KATEGORIA
moda
DATA WPISU
05/10/2017
MIEJSCE
Wrocław, Polska
 • KATEGORIA
  moda
 • DATA WPISU
  05/10/2017
 • MIEJSCE
  Wrocław, Polska

Od RTW po Bespoke, czyli 4 poziomy wtajemniczenia

RTW, MTM, semi bespoke i bespoke. Nazwy na pierwszy rzut oka niewiele mówiące, jednak dla nas, klientów, powinny być bardzo istotne. Jak je rozszyfrować? Jakie są plusy i minusy, na co należy zwracać uwagę i jakich błędów nie popełniać –...

RTW, MTM, semi bespoke i bespoke. Nazwy na pierwszy rzut oka niewiele mówiące, jednak dla nas, klientów, powinny być bardzo istotne. Jak je rozszyfrować? Jakie są plusy i minusy, na co należy zwracać uwagę i jakich błędów nie popełniać – o tym dowiecie się z lektury tego tekstu.

RTW, MTM, semi bespoke, bespoke. O każdym systemie z osobna można napisać książkę. Rozpisywać się nad wadami, zaletami, czy dywagować nad wyższością jednego nad drugim.  W tym tekście po krótce staram się dokonać charakterystyki każdego systemu, aby podczas np. zakupu garnituru dobrać usługę skrojoną idealnie pod swoje wymagania i potrzeby.

RTW – Ready to wear

RTW – rozwijając skrót ready to wear – możemy domyślić się, że chodzi po prostu o ubiór gotowy do noszenia z wieszaka. Niemal cały biznes odzieżowy opiera się na tym systemie. Który, choć oczywiście ma wiele wad, posiada dwie bardzo istotne zalety, dzięki którym tak dynamicznie się rozwinął kilka dekad temu: po pierwsze nie ma szybszego sposobu na nabycie jakiejkolwiek odzieży od RTW – kupienia po prostu gotowego produktu z wieszaka (czy zamówienia go online). Po drugie takie rozwiązanie może być tanie. I zazwyczaj tak jest. Jeśli nasz budżet jest ograniczony, trudno abyśmy myśleli o wyższych poziomach. Producent szyjąc ogromne ilości np. koszul wedle danych rozmiarówek, może koszta uszycia i dystrybucji ograniczyć do minimum, a przez to obniżyć cenę. Dużym minusem jest fakt, że ubiór jest szyty wedle schematów, modelowych sylwetek – przez to zazwyczaj leży po prostu źle i dla co najmniej dobrego efektu musimy przejść na poziom wyżej. Choć oczywiście pisząc to, biorę pod uwagę głównie ubiór co najmniej smart casualowy i elegancki, gdzie dopasowanie do sylwetki jest kluczowe. Na tym etapie możemy też zapomnieć o personalizacji odzieży czy bardzo wysokiej jakości. Nawet najdroższy produkt z wieszaka nie będzie tak dobry, jak ten z poziomów wyżej.

RTW + Przeróbki krawieckie

Kupujemy odzież RTW i idziemy z nią do krawca w celu naniesienia poprawek, tak by odzież była jak najlepiej dopasowana do naszej sylwetki. Zaletą jest fakt, że możemy uzyskać ubiór niemal perfekcyjnie dopasowany (gdy nasza sylwetka jest, nazwijmy to dyplomatycznie, mało problematyczna). Minusem jest fakt, że takie działanie często wymaga od nas po prostu dużo więcej czasu. No i oczywiście w dalszym ciągu jesteśmy ograniczeni do tego, co wymyślił producent. Nie jesteśmy np. w stanie zmienić tkaniny bazowej, poszerzyć klap w marynarce albo wydłużyć (gdy nie ma zapasów). W działaniach jesteśmy naprawdę ograniczeni. Nie wprowadzimy dużych zmian w odzieży, którą nabyliśmy. Nie da się ukryć, że minusem takiego rozwiązania może być również osoba dokonująca przeróbek, oraz my sami. Błędy w komunikacji pomiędzy nami a krawcową mogą okazać się bardzo bolesne. Wszystko trzeba naprawdę bardzo jasno wytłumaczyć, aby osoba mająca dokonać tych przeróbek wiedziała dokładnie, na jakim efekcie nam zależy. Należy się również liczyć z tym, że dobrej jakości fachowe przeróbki krawieckie po prostu kosztują. Musimy wziąć to pod uwagę przy zakupie produktu, bo być może wyjdzie na to, że finansowo korzystniejsze będzie przejście na poziom wyżej, gdzie pojawiają się przed nami również nowe możliwości.

MTM – Made to measure

Niestety język polski nie jest tak bogaty w dziedzinie mody męskiej jak język angielski i dla usług MTM, semi bespoke i bespoke posiada tylko jedno określenie: szycie na miarę. Jeśli chodzi o MTM najlepszym określeniem będzie szycie miarowe. To już jeden z wyższych stopni wtajemniczenia, jednak do odzieżowego „raju”, czyli bespoke, jeszcze naprawdę daleko. To właśnie w systemie MTM szyję garnitur w nowej marce Spicco. Recenzja tej usługi z pewnością pojawi się w www.jakubroskosz.com.

Czym jest MTM? To usługa dzięki której otrzymujemy niemal perfekcyjnie dopasowany produkt do naszej sylwetki. Celowo napisałem niemal, gdyż sposób dopasowania na poziomie wyższym jest mimo wszystko dużo lepszy. Podczas usługi made to measure, jak sama nazwa wskazuje, wykonuje się odzież na podstawie miar naszego ciała i odszywa się ją na gotowo. Gdy na końcu okazuje się, że odzież leży źle bo np. ktoś podczas zbierania miar pomylił 0 z 8 i o te 8cm mamy za długie spodnie (zdarza się) cofamy się poziom niżej i wykonujemy przeróbki krawieckie. Podczas zebrania miar decydujemy również o tym, z jakiej tkaniny ma zostać uszyty produkt oraz o ewentualnych detalach wykończeń, jak np. guziki, sposób obszycia, czy personalizacja odzieży (wszycie logo, wyszycie inicjałów etc.). Minusem takiego rozwiązania jest cena – taka usługa do najtańszych nie należy, ale również fakt, że odzież szyta jest bez jakichkolwiek przymiarek. Wystarczy najmniejszy błąd przy zdejmowaniu miar i często efekt może okazać się gorszy od ubioru gotowego z wieszaka. Niestety. Należy też mieć świadomość, że większość usług MTM opierana jest na gotowych szablonach odzieży. Tzn. jeśli na szablonie w marynarce są kieszenie nakładane, a my chcemy pasplowane, to tego nie będziemy mogli już zmienić. Operujemy na szablonie, na którym modyfikacjom zostają podane jedynie wymiary, nie sposób wykończeń, szerokości np. klap, kołnierzy, mankietów czy grubości guzików. Jeśli mówimy o personalizacji to również mamy np. do wyboru dwa lub trzy miejsca, gdzie możemy ją wykonać. Bardzo często odzież szyta MTM, to efekt pracy taśmowej, seryjnej z niewielkim udziałem pracy ludzkiej. Choć to oczywiście zależy od marki. Mamy odzież uszytą na podstawie naszych wymiarów, która powinna leżeć niemal idealnie, została uszyta z tkanin, które wybraliśmy i posiada personalizację. Więc czego chcieć więcej?

Bespoke – odzieżowy raj

Wyżej się już nie da. Drożej i lepiej również. Bespoke to nie tylko perfekcyjne dopasowanie do naszego ciała pod kątem wymiarów, ale również osobowości i charakteru. Tak naprawdę na tym etapie „sky is the limit”. Po prostu nie ma ograniczeń. Nie dość, że wybór tkanin jest największy, to jeszcze w skrajnych sytuacjach może powstać indywidualna tkanina dla naszych potrzeb np. z nitek, na których pod mikroskopem widoczne jest… nasze imię. Mówimy tutaj już o poziomie bardzo bliskim granicy absurdu. Są dwie podstawowe różnice między bespoke i MTM, których oczywiście nie możemy odnaleźć pod polskim stwierdzeniem „szycie na miarę”. Szyjąc bespoke odzież powstaje na nas, często mamy aż sześć przymiarek podczas których decydujemy o absolutnie wszystkim: poziomie wypełnień, konstrukcji, detalach wykończeń, kroju etc. Dobry krawiec dopasuje do nas odzież bespoke tak, że będzie leżeć jak druga skóra. Jednak jak wszystko, nawet takie rozwiązanie posiada wady. Po pierwsze wszystko co dobre, dojrzewa powoli. Tak samo jest w przypadku odzieży bespoke. Sześć przymiarek, pomiędzy nimi często nawet miesiąc przerwy. Szycie bespoke trwa. Trzeba się z tym liczyć. Kolejnym minusem jest fakt, że trzeba naprawdę posiadać sporą wiedzę, aby na tym etapie czuć się jak ryba w wodzie. Często osoby, które chcą na ten poziom wskoczyć z samego dołu, mogą się po prostu połamać. Ogromny wybór tkanin, detali wykończeń, nieograniczona ilość zmian w kroju i konstrukcji. Często ktoś, kto nie ma wyobraźni, mając tak ogromny wybór… wariuje. Łączy wszystko bez większego pomyślunku, tworząc coś przekombinowanego. Wbrew pozorom podczas wyboru tych wszystkich rzeczy można się pogubić, warto więc udać się do naprawdę renomowanej pracowni krawieckiej, która nas przez ten proces bezboleśnie poprowadzi, potrafiąc wyczuć nasze potrzeby i rekomendując najlepsze dla nas rozwiązania.

Pomiędzy MTM, a bespoke, jest jeszcze semi bespoke, usługa droższa od MTM, a tańsza od bespoke. Trwa krócej od bespoke, jest mniej przymiarek i nie mamy aż tak dużej możliwości ingerencji jak w przypadku bespoke. To właśnie semi bespoke oferujemy na Trunk Show, które organizuję cyklicznie we Wrocławiu we współpracy z Atelier Zabłotny. Usługę bespoke tego krawca recenzowałem przy okazji tego wpisu (link).

Warto wiedzieć

Niestety często, gdy nie posiadamy wiedzy, a chcemy uszyć sobie garnitur „na miarę” nawet nie wiemy, jaka jest różnica pomiędzy MTM a bespoke. Może się to wiązać z tym, że w cenie bespoke otrzymamy MTM. Oczywiście mówię o sytuacji w której pracownia krawiecka będzie starała się wykorzystać brak świadomości klienta i podstawowej wiedzy. Bardzo często „nabijani w butelkę” są klienci szyjący odzież na ślub. Często to pierwszy garnitur na miarę dla mężczyzny, więc doświadczenie w tej kwestii jest zerowe.

Często pierwsze szycie MTM czy bespoke wychodzi poniżej oczekiwań. I to zazwyczaj nasza wina. Nie potrafimy w jasny sposób przekazać krawcowi naszych oczekiwań. Sami nie wiemy czego chcemy, mamy mało sprecyzowane potrzeby, przez to gdzieś nasza wizja może się różnić od tego, co przygotuje krawiec. W przypadku MTM operujemy na szablonach, więc „jedynie” możemy się rozczarować, widząc tkaninę w całości, która inaczej wygląda niż na małym skrawku, inaczej odbija światło etc. Większe nieszczęście może się pojawić przy szyciu bespoke, przesadzić z krojem bardzo łatwo, a szkoda zapłacić za coś niemałe pieniądze i potem w tym nie chodzić.

Należy też mieć na uwadze fakt, że wybrana tkanina na małej próbce wygląda zawsze dużo ciemniej niż na dużej płaszczyźnie. Warto również wybierając tkaniny obserwować jak się zachowuje pod różnym światłem: dziennym, sztucznym, żółtym i białym. Czasami tkanina potrafi wpadać w refleksy przez co w rzeczywistości wygląda inaczej niż w całości, na odszyty produkcie

fot. Michał Śliwiński, Maciej Cioch, Wojciech Nowak
Polecane
Komentarze ()
Avatar
Mateusz Szpakowski napisał:
Październik 05, 2017 - 16:25 - Odpowiedz

Przyznam się że nie wiedziałem że bespoke i MTM to co innego. Stosowałem zamiennie… Bardzo ciekawy tekst podobnie jak ten o stylowym ubieraniu się:
https://jakubroskosz.com/10-porad-zaczac-sie-stylowo-ubierac/ poproszę więcej takich!

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Październik 05, 2017 - 16:32 - Odpowiedz

  Wiele osób stosuje te pojęcia zamiennie. To między innymi dlatego powstał ten wpis! :)

Avatar
Piotr_Kaczor napisał:
Październik 05, 2017 - 16:28 - Odpowiedz

Jakubie,

świetny wpis. Powiedz mi co sądzisz o takiej tkaninie jak miał ostatnio przed walką McGregor? To o takiej piszesz w bespoke?

Pozdrawiam,
PK

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Październik 05, 2017 - 16:31 - Odpowiedz

  Piotrze,

  bardzo dziękuję. Nie- choć rozumiem dlaczego pytasz. Jego tkanina to po prostu taki “nietypowy” wzór.
  Raczej nie była robiona na jego zamówienie, a znajduje się w próbniku i można ją zamawiać.
  Te o których pisałem- mają napisy niewidoczne dla gołego oka. Mniejsze. Więc trudno nie napisać o nich jak tylko o przejawie ogromnego snobizmu.

  Pozdrawiam,
  Jakub Roskosz

Październik 22, 2017 - 20:07 - Odpowiedz

[…] Należy również zwrócić uwagę, że w rankingu nie ma krawców, szewców, oraz innych lokalnych rzemieślników oferujących usługi MTM i bespoke, które przecież bardzo często stoją na niezwykle wysokim poziomie. Niejednokrotnie są lepiej wykonane, a nawet droższe od produktów marek znajdujących się na podium poniższej piramidy. Dlaczego więc ich nie ująłem? Przede wszystkim ceny tych usług trudno ze sobą porównać, ale przede wszystkim, w ich ofercie nie ma produktów RTW. Szycie bespoke to zupełnie inny stopień wtajemniczenia, który u najlepszych krawców na świecie przebija jakością gotowy produkt z wieszaka, nawet porównując do marek ze szczytu tej piramidy. Przed zagłębieniem się w poniższą piramidę prestiżu marek modowych obowiązkowo przeczytajcie jeden z ostatnich artykułów (link). […]

Styczeń 24, 2018 - 18:04 - Odpowiedz

[…] sytuacji w przypadku koszuli MTM (nie bespoke, o różnicy pomiędzy obiema metodami pisałem tutaj link) następne spotkanie będzie wiązało się z odbiorem. Jednak oczywiście bardzo często potrzebne […]

Skomentuj

Rules of the Blog

Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting.

