Moda · 6 min

Business formal dla mężczyzn

Business formal jest to styl oficjalny, jednak często mylony ze strojami wieczorowymi i balowymi – jak white tie i black tie. Te dwa ostatnie rodzaje przeznaczone są oczywiście na wieczór, a business formal to nic innego jak najbardziej oficjalny strój dzienny – tak więc nie zaliczają się do niego trzyczęściowe garnitury czy smokingi. Oficjalny strój biznesowy jest najbardziej rozpowszechniony wśród bankowców, polityków, finansistów, prawników i ekonomistów. Coraz częściej jest też wymagany w międzynarodowych korporacjach, poza piątkami, (Casual Friday – strój może być wtedy mniej oficjalny). Poniżej znajdziesz 8 najważniejszych rad, dotyczących oficjalnego stroju biznesowego, które pomogą Ci wystrzegać się modowych faux pas w pracy.

 

Dozwolone kolory

Wybierając kolory garnituru, koszuli, butów i dodatków należy zachować umiar i dobierać stonowane odcienie, tego co najbardziej klasyczne, czyli: szary, granatowy, brązowy i czarny. Koszula powinna być jasna – bladoniebieska, biała, ewentualnie ecru. Buty i dodatki również nie powinny rzucać się w oczy i kolorem muszą być dopasowane do reszty stroju. W oficjalnym stroju biznesowym nie ma miejsca na ekstrawagancję i szaleństwo.

 

Garnitur

Garnitur jest obowiązkowym punktem business formal. Nie ma tu miejsca na strój koordynowany (spodnie i marynarkę). Musi to być garnitur. Jednak trzyczęściowy garnitur z kamizelką to zbyt wiele i taki model jest odpowiedni wyłącznie na bardzo eleganckie okazje, często wieczorowe – jak bankiety czy bale. Garnitury w pastelowych odcieniach albo zdecydowanych kolorach odpadają. Dopuszczalne są jednak delikatne wzory np. prążki, czy modna ostatnio delikatna krata.

 

Koszula

Koszula powinna być gładka, bez wzorów i tłoczeń. Kołnierzyk koszuli nie może być  zapinany na guziki – tzw. modele „button down” nie są odpowiednie – tego rodzaju koszule mają sportowy krój i nie nadają się do stylu business formal. Mankiety na spinki również odpadają – są one zbyt eleganckie i nadają się tylko na wieczorowe okazje. Więcej o tym jak kupować koszulę znajdziesz tutaj. 

 

Dodatki muszą być ograniczone do minimum

Niedozwolone jest noszenie jakiejkolwiek męskiej biżuterii poza podstawowymi rzeczami, jak np. zegarek czy obrączka albo spinka do krawata. Dodatki mają być dyskretne i nie rzucać się w oczy. Kolor zegarka powinieneś dobrać względem klamry paska od spodni. Jeśli jest srebrna wybierz srebrny zegarek, jeśli mosiężna lub złota dobrym wyborem będą zegarki o podobnym kolorze.

 

Krawat

Noszenie krawata jest obowiązkowe w formalnym stylu biznesowym. Krawat może być bardziej kolorowy niż reszta stroju, ale też nie powinien być zbyt jaskrawy. Dopuszczalnym jest, żeby krawat miał drobne wzory, tłoczenia, poprzeczne paski czy paski pionowe. Należy jednak pamiętać, że z trzech rzeczy (marynarka, koszula, krawat) przynajmniej jedna powinna być jednolita i gładka. Porady, jak kupować krawat, znajdziecie tutaj.

 

Eleganckie buty i skarpetki

Buty, które obowiązują w stylu business formal powinny być wykonane ze skóry i być dobrej jakości. Słabej jakości buty potrafią zepsuć cały wizerunek i wydźwięk całego stroju, dlatego tak ważna jest dbałość o ten element stroju. Muszą też być kolorystycznie dopasowane do reszty stroju, przede wszystkim do paska od zegarka i paska od spodni. Niedozwolone jest założenie butów takich jak: sandały, klapki, mokasyny. Wyłącznie buty typu Oxford albo Derby nadają się do stylu business formal. Skarpetki też są obowiązkowym elementem stroju – w tym wypadku nie zakładamy butów na gołą stopę!

 

Zakryte tatuaże i kolczyki

Niestety, ale business formal obowiązuje często w branżach dość kontrowersyjnych. Co za tym idzie – posiadanie ozdób i rysunków na ciele nie powinno być widoczne. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną czy pracując w branży, która wymaga stroju business formal – tatuaż musi pozostać zakryty. To samo dotyczy kolczyków – powinny zostać usunięte.

 

Dopasowanie ubrania i rzeczy wysokiej jakości

To dość oczywiste, ale ubrania nie mogą być zbyt małe ani za duże. Psuje to cały strój i pozbawia stylizację elegancji. Garnitur ma być dopasowany do sylwetki, spodnie nie mogą być za długie ani za krótkie. Warto pamiętać o zapinaniu i rozpinaniu marynarki. Marynarki jednorzędowej nigdy nie zapinamy na wszystkie guziki – dolny guzik pozostaje rozpięty. Rozpinamy całą marynarkę, kiedy siedzimy, natomiast zapinamy jeden guzik w momencie wstawania. Wysokiej jakości rzeczy, wykonane z dobrych gatunkowo materiałów będą się lepiej układać, a co za tym idzie – cały strój będzie się lepiej prezentował.

fot. tumblr.com, nord-shoes.pl

Podobne wpisy

Komentarze (12)

  • Wojciech Hereński

    Wpis zaktualizowany o nowe zdjęcia? Niemniej świetna lektura

    • Jakub Roskosz

      Tak. Dodałem niedawno zdjęcia z pasującej do tematyki sesji.

  • Grzegorz Vipek

    http://www.kredytnadowod.ebrokerpartner.pl

    http://www.smspozyczka.lixe.eu

    http://wnioskionline.gofinanse.pl/

    http://www.facebook.com/SMSkredytyIubezpieczenia

    https://www.facebook.com/groups/darmoweogloszeniaonline/

    http://goo.gl/F9mDw

    Jeżeli twoja historia kredytowa nie jest całkiem czysta,zależy Tobie na szybkiej pożyczce to pożyczka bez BIK czyli sms pozyczka jest rozwiązaniem twoich problemów. W chwili obecnej pożyczka bez BIK jest najłatwiejszą i najbardziej powszechną pożyczką przez internet.Takie pożyczki oferowane są przez instytucje pozabankowe,czyli prywatne firmy,które udzielają konkretną sumę pieniędzy

  • Makaroniarz

    Na bale czy bankiety wieczorem powinno się zazwyczaj założyć smoking. Kolejną bzdurą jest co napisałeś o mankietach na spinki. Dlaczego tylko na wieczorowe okazje? Jest wiele rodzajów butów, które można założyć do takiego stroju, a nie tylko oxford i derby. Więcej farmazonów nie będę wypisywał, bo dużo czasu bym stracił.

    • Olga Płaza

      Na bale i bankiety niejednokrotnie wręcz wypada założyć smoking. Ale nie o smokingu jest ten tekst (bo smoking zaliczamy do stylu black tie, bardziej eleganckiego od business formal), tylko o rodzaju dress code’u, jakim jest business formal. Pierwszy argument jest więc nielogiczny i nie ma związku z napisanym przeze mnie tekstem, a także pokazuje, że również Ty pomyliłeś dwa style formalne – black tie i business formal. Co do spinek do mankietów – poradnik miał na celu być dość uniwersalnym. A jednak w przeważającej ilości zawodów i firm spinki będą zdecydowanie zbyt oficjalne, dlatego zdecydowałam się na zwrot o tym, że spinki nie powinny znaleźć się w tego rodzaju stroju. Natomiast w kwestii butów – znowu chodzi mi o uniwersalność – zwłaszcza, że w kwestii butów istnieje wiele rozbieżnych głosów, jak choćby zupełnie sprzeczne opinie dotyczące mokasynów – są tacy, którzy zaliczają je do stylu formal, dla innych są to zdecydowanie buty „na luzie”.

      • Makaroniarz

        Ma związek, bo napisała Pani „Musi to być garnitur. Jednak trzyczęściowy garnitur z kamizelką to zbyt wiele i taki model jest odpowiedni wyłącznie na bardzo eleganckie okazje, często wieczorowe – jak bankiety czy bale. „.
        Po drugie żadnych stylów nie pomyliłem, bo je dobrze znam.

        • Jedi Master Of The World

          Oj, Makaronie pomyliłeś, koleżanka ma rację.
          Umiej przyznać się do błędu…

  • Maja3

    Uwielbiam tego bloga nie tyle za teksty, ale za autora, jego gust i klasę. Te zdjęcia są super. Pewnie z neta, ale świadczą o wielkim poczuciu stylu… stałam się fanką od ostatniego wpisu z własną stylówką i trzymam kciuki za kolejne tak udane posty. Buziak;*

  • Klaudia Majchrowska

    Tekst równie elegancki i prosty, co stroje na zdjęciach.

    • Olga Płaza

      Cieszę się, że tekst Ci się podoba, dzięki!

  • Bartek Olszewski

    Fajnie zebrane wszystko w jednym miejscu, szczególnie dla młodych osób, które często nie wiedzą jak się do pracy odpowiednio ubrać.

    • Olga Płaza

      Dzięki wielkie, mam nadzieję, że mój poradnik będzie takim podręcznym zbiorem rad 🙂

Dodaj komentarz

Twój komentarz
Imię
E-mail