Kultowe marki: Ralph Lauren
Dzisiaj kilka słów o marce, którą znają wszyscy, a jej logotyp jest jednym z najcenniejszych i najbardziej rozpoznawalnych znaków w całej branży modowej i nie tylko. Poznajcie bliżej markę-legendę i jej twórcę, Ralph Lauren.
Założyciel modowego imperium Ralph Lauren urodził się 14 października 1939 roku w Nowym Jorku. Słynny projektant pochodził z żydowskiej rodziny z Białorusi, a jego prawdziwe nazwisko brzmiało Lifshitz. Nazwisko to przyprawiało mu wiele niemiłych uwag (zawierało „shit”) postanowił więc zmienić je na bardziej amerykańskie i ładniej brzmiące – Lauren.
W związku z tym, że Ralph nie pochodził z bogatej rodziny w młodym wieku zaczął pracować jako sprzedawca w Brooks Brothers, – firmie, która kilka lat później była największym konkurentem… jego własnej marki. Pracując w BB wpadł na pomysł wypuszczenia na rynek swojej własnej linii krawatów, które wyróżniające się kształtem (były szersze) i ciekawym wzornictwem szybko stały się bardzo popularne. Od samego początku produkty RL skierowane były do ludzi z wyższych sfer. Krawaty były stosunkowo drogie i wszystkie wykańczano ręcznie z dbałością o najdrobniejszy szczegół.
Chcę być milionerem
W tym samym roku została założona spółka Polo Fashions, a jej asortyment powiększono o inne elementy męskiej garderoby tj. koszule, garnitury, akcesoria, które podobnie jak krawaty zostały pozytywnie odebrane przez rynek. Ciekawostką jest, że Lauren nigdy nie miał jakiegokolwiek wykształcenia związanego z projektowaniem. Naukę na studiach porzucił po dwóch latach. Bo jak później sam powiedział nie pozwalały mu one się odkrywać i realizować swojego celu… kilka lat wcześniej w szkolnej kronice pod swoim zdjęciem umieścił napis: „Chcę być milionerem!”.
Pierwsze sukcesy
W 1970 roku Ralph Lauren zdobył pierwszą nagrodę COTY (The Coty American Fashion Critics) Awards za kolekcję męską, a w 1972 roku marka wypuściła na rynek koszulki Polo ze słynnym logo na lewej piersi. Koszulki wyprodukowane w aż 24 kolorach rozeszły się w bardzo szybkim tempie i do dziś są kultowym produktem marki. Z pewnością w osiągnięciu sukcesu pomogła premiera filmu „Wielki Gatsby”, w którym głowni bohaterowie nosili koszulki z logiem zawodnika grającego w polo.
W tym samym okresie firma zaczęła popadać w problemy finansowe. Problemy pojawiły się z powodu tego, że produkcja nie nadążała za popytem! Z pomocą przyszedł wspólnik Peter Storm, którego dołączenie do firmy spowodowało zmianę modelu biznesowego. Od tego momentu Ralph Lauren jedynie projektował kolekcje, a wykonywaniem zajmowali się podwykonawcy. Wcześniej marka samodzielnie zajmowała się każdym procesem – od projektu po produkcję. Reorganizacja pozwoliła poprawić płynność finansową, a Ralphowi Laurenowi skupić się na tym co wychodziło mu najlepiej – projektowaniem ubioru.
Dekada Ralpha Laurena
W latach 80, gdy modne było wszystko co amerykańskie marka kojarzona z eleganckim stylem amerykańskim – Ralph Lauren cieszyła się ogromną popularnością. I to właśnie te lata zapewniły firmie rozgłos na całym świecie.
W 1986 roku w zabytkowym pałacu Rhinelander w Nowym Jorku został otwarty flagowy sklep Polo Ralph Lauren. W tym okresie powstały też pierwsze sklepy w Paryżu, Mediolanie, Moskwie, Londynie i Tokio.
Sport
Od niemal samego początku kolekcje Ralpha Laurena kojarzone były z tenisem. W 2006 roku marka stała się oficjalnym dostawcą odzieży dla sędziów i dzieci podających piłki na najbardziej prestiżowym turnieju tenisowym rozgrywanym na kortach Wimbledonu. Od 2005 roku Ralph Lauren jest też głównym sponsorem US Open.
