Polecane · 8 min

5 rzeczy, które musisz wiedzieć zanim kupisz zegarek

Po co komu zegarek skoro mamy telefony komórkowe i nie trzeba specjalnie patrzeć na rękę, aby sprawdzić godzinę? W dobie wszechobecnej technologi zegarek jednak to coś więcej niż tylko czasomierz. Dziś zegarek to biżuteria- doskonałe dopełnienie całości naszego ubioru oraz miara prestiżu pokazująca klasę i pozycję społeczną. Zakup zegarka nie należy do najprostszych. Trzeba brać pod uwagę wiele czynników, o których często nie mamy większego pojęcia. Oto 5 rzeczy które musisz wiedzieć zanim kupisz zegarek.

Przeznaczenie

Nie ma butów, które pasują na wszystkie okazje, podobnie z zegarkiem. Inny założysz do garnituru, inny do casualowych stylizacji, a jeszcze inny do biegania, czy na basen. Oczywiście są mniej lub bardziej uniwersalne modele, jednak przed zakupem musisz się zastanowić do czego będziesz go najczęściej ubierać. Nie ma zegarka pasującego do wszystkich stylizacji. Jeśli chcemy kupić jeden, bardzo uniwersalny zegarek, powinniśmy rozważyć zakup modelu na stalowej bransolecie. Dlaczego? Są najbardziej uniwersalne. Unikniemy sytuacji, w której mamy na ręku zegarek z czarnym paskiem, a na nogach np. koniakowe buty. Należy pamiętać, że nawet najwspanialszy zegarek noszony na ręce staje się elementem ubioru, z którym powinien być jak najbardziej spójny. Przed zakupem powinniśmy się jeszcze zastanowić nad tym, jakie komplikacje powinien posiadać nasz zegarek? Chronograph? Data? Dni tygodnia? Wskaźnik rezerwy chodu? Oczywiście im więcej komplikacji w zegarku automatycznym, tym jego koszt jest dużo wyższy. Dobrze jest też poznać 5 powodów, dla których warto kupić drogi zegarek (link).

View this post on Instagram

Portofino or Portuguese? 🤔 #jakubroskosz #iwc #iwcwatches #iwcportuguese #iwcportofino #iwcportofino8days #watches #luxury #swiss #men #classic #style #zegarki #beautiful #meandmyiwc

A post shared by Jakub Roskosz (@jakubroskosz) on

Rodzaje mechanizmów

Warto poznać podstawy dotyczące mechanizmów zegarków, aby móc wybrać dla siebie zegarek, czy decydując się na zakup modelu przeznaczonego na prezent.

Mechanizm klasyczny- mechanizm klasyczny nakręca się ręcznie. W środku mamy odpowiednik wahadła dużego zegara, którego ruch porusza wskazówkami. Coraz rzadziej spotkamy taki mechanizm w najnowszych produkcjach.

Mechanizm automatyczny- budową bardzo przypomina mechanizm klasyczny, jednak zegarek z tym mechanizmem nakręca się dzięki ruchom ręki. Każdy zegarek ma różną rezerwę chodu, czyli czas jaki pozostał do rozwinięcia sprężyny napędowej zegarka wyrażany w godzinach. Nic innego jak czas, po którym zegarek przestanie pracować. Jeśli np. zegarek z 60h rezerwą chodu zostawimy na tydzień będzie wymagał od nas przy ponownym założeniu ustawienia i nakręcenia. Aby zapewnić im stałą punktualność powinni się je przechowywać w rotomatach, które wprawiają w ruch przechowywany zegarek aby ten nie stanął. To zazwyczaj właśnie mechanizmy automatyczne umieszczane są w kopertach najdroższych zegarków na świecie.

Mechanizm kwarcowy- pracuje dzięki baterii którą trzeba wymieniać. Na tarczy zegarka najczęściej umieszczony jest napis „Quartz”, choć to oczywiście nie jest regułą. Są to najdokładniejsze i najbardziej powszechne mechanizmy. Choć oczywiście nie najbardziej cenione. W luksusowych zegarkach zazwyczaj nie znajdziemy tego typu mechanizmu.

View this post on Instagram

@OMEGA de Ville Tourbillon Co-Axial 😍 535 700 pln #omega #omegadeville #tourbillon #coaxial #watches #luxury #gold #amazing #video

A post shared by Jakub Roskosz (@jakubroskosz) on

Unikaj zegarków marek modowych

U Tommy’ego Hilifgera, czy Michaela Korsa możesz kupić co najwyżej koszule, czy bokserki. Jeżeli szukasz zegarka, która ma pełnić funkcje czasomierza, a nie tylko biżuterii to zdecydowanie bezpieczniej jest wybrać model którejś z szwajcarskich, czy japońskich firm zajmujących się jedynie produkcją zegarków. Musisz wiedzieć, że kupując zegarek Hilfigera, czy Lagerfelda płacisz za markę i design, a w środku dostajesz zazwyczaj słabej jakości mechanizm. Oczywiście nie jest to regułą, jednak bardzo często się potwierdza. Nie od dziś wiadomo,że najlepszą renomą cieszą się zegarki szwajcarskie. Symbol swiss made. na zegarku oznacza, że przynajmniej 50 % jego części zostało wyprodukowanych w Szwajcarii. Co oczywiście też nie jest gwarantem najwyższej jakości, ale to temat na osobny wpis. Przyjęło się, że taki napis to swojego rodzaju certyfikat jakości. Wyjątkami od tej reguły są marki fashion z bardzo wysokiej półki cenowej tj. LV, Bulgari, czy m.in. Chanel. Ich zegarki bardzo często posiadają świetne mechanizmy i wykonane są z najlepszych materiałów. Kolejną firmą modową, której zegarki zasługują na uwagę jest Calvin Klein wyposażony w szwajcarskie mechanizmy ETA wchodzący w skład Swatch Group.

Poznaj piramidę prestiżu

Moją indywidualną, subiektywną piramidę prestiżu znajdziecie tutaj (link). Musisz ustalić budżet jaki możesz przeznaczyć na zakup zegarka i sprawdzić jakie marki są w twoim zasięgu. Z zegarkami jest jak z samochodami, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: „ile kosztuje zegarek?” Za zegarek możemy zapłacić kilkadziesiąt złotych, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Warto jest więc wiedzieć, czy w naszym budżecie nie ma po prostu lepszego zegarka do kupienia. Piramida prestiżu zdecydowanie może nam w tym pomóc. Warto jest też sprawdzić rynek wtórny zegarków, wówczas będziemy mogli oszacować, ile nasz zegarek będzie wart po pewnym czasie. Czy utrzyma wartość? Straci, a może nawet zyska? To są naprawdę cenne informacje, które z pewnością mogą nam ułatwić decyzję zakupową.

View this post on Instagram

Czas na Barcelonę 🇪🇸😁 #jakubroskosz #meandmyiwc #iwcwatches #iwc #barcelona #spain #suit #style #look #fashionblogger #fashion #menswear #iwcportuguese #likeit #like

A post shared by Jakub Roskosz (@jakubroskosz) on

Jesteś tak mocny jak twój najsłabszy punkt

To właśnie od szkiełka zależy najbardziej wytrzymałość danego modelu. Im twardsze tym lepsze. Najdroższe zegarki mają szkiełka wykonane z szafiru naturalnego, zaraz za nimi plasuje się szafir syntetyczny, szkiełko mineralne i na szarym końcu plastik, hesalit. Twardość podaje się w skali Mohsa. Najtwardsze szkła zegarków z najwyższej półki mają twardość 8– 9, natomiast najtańsze– 1. Dla porównania, diament ma twardość 10. Choć oczywiście nie możemy upierać się na siłę sugerując się przy zakupie jedynie jakością szkiełka. Wiele wspaniałych zegarków vintage posiada szkiełka hesalitowe (nic innego jak plastik), a mimo to są godne uwagi, wyglądają pięknie, a szkiełko tego typu dodaje im niesamowitego uroku. Podobnie w drugą stronę- nie każdy zegarek, który ma szkiełko szafirowe jest godny uwagi. Trzeba rozważyć wiele aspektów jego budowy, i stosunek ceny do jakości.

View this post on Instagram

Perfect combo 👀😍 #omega #omegamychoice #omegaseamaster #omegaseamaster300 #sednagold #gold #diver #bmw #bmw440i #car

A post shared by Jakub Roskosz (@jakubroskosz) on

fot. iwc.com

Podobne wpisy

Komentarze (58)

Dodaj komentarz

Twój komentarz
Imię
E-mail