 - Odpowiedz

Dziekuje serdeczinie za odpowiedź na nurtujace mine pytanie i zwrocnie uwagi na kwestie zalety rozkompletowania zestawu. Nie ukrywam że potraktuje tą odpowiedz jako inspiracje przy planowaniu nowego zestawu w pracowni krawieckiej.

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Grudzień 21, 2018 - 06:10 - Odpowiedz

  Bardzo mi miło! Polecam się na przyszłość.

Czerwiec 06, 2019 - 15:42 - Odpowiedz

[…] okulary to klasyczne Ray-Bany Wayfarer z polaryzacją, koszula i spodnie były szyte na miarę w Atelier Zabłotny, buty to niezwykle piękne Santoni z linii Heritage, a zegarek to IWC Portfoino z ręcznym […]

Skomentuj

Rules of the Blog

Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting.

Wszystkie wpisy w kategorii
25/01/2020WrocławPolska Garnitur przez Internet. Świetny pomysł czy gra w rosyjską ruletkę?
29/10/2019RodosGrecja Golf i marynarka. Połączenie idealne na jesień?
27/03/2019ParyżFrancja Hermes – więcej niż krawaty
28/12/2018WrocławPolska Dwurzędowy płaszcz
15/12/2018WrocławPolska 8 grzechów głównych sprzedawców w sklepach odzieżowych. Co irytuje klienta?
18/10/2018WarszawaPolska Beż i granat w modzie męskiej. Połączenie idealne?
16/07/2018WrocławPolska Ubiór na ślub. Wszystko co musisz wiedzieć
11/06/2018Sky Tower WrocławPolska Szary garnitur. Idealna alternatywa dla granatu?
02/05/2018WrocławPolska 9 rzeczy, po których poznasz wysokiej jakości marynarkę
24/01/2018WrocławPolska Koszula na miarę przez Internet w Henderson. Krok po kroku
18/01/2018WarszawaPolska Jak ubrać się na studniówkę?
31/12/2017WrocławPolska Jak się ubrać na sylwestra?
03/12/2017WrocławPolska Włosi. Mistrzowie designu?
02/11/2017WrocławPolska Jak nosić golf?
29/10/2017WarszawaPolska Garnitur w Spicco. Krok po kroku
22/10/2017WrocławPolska Piramida prestiżu marek modowych
05/10/2017WrocławPolska Od RTW po Bespoke, czyli 4 poziomy wtajemniczenia
26/09/2017WrocławPolska 10 porad jak zacząć się stylowo ubierać
13/09/2017Tor SłużewiecPolska Dress code na Tor Wyścigów Konnych Służewiec
22/06/2017WrocławPolska Granatowy garnitur – 3 sposoby, aby sprawić by nie był nudny
14/06/2017WarszawaPolska Jakie wybrać buty do ślubu?
22/04/2017WarszawaPolska Garnitur bespoke w Atelier Zabłotny. Krok po kroku
17/02/2017WrocławPolska Power suit wraca do łask
04/01/2017WrocławPolska Po czym poznać dobre buty?
28/12/2016GdańskPolska 10 ulubionych produktów 2016 roku
19/12/2016WrocławPolska W smokingu
24/11/2016WrocławPolska 101 pomysłów na prezent
15/11/2016ZurychSzwajcaria 8 powodów, dlaczego warto mieć granatowy garnitur
06/11/2016WarszawaPolska 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś założyć
31/10/2016ZurychSzwajcaria Granatowy garnitur. Klasyka elegancji
20/09/2016ParyżFrancja Dwa rzędy pod wieżą Eiffla
18/09/2016ParyżFrancja Ubiór Grzegorza Krychowiaka. Stylizacje z Paryża
17/09/2016WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych modowych błędów
15/09/2016WrocławPolska Garnitur w kratę
21/08/2016MediolanWłochy 20 profili o modzie męskiej na Instagramie które warto obserwować
26/05/2016DenpasarBali Jak kupić garnitur na lato?
16/05/2016 Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
07/04/2016 Gdzie kupić kamizelkę?
04/02/2016 Garnitur bespoke w Tiviano Atelier. Krok po kroku
22/11/2015ReykjavíkIslandia Wizyta w islandzkiej fabryce swetrów
14/09/2015MediolanWłochy Kultowe marki: Loro Piana
22/07/2015 Męskie buty na lato
03/05/2015 Misura – nowa marka na polskim rynku
27/04/2015 Kultowe marki: Ralph Lauren
09/02/2015 Buty za kostkę do garnituru
14/01/2015 Jak nosić poszetkę?
23/12/2014PoznańPolska Grzegorz Krychowiak w roli modela
02/12/2014 Garnitur na chłodne dni
12/11/2014 Zelowanie butów. Za i przeciw
23/09/2014RodosGrecja Jak kupować męską koszulę?
07/09/2014 Niebywała kolekcja krawatów
20/08/2014WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie ubrań
06/08/2014 Stylizacja na upalne dni
16/07/2014TokioJaponia Sprezzatura w modzie męskiej
04/07/2014 NBA Style! Styl koszykarskich gwiazd
09/06/2014WarszawaPolska Jak nosić garnitur? 15 żelaznych zasad
31/05/2014WrocławPolska Męskie buty. Oxfordy
28/04/2014 Granatowy garnitur
15/04/2014 Męskie buty. Lotniki
09/04/2014 10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze. Garnitur
20/03/2014 Kiedy luksus przestaje być luksusem
13/03/2014 Gwiazdy koszykarskiego Śląska pod krawatem!
13/01/2014 Stylizacja: Pierwszy raz w garniturze
03/12/2013 Kultowe marki: Jordan Brand
23/09/2013 Jesienna stylizacja
12/08/2013 Business formal dla mężczyzn
03/07/2013 Jak elegancko wyglądać latem?

Pozostając na stronie zgadzasz się na politykę cookies Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij