Wodoszczelność zegarka
Wyrozniony na sliderze · 6 min

Wodoszczelność zegarka. Sprawdź, czy Twój zegarek jest wodoszczelny!

Istnieje wiele mitów na temat wodoszczelności zegarków. Warto je poznać zanim wskoczymy z naszym zegarkiem pod prysznic, czy do basenu. Co tak naprawdę oznaczają określenia waterproof i water resistant? Na co należy zwrócić uwagę, zanim pójdziemy z zegarkiem pływać, czy po prostu umyć ręce?

Oznaczenia waterproof i water resistant to hasła, które niewiele nam mówią. O tym, czy zegarek jest wodoszczelny świadczy klasa wodoszczelności, i to na nią powinniśmy zwrócić uwagę zanim skierujemy się z naszym zegarkiem w kierunku wody. Jednak to nie jest jedyny aspekt, który powinniśmy brać pod uwagę. Wodoszczelność zegarka zależy również od tego jak będziemy o zegarek dbać, serwisować i w jakich warunkach go używać.

Wodoszczelność zegarka – największy mit

Wiele osób myli klasy wodoszczelności z ilością metrów na jakie możemy zejść z zegarkiem pod wodę. Oznaczenie 50m wcale nie świadczy o tym, że z zegarkiem możemy zejść na głębokość 50 metrów! Badania dotyczące wodoszczelności robione są w warunkach laboratoryjnych, w których na zegarki działa jedynie ciśnienie statyczne – zegarek jest w bezruchu. Wystarczy ruszyć ręką w takich warunkach, i wówczas na zegarek zaczynają działać większe siły – mamy wówczas do czynienia z ciśnieniem dynamicznym. Delikatny ruch zegarka pod powierzchnią wody może spowodować większe ciśnienie działające na niego od zanurzenia tego samego zegarka w bezruchu na głębokości kilkunastu metrów.

Klasy wodoszczelności zegarków

Klasy wodoszczelności zegarków producenci na całym świecie opisują kilkoma różnymi jednostkami miary – atmosfery, bary, metry. Prezentują się następująco:

30M – 3 ATM – 3 Bar – WR30 – zegarek odporny na zachlapania i podwyższony poziom wilgotności

50M – 5 ATM – 5 Bar – WR50 – zegarek odporny na niewielkie zanurzenie

100M – 10 ATM – 10 Bar – WR100 – zegarek jest odporny na pływanie, nurkowanie bez akwelungu i pływanie bez skoków do wody

200M – 20 ATM – 20 Bar – WR200 – zegarek jest odporny na nurkowanie do głębokości wskazanej przez producenta

300M – 30 ATM – 30 Bar – WR300 – zegarek odporny na nurkowanie z butlą do kilkudziesięciu metrów, profesjonalne zegarki dla nurków

1000M – 100 ATM – 100 Bar – WR1000 – profesjonalne zegarki przeznaczone do głębinowego nurkowania

Od czego zależy wodoszczelność zegarka?

Poziom wodoszczelności zegarka zależy od tego z jakich materiałów został wykonany zegarek, jakiego użyto szkła, oraz czy zastosowano systemy zwiększające szczelność uszczelek, przycisków, czy koronki. Nie bez znaczenia są również wiek zegarka (z biegiem czasu uszczelki są w coraz gorszej kondycji) i fakt, czy jest on regularnie i poprawnie serwisowany. Uszczelki zegarka również mogą ulec zniszczeniu, co znacząco może zmniejszyć wodoszczelność czasomierza. Niestety czasami zdarza się tak, że zegarek traci wodoszczelność po wymianie baterii, czy serwisie. Jest to możliwe, w sytuacji, w której osoba dokonująca serwisu nieodpowiednio założyła uszczelkę, lub zegarmistrz nie zwrócił uwagi na jej stan.

Zegarek pod wodą

Kiedy już jesteśmy pewni, że nasz zegarek wytrzyma kąpiel w wannie, basenie, morzu na kilkunastu metrach głębokości należy pamiętać aby nie używać przycisków zegarka pod wodą- ustawiać godziny, zmieniać daty, używać chronografu itp. Zanim wejdziemy z zegarkiem do wody powinniśmy sprawdzić, czy koronka jest dociśnięta, w przypadku zegarków z zakręcanymi koronkami- zakręcona, czy szkiełko jest całe itp. Nawet najmniejsze uszkodzenie czy nieuwaga mogą spowodować zalanie zegarka. Po nurkowaniu w słonej wodzie, czy chlorowanym basenie dla dobra uszczelek należy zegarek opłukać wodą z kranu w celu pozbycia się soli i substancji chemicznych, które mogą niekorzystnie wpłynąć na uszczelki zegarka.

Szok termiczny zegarka

Należy unikać sytuacji, w której nagrzany zegarek np. na słońcu ląduje w zimnej wodzie. I sytuacji odwrotnej, kiedy narażamy zegarek na wysoką temperaturę zaraz po wyjściu z zimnej wody. Wówczas może nastąpić szok termiczny i niewielka ilość wody może przedostać się do środka zegarka.

 


Zobacz także:

– Piramida prestiżu zegarków (link)

– 5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz zegarek (link)


 

Podobne wpisy

Komentarze (7)

  • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Your point of view caught my eye and was very interesting. Thanks. I have a question for you.

  • kurumsal lisans
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Kurumsal Key | Markanızı dijital dünyada daha geniş kitlelere ulaştırmak için uzman çözümler sunuyoruz. Kurumsal Key’e güvenin.

  • kurumsal lisans
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Kurumsal Key | Dijital dönüşüm sürecinde doğru adımlar atarak, işletmenizi geleceğe hazırlayın. Kurumsal Key ile güvenle ilerleyin.

  • plise sineklik
    Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    plise sineklik | Your post on insect screens was very enlightening. I especially appreciated the section on how to choose the right material.

  • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

  • Twój komentarz oczekuje na zatwierdzenie.

    I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

  • Dyziek

    Znajomy zegarmistrz powiedział że do pływania zakłada się płetwy a zegarek zdejmuje

  • Filip

    Ja mam dwa zegarki, jeden klasyczny seiko i drugi wodoodporny zamawiany z e-zegarki, Casio z WR200. Zastanawiałem się nad kupnem drugiego, ale we wszystkich sportowych sytuacjach jest świetny, a tego eiko mi szkoda.

  • Dobrze, że dodałeś słowo o serwisie, wiele osób sama wymienia baterię np. a później się dziwi że zegarek stracił swoje właściwości.
    To jest kluczowa kwestia, same oznaczenia producentów też są trochę naciągane.

  • Nie dla mnie takie zegarki, według mnie to zbędne wydawanie pieniędzy, jakoś mi się to wszystko nie widzi 🙂

  • Tomek 658

    Sprawdzanie wodoszczelności jest największą głupotą jaką można zrobić. Raczej nikomu nie polecam robienia tego. Pozdrowienia.

  • K. A. Zalewski

    Mój zegarek został przez ,,renomowanego” zegarmistrza oszlifowany, bo on nie umiał sobie poradzić z zamknięciem wieczka. Tym sposobem ,,fachowiec” sprawił, że mój japoński zegarek obecnie ma klasę wodoszczelności ,,zero m”.

    • Jakub Roskosz

      O czymś takim to jeszcze nie słyszałem! Współczuję

Dodaj komentarz

Twój komentarz
Imię
E-mail