Wszystkie wpisy w kategorii
25/01/2020WrocławPolska Garnitur przez Internet. Świetny pomysł czy gra w rosyjską ruletkę?
29/10/2019RodosGrecja Golf i marynarka. Połączenie idealne na jesień?
27/03/2019ParyżFrancja Hermes – więcej niż krawaty
28/12/2018WrocławPolska Dwurzędowy płaszcz
15/12/2018WrocławPolska 8 grzechów głównych sprzedawców w sklepach odzieżowych. Co irytuje klienta?
18/10/2018WarszawaPolska Beż i granat w modzie męskiej. Połączenie idealne?
16/07/2018WrocławPolska Ubiór na ślub. Wszystko co musisz wiedzieć
11/06/2018Sky Tower WrocławPolska Szary garnitur. Idealna alternatywa dla granatu?
02/05/2018WrocławPolska 9 rzeczy, po których poznasz wysokiej jakości marynarkę
24/01/2018WrocławPolska Koszula na miarę przez Internet w Henderson. Krok po kroku
18/01/2018WarszawaPolska Jak ubrać się na studniówkę?
31/12/2017WrocławPolska Jak się ubrać na sylwestra?
03/12/2017WrocławPolska Włosi. Mistrzowie designu?
02/11/2017WrocławPolska Jak nosić golf?
29/10/2017WarszawaPolska Garnitur w Spicco. Krok po kroku
22/10/2017WrocławPolska Piramida prestiżu marek modowych
05/10/2017WrocławPolska Od RTW po Bespoke, czyli 4 poziomy wtajemniczenia
26/09/2017WrocławPolska 10 porad jak zacząć się stylowo ubierać
13/09/2017Tor SłużewiecPolska Dress code na Tor Wyścigów Konnych Służewiec
22/06/2017WrocławPolska Granatowy garnitur – 3 sposoby, aby sprawić by nie był nudny
14/06/2017WarszawaPolska Jakie wybrać buty do ślubu?
22/04/2017WarszawaPolska Garnitur bespoke w Atelier Zabłotny. Krok po kroku
17/02/2017WrocławPolska Power suit wraca do łask
04/01/2017WrocławPolska Po czym poznać dobre buty?
28/12/2016GdańskPolska 10 ulubionych produktów 2016 roku
19/12/2016WrocławPolska W smokingu
24/11/2016WrocławPolska 101 pomysłów na prezent
15/11/2016ZurychSzwajcaria 8 powodów, dlaczego warto mieć granatowy garnitur
06/11/2016WarszawaPolska 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś założyć
31/10/2016ZurychSzwajcaria Granatowy garnitur. Klasyka elegancji
20/09/2016ParyżFrancja Dwa rzędy pod wieżą Eiffla
18/09/2016ParyżFrancja Ubiór Grzegorza Krychowiaka. Stylizacje z Paryża
17/09/2016WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych modowych błędów
15/09/2016WrocławPolska Garnitur w kratę
21/08/2016MediolanWłochy 20 profili o modzie męskiej na Instagramie które warto obserwować
26/05/2016DenpasarBali Jak kupić garnitur na lato?
16/05/2016 Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
07/04/2016 Gdzie kupić kamizelkę?
04/02/2016 Garnitur bespoke w Tiviano Atelier. Krok po kroku
22/11/2015ReykjavíkIslandia Wizyta w islandzkiej fabryce swetrów
14/09/2015MediolanWłochy Kultowe marki: Loro Piana
22/07/2015 Męskie buty na lato
03/05/2015 Misura – nowa marka na polskim rynku
27/04/2015 Kultowe marki: Ralph Lauren
09/02/2015 Buty za kostkę do garnituru
14/01/2015 Jak nosić poszetkę?
23/12/2014PoznańPolska Grzegorz Krychowiak w roli modela
02/12/2014 Garnitur na chłodne dni
12/11/2014 Zelowanie butów. Za i przeciw
23/09/2014RodosGrecja Jak kupować męską koszulę?
07/09/2014 Niebywała kolekcja krawatów
20/08/2014WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie ubrań
06/08/2014 Stylizacja na upalne dni
16/07/2014TokioJaponia Sprezzatura w modzie męskiej
04/07/2014 NBA Style! Styl koszykarskich gwiazd
09/06/2014WarszawaPolska Jak nosić garnitur? 15 żelaznych zasad
31/05/2014WrocławPolska Męskie buty. Oxfordy
28/04/2014 Granatowy garnitur
15/04/2014 Męskie buty. Lotniki
09/04/2014 10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze. Garnitur
20/03/2014 Kiedy luksus przestaje być luksusem
13/03/2014 Gwiazdy koszykarskiego Śląska pod krawatem!
13/01/2014 Stylizacja: Pierwszy raz w garniturze
03/12/2013 Kultowe marki: Jordan Brand
23/09/2013 Jesienna stylizacja
12/08/2013 Business formal dla mężczyzn
03/07/2013 Jak elegancko wyglądać latem?

Pozostając na stronie zgadzasz się na politykę cookies Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij