Moda · 8 min

Jak nosić garnitur? 15 żelaznych zasad

To, że założysz garnitur to nie znaczy, że od razu będziesz w nim wyglądał dobrze. Liczy się każdy najdrobniejszy szczegół w twoim ubiorze. Poznaj 15 podstawowych zasad noszenia garnituru.

1. Przy wyborze garnituru najważniejszy jest rozmiar marynarki i szerokość spodni. Rękawy i nogawki zawsze możesz skrócić, jeżeli wybierzesz za szeroką w ramionach marynarkę będziesz wyglądał w niej jak po starszym bracie i w większości przypadków już jej nie przerobisz. Aby kupić dobrze wyglądający garnitur, przede wszystkim musimy umiejętnie dobrać jego rozmiar. Metka najdroższego sklepu i pięciocyfrowa kwota na fakturze nie uratuje naszego wizerunku, gdy wybierzemy zły rozmiar.

2. Marynarka powinna delikatnie opierać się na ramionach i leżeć gładko. Jeżeli na plecach tworzą się poprzeczne fałdy, oznacza to, że jest za ciasna, podłużne – za szeroka. Marynarka powinna być na tyle długa, żeby dzieliła Twoją sylwetkę na pół, a jej klapy muszą przylegać do ciała. Nie mogą się „łamać”, ani tworzyć zbyt dużo miejsca pomiędzy klatką, a klapą marynarki.

3. Rękaw marynarki powinien sięgać do nadgarstka tak żeby przy wyprostowanych rękach wystawał spod niego ok.1 cm mankietu koszuli. Zazwyczaj kupując marynarkę z wieszaka będzie ona wymagała tej przeróbki krawieckiej. Zbyt długie rękawy marynarki psują cały efekt.  Jeżeli guziki przy rękawie nie są atrapą najniższy możesz zostawić odpięty.

4. Wyłogi kołnierzyka koszuli powinny zawsze być schowane pod marynarką. Wyjątkiem są koszule z łamanymi kołnierzykami i mniej formalnymi –  stójkami. W związku z tą zasadą do garnituru lepiej wyglądają koszule z kołnierzykami włoskimi lub półwłoskimi niż klasycznymi kentami, które między kołnierzykiem a klapą marynarki pozostawiają odrobinę wolnego miejsca.

5. Pasek do spodni powinien być skórzany, a jego barwa musi współgrać z odcieniem obuwia i ewentualnie paska od zegarka, (gdy się na niego zdecydujemy). Marki z wyższej półki oferujące buty w swoich ofertach posiadają paski do spodni i zegarków wykonywane z tych samych skór co buty.

6. Spodnie. Ich długość powinna być tak dopasowana, żeby nogawki przy bucie nie zaginały się kilkukrotnie. Najlepsza długość to taka, przy której nogawki bez załamania opierają się na bucie. Włosi skracają nogawki do wysokości takiej, która na wyprostowanej nodze odsłania skarpetę/kostkę. Noszenie takich spodni nie jest na pewno błędem, ale wymaga od noszącego poczucia pewności siebie i wyczucia własnego stylu. Ważnym aspektem jest fakt, że im węższa nogawka tym powinna być krótsza.

7. Jedyne dopuszczalne koszule do marynarki to te z długim rękawem. Jeżeli decydujesz się na spinki, pamiętaj, że powinny być dopasowane do reszty biżuterii- zegarka, klamry od paska i spinki do krawata.

8. Jeśli jesteś chudszy wybierz garnitury taliowane, które podkreślą twoje atuty, w przypadkach grubszych mężczyzn bezpieczniej jest wybrać standardowe garnitury z kamizelkami, które świetnie modelują sylwetkę.Warto jednak pamiętać, że osoby o większych rozmiarach nie powinny przesadzać z rozmiarami ubrań. Zbyt duże ubrania jeszcze bardziej mogą nas poszerzyć. W wypadku garniturów, te lepszych marek oprócz standardowych rozmiarów mają jeszcze oznaczenia drop’, które w zależności obrazują stopień wytaliowania danego garnituru. Może się okazać, że w ofercie kilku marek dostaniesz ten sam garnitur w tym samym rozmiarze, różniący się jedynie dropem. Gwarantuje nam to dużo lepsze dopasowanie do swojej sylwetki.

9. Nie wybieraj wąskich krawatów tylko dlatego, że są aktualnie modne. Jeśli twoja marynarka ma wąskie klapy powinieneś wybrać wąski krawat. Najważniejsze są wyważone proporcje. Do marynarki z szerokimi klapami powinno się wybrać szerszy krawat. Tzw. śledziki to przejaw aktualnie panującej mody nie mający nic wspólnego z klasyczną elegancją. Takie krawaty pasują jedynie do typów bardzo chudych sylwetek. Mało kto w takim krawacie wygląda korzystnie.

10. Dobrze zawiązany krawat musi sięgać do paska delikatnie przykrywając klamrę. Nie może być krótszy, ani dłuższy. Wyjątkiem są sytuacje, gdy masz na sobie spodnie z bardzo wysokim stanem. Wówczas naturalnym jest, że krawat będzie sięgał poza linię paska. Nigdy nie wkładaj krawata do spodni!

11. Załóż długie skarpetki pod kolor garnituru, lub butów. Gdy czujesz się na tyle dobrze w kreowaniu swojego ubioru możesz wybrać skarpety w zupełnie innym kolorze np. współgrające z poszetką. Pierwsza zasada jest najbezpieczniejsza, a np. kontrastowe dobranie skarpet do reszty ubioru wymaga poczucia stylu i pewności siebie.  Gdy założysz nogę na nogę nie może być widać twojej łydki.

12. Diabeł tkwi w szczegółach. Dobierz odpowiednią poszetkę, która będzie idealnym dopełnieniem Twojego ubioru. Nigdy nie korzystaj z zestawów krawat + poszetka w tym samym kolorze, fakturze i deseniu. To jeden z częściej popełnianych błędów i nawet stosunkowo często polecany przez obsługę sklepów z garniturami.

13. Zegarek.Wybierz klasyczny model z płaską kopertą, mniej krzykliwy na skórzanym pasku lub delikatnej bransolecie.

View this post on Instagram

Details. @omega #JakubRoskosz #omega #omegaglobemaster #globemaster #watch #swiss #watches #suit #suitup #suitstyle #check #me #luxury #whiteshirt #classic #style #men #man #menswear #manstyle

A post shared by Jakub Roskosz (@jakubroskosz) on

14. Buty. Obowiązkowo wypastowane, sznurowane najlepiej w całości wykonane ze skóry, łącznie z podeszwą. W zależności od stopnia formalności garnituru i jego koloru powinno się wybrać kolor obuwia. Najbardziej eleganckie i formalne buty do garnituru to oxfordy, o których więcej pisałem tutaj. Warto zainwestować w wysokiej jakości buty wykonywane metodą Goodyear Welted, które będą nam służyć przez wiele lat.

15. Jeżeli chcesz mieć naprawdę dobrze dopasowany garnitur, najlepiej udać się do dobrego krawca, który uszyje go na miarę. Tylko wtedy będzie on naprawdę idealnie dopasowany.Każdy garnitur wymaga nawet delikatnych przeróbek krawieckich. Rzadko się zdarza, że garnitur jak T-shirt, czy bluza będzie pasował na nas idealnie ściągnięty z wieszaka. Przeróbki krawieckie są stosunkowo niedrogie, a efekt ich zastosowania piorunujący. Nie warto oszczędzać na tej usłudze.

 

Podobne wpisy

Komentarze (37)

  • Wspaniały opis zasad. Ale co zrobić w sytuacji gdy chcemy kupić garnitur w sklepie, a figura (tu akurat mojego syna) jest na tyle nietypowa że góra jest o dobry rozmiar szczuplejsza od dołu. Jednak w sklepie dobrano garnitur wedle rozmiaru marynarki a spodnie zaproponowano poszerzyć tj. w pasie i udach. Niezbyt dobrze to widzę. Czy można na to pozwolić? Czy nie stracą fasonu? I ostatnie pytanie, czy można by zdekompletować inny garnitur tak aby w tym samym fasonie i kolorze dobrać marynarkę i spodnie?

  • Przeglądając oferty firm odzieżowych (nawet z tzw. „górnej półki”) często odnoszę wrażenie, że projektanci ubrań albo są niedouczeni lub wyjątkowo złośliwi względem klientów (szczególnie dotyczy to ubrań formalnych i półformalnych :-)). Ubrania najlepiej zamawiać u krawca z dużym doświadczeniem i wyczuciem, ale… zanim do niego się udamy, powinniśmy mieć jasną wizję tego, co chcemy zamówić (wówczas pretensje o to, że coś jest nie tak, będziemy mogli mieć tylko do siebie).

  • rafał

    przydatny wpis 🙂 akurat jestem po swoim pierwszym zakupie garnituru w roland moda męska i teraz nie tylko mam ekstra garniak, ale jeszcze wiem jak go nosić 🙂

  • Bardzo dobre i przydatne informacje.

  • Dla mnie najważniejsze są zapinki do koszuli, a większość mężczyzn często o nich zapomina.

  • Wojciech Hereński

    Przydałoby się też info o tym jak nosić kamizelkę z garniturem. Wielu mężczyzn tego nie wie. O odpiananiu ostatniego guzika, czy np. że może być wtedy odpięta.

    • Jakub Roskosz

      To temat już raczej na osobny wpis. + Jednak w Polsce % ludzi, którzy noszą kamizelkę z garniturem jest tak mały, że nie było miejsca na ten temat w tym wpisie. 🙂

  • Niezłe zasady, mogą się przydać. 😀 Bardzo lubię chodzić w garniturze ale trzeba też zadbać o odpowiedni dobór koszuli.

  • lettfield

    co to za garnitur na zdjęciu ?

  • D

    Kuba, czy pasek zawsze jest niezbędny, gdy ubieramy garnitur?
    Dzięki!

    • Jakub Roskosz

      Tak. jest niezbędny.

      • Lukasz

        Chyba że masz szelki na guziki i spodnie przygotowane do noszenia szelek, wtedy pasek nie jest potrzebny, wręcz nie powinno się go nosić 🙂

  • Arek

    GARNITUR TYLKO WEŁNIANY

  • Magdalena Malas

    Garnitur u faceta to podstawa, każdy powinien mieć w szafie przynajmniej jeden najlepszy garnitur uszyty na miarę, żeby był idealnie dopasowany do jego sylwetki, mój mąż ma taki ze Spilliaert, dodatkowo też dwie koszule równie szyte na miarę.

  • Studyjny

    Czy błędem w noszeniu garnituru jest ubranie takiej koszuli, która nie wystaje poza rękaw marynarki? Moja sylwetka – długie ręce powoduje że przy kupionym z wieszaka garniturze i koszuli nie mam na to szans.

    • Gentlemenfashion

      Tak, jest do błąd. Może skróć rękaw marynarki? Koszula powinna wystawać ok. 1-1.5 cm.

  • Gentlemenfashion

    Odkąd odpięte guziki zaczął robić inditex nie uważałbym tego za podkreślenie wyższości nad innymi. Ja zazwyczaj stosuję, uważam, że taki „trik” dodaje lekkości i odrobiny nonszalancji.

  • Piotr

    Na zdjęciu które dodałeś mężczyzna pierwszy z lewej ma 3 guziki z czego 2 górne zapięte, to nie jest błąd? Nie powinno się zapisać tylko środkowego w takim przypadku? Pozdrawiam

    • Gentlemenfashion

      To nie jest błąd. Są dwie poprawne możliwości, albo zapinamy oba górne, albo tylko środkowy w marynarce jednorzędowej na 3 guziki.

  • Tomasz Dudek

    Ponieważ rozpięty ostatni guzik świadczy o klasie garnitur. Każdy garnitur szyty ręcznie ma możliwość rozpięcia guzików przy rękawie. To samo tyczy się monogramu po prawej stronie podszewki garnituru. Takie sygnały które wysyłasz innym. Tą wiedzę wyniosłem z firmy szyjącej garnitury na zamówienie np. Gerharda Schroedera, Jana Nowaka Jeziorańskiego, Stevena Seagala, Davida Beckhama i wielu innych.

  • djakdekiel

    Mnie udało się kupić marynarkę prosto z wieszaka gdzie musiałem dokonać leciutkich poprawek krawieckich i garnitur który leżał idealnie:)

    • Gentlemenfashion

      Gdy ktoś ma standardową/modelową sylwetką czasami wystarczy tylko 1-2 delikatne przeróbki krawieckie.

  • Paweł

    Nie wiem czy jest ktoś jeszcze z takim problemem, ale moim odwiecznym i bardzo denerwującym problemem jest to, że gdy mam założoną koszulę i zegarek to moja koszula notorycznie zahacza o zegarek i na nim zostaje. Nie jest to uciążliwe przy noszeniu samej koszuli, ale jak mam na sobie albo garnitur albo koszulę i marynarkę to jest już bardzo denerwujące. Jak sobie z tym poradzić? To wina za dużego zegarka(model podobny do tych na wstawionych w artykule zdjęciach)? Czy wina za wąskich rękawów koszuli? Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Gentlemenfashion

      Trochę tego, trochę tego. Zegarek może być za gruby przez co nie chowa się pod koszulę, albo koszula zbyt mocno dopasowana do ręki.

  • Gentlemenfashion

    Ale w którym miejscu ja to nakazuję? Większość punktów to swojego rodzaju nakazy, ale tutaj jest „możesz”, nie musisz.

  • Gentlemenfashion

    Podobna sytuacja: ” Nie wybieraj wąskich krawatów tylko dlatego, że są aktualnie modne. Jeśli twoja marynarka ma wąskie klapy powinieneś wybrać wąski krawat. Najważniejsze są wyważone proporcje.Do marynarki z szerokimi klapami powinno się wybrać szerszy krawat. Modne śledziki to przejaw aktualnie panującej mody nie mający nic wspólnego z klasyczną elegancją. takie krawaty pasują jedynie do typów bardzo chudych sylwetek. Mało kto w takim krawacie wygląda korzystnie.”

  • Gentlemenfashion

    Rada przy spodniach: „Spodnie. Ich długość powinna być tak dopasowana, żeby nogawki przy bucie nie zaginały się kilkukrotnie. Najlepsza długość to taka, przy której nogawki bez załamania opierają się na bucie. Włosi skracają nogawki do wysokości takiej, która na wyprostowanej nodze odsłania skarpetę/kostkę. Noszenie takich spodni nie jest na pewno błędem, ale wymaga od noszącego poczucia pewności siebie i wyczucia własnego stylu. ” ?

    • Gentlemenfashion

      Skąd wziąłeś tę połowę obcasa? Przecież tego nie ma w tekście.

  • zadumana

    Co do punktu 11. Ubieramy mężczyznę a nie – skarpetki. Skarpetki zakładamy.
    Ostatnio przeglądam (w imieniu syna studenta) z ogromną przyjemnością męskie blogi modowe i niemal wszędzie ich autorzy nie ubierają mężczyzn… To o co właściwie chodzi?

    • Gentlemenfashion

      Jasne. Błąd poprawiony.

  • Bartek

    Hmm, czemu uważasz, ze poszetka i krawat nie powinny być z tego samego koloru i wzoru? Szczerze mówiąc to wydawalo mi się, ze tak jest najlepiej i najładniej. Czy to samo tyczy się muszek? Pozdrawiam 🙂

    • Gentlemenfashion

      Bartku, nie tylko ja tak uważam. Takie są zasady dress code. Wybieranie tych elementów o takiej samej barwie i teksturze to faux pas. Rzecz ma się tak samo w przypadku muszek.

  • Dawid

    Tylko w którym miejscu zmierzyć szerokość klapy? 😀

  • Gentlemenfashion

    Dzięki! Masz rację, kobieta znając te zasady będzie mogła dobrze ubrać swojego mężczyznę :))

    • Andrzej A. Gasenko

      16 żelazna zasada – każdy mężczyzna powinien znać powyższe zasady, żeby móc „samodzielnie” się ubrać;]

  • Cyr4x

    Ja słyszałem tyle, że czarny kolor to kolor okazjonalny – na wesele, pogrzeb, itp. Względnie jakieś popołudniowe eleganckie przyjęcie, gdzie obowiązują garnitury. Do pracy z dress codem biznesowym nie polecany. Tu zdecydowanie grafit i granat.

Dodaj komentarz

Twój komentarz
Imię
E-mail