Kontrowersje
W 2008 roku marka wygrała konkurs na produkcję strojów dla reprezentantów USA na letnich Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie i Londynie, oraz zimowych w Vancouver. Duże kontrowersje w amerykańskiej opinii publicznej wzbudził fakt, że stroje reprezentacji USA, mimo, że projektowane przez najsłynniejszy amerykański dom mody produkowane były w Chinach. Fakt ten spowodował liczne protesty pracowników fabryk odzieżowych w całych Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu wymogiem firm produkujących ubrania dla kadr narodowych USA jest wykonywanie ich na terytorium Stanów Zjednoczonych.
Ralph Lauren jest też znany jako kolekcjoner samochodów. W swoim garażu posiada m. in. Ferrari 250 GTO z 1962 roku, Ferrari 250 Testa Rossa, Mercedesa 300SL Gullwing, i Bentley’a z 1929 roku. Kolekcję samochodów RL opisywałem tutaj.
Fenomen
Ciekawostką jest, że firma Ralph Lauren mimo kilku lukratywnych ofert przejęcia ciągle pozostaje w rękach założyciela. Marka nie ugięła się modowym koncernom-gigantom, we władaniu których są najsłynniejsze luksusowe brandy na świecie. W branży zdominowanej przez grupę LVMH skupiającej ponad 60 luksusowych marek tj. Louis Vuitton, Fendi, Kenzo, Hublot, czy Bulgari. Ralph Lauren obok Prady, to prawdziwy fenomen. Jedynie Kosmetyki pod marką Ralph Lauren należą do grupy francuskiej L’Oreal.
Jaką markę powinienem opisać w następnym wpisie? Wpisujcie swoje propozycje w komentarzach.
fot.ralphlauren.com, wikipedia.org, espn.com
Podobne wpisy
Omega Speedmaster – ciekawostki, które powinien znać każdy fan zegarków
Kultowe marki: Brunello Cucinelli. Ludzie i jakość ponad wszystko
Stylowe gadżety do salonu i gabinetu. 7 rzeczy, które odmienią każde wnętrze
Patek Philippe i Tiffany. Wyjątkowe partnerstwo na szczycie
Luksusowe hotele w Polsce. 10 ekskluzywnych miejsc, które warto znać
Czy warto szyć garnitur na miarę w Tailors Club?
Komentarze (22)
Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?
Uwielbiam markę Ralph Lauren pod każdym względem! Poza tym, że jestem fanką ich ubrań i stylizacji, często także podziwiam witryny i wnętrza butików RL. Dziękuję za ten wpis… Warto mieć marzenia 🙂
claudio campione
Roberto Cavalli?
Kenzo…?
Tommy Hilfiger 😉
Burberry
Burberry
Tommy Hilfger
Ermenegildo Zegna
Tak, tak, Ermenegildo Zegna
Massimo Dutti
BURBERRY !
a widziałeś grafikę, obrazującą powiększanie się logo marki na przestrzeni lat? 😀
Jasne! Nie tak dawno wrzucałem ją nawet na swoim fanpage’u. Genialna :)) http://www.facebook.com/JakubRoskoszCom 🙂
Osobiście nie podoba mi się to powiększone logo. Jest strasznie pretensjonalne. Wydaje mi się, że to w standardowej wielkości jest dużo lepsze. Wiadomo o co chodzi, a nie ma takiego „pokazywania się”.
z tego co się orientuje L’oreal produkuje na licencji RL kosmetyki.Kosmetyki RL nie są ich własnością. Tak samo Wertheimer’owie zanim przejęli Chanel wykupili licencję na produkcję perfum od Pani Gabrielle. Często duże firmy licencjonują takie produkty jak: akcesoria, bielizna, kosmetyki, buty.
Bardzo prawdopodobne, że jest tak jak piszesz. 😉
Calvin Klein!
Pierre Cardin ?? Tommy ??
Moze Hugo Boss?
Można było wspomnieć o likwidacji jaki czas temu linii Rugby
Calvin Klein?
Dodaj komentarz