KATEGORIA
lifestyle
DATA WPISU
02/02/2020
MIEJSCE
Crewe, Wielka Brytania
  • KATEGORIA
    lifestyle
  • DATA WPISU
    02/02/2020
  • MIEJSCE
    Crewe, Wielka Brytania

Prawdziwe centrum dowodzenia – wizyta w fabryce Bentley Motors w Crewe

Bentley to prawdziwa marka z tradycjami, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Producent jednych z najbardziej luksusowych aut na świecie zaprosił mnie w podróż po swojej siedzibie w Crewe, abym na własne oczy mógł zobaczyć w jaki sposób produkuje swoje dzieła...

Bentley to prawdziwa marka z tradycjami, której nikomu przedstawiać nie trzeba. Producent jednych z najbardziej luksusowych aut na świecie zaprosił mnie w podróż po swojej siedzibie w Crewe, abym na własne oczy mógł zobaczyć w jaki sposób produkuje swoje dzieła sztuki na kołach, oraz odbyć jazdy testowe dwoma modelami – Bentaygą V8 oraz flagowym Mulsanne. Zapnijcie pasy. Zapraszam Was w podróż po głównej siedzibie Bentley Motors!

W tym roku brytyjski producent kończy 100 lat. Historia fabryki w Crewe nie jest aż tak długa, ale nadal imponuje. W zachodniej Anglii samochody Bentleya powstają od 1946 roku. Jednak zakład zaczął prawdziwie rozkwitać pod koniec ubiegłego stulecia, kiedy firmę przejął koncern Volkswagen i zainwestowała w fabrykę Bentleya astronomiczną sumę miliarda funtów. Dzisiaj kompleks Pyms Lane to prawdziwa stolica producenta ze skrzydlatym logo. Samochody Bentleya są w tym miejscu tworzone od podstaw – to tutaj pracują styliści projektujący nadwozia i wnętrza oraz inżynierowie odpowiedzialni za konstrukcje i układy napędowe. Na obrzeżach 70-tysięcznego miasta odbywa się też produkcja wszystkich modeli marki – grand tourera Continental, sedana Flying Spur, SUV-a Bentayga i flagowej limuzyny Mulsanne. Tutaj też zapadają wszystkie najważniejsze decyzje. To stąd wyjeżdżają samochody, które parkują w garażach największych osobistości na świecie.

Fabryka Bentleya w liczbach

W Crewe znajduje się też główny salon pokazowy Bentleya – CW1, nazwany tak od miejscowego kodu pocztowego. Znajdziecie tutaj również największy z sieci Bentley Boutique, w którym można kupić ponad 130 przedmiotów z kolekcji marki – od długopisów po skórzane torby. Wszystko to znajduje się na terenie o powierzchni 521 111 metrów kwadratowych, czyli 52 hektarów. I daje pracę ponad czterem tysiącom osób. W samym centrum badawczo-rozwojowym marki działa 400 inżynierów. A pracownik z najdłuższym stażem pracuje w fabryce Bentleya już 50 lat, czyli towarzyszy marce przez połowę jej historii. Zakład brytyjskiego producenta potrzebuje oczywiście dostawców. Ma ich ponad 700 na całym świecie, z czego 82 z nich znajduje się w promieniu 50 mil od fabryki.

Jakość, nie ilość

Jak przystało na luksusowe samochody najwyższej klasy, auta wyjeżdżające z fabryki Bentleya powstają z największą dokładnością. Dlatego z zakładu dziennie wyjeżdża średnio 31 SUV-ów Bentayga, 26 sztuk modeli Continental GT oraz Flying Spur i tylko 2 egzemplarze Mulsanne. Do swojej flagowej limuzyny Bentley przywiązuje największą uwagę. Zbudowanie jednego egzemplarza zajmuje około 400 godzin, a na linii produkcyjnej tego modelu w skupieniu pracuje 83 specjalistów. Dla porównania wyprodukowanie Continentala GT pochłania 110 godzin pracy, a w składaniu tego auta i modelu Flying Spur uczestniczy bezpośrednio 537 osób.

Jak powstaje luksusowy samochód w fabryce Bentley w Crewe?

W głównej hali produkcyjnej fabryki Bentleya znajdują się dwie linie. Na jednej powstaje Bentayga, drugą zaś stworzono dla Continentala i sedana Flying Spur. Produkcja flagowego Bentleya Mulsanne odbywa się oddzielnie i rozpoczyna w warsztacie nazwanym Body in White. W tym miejscu powstaje fundament auta, czyli karoseria składająca się z 570 kilogramów stali i aluminium połączonych za pomocą aż 5 800 oddzielnych spawów. Następnym krokiem jest pokrycie samochodu powłoką antykorozyjną, a później lakierem. Bentley oferuje w swojej palecie aż 120 barw, ale na zamówienie samochód może zostać pomalowany dowolnym kolorem wybranym przez przyszłego właściciela. Proces lakierowania zamyka polerowanie jagnięcą wełną, które daje perfekcyjny połysk.

Dom silnika W12

Z przodu błyszczącego nadwozia umieszczany jest silnik. Oczywiście nie byle jaki. Bentley Mulsanne otrzymuje ogromną V-ósemkę o pojemności 6,75 litra z podwójnym doładowaniem. W zakładzie powstają także sześciolitrowe motory W12, które znajdziemy chociażby pod maską modelu Bentayga. Bentley jest obecnie największym producentem tego typu jednostek na świecie. Każdy silnik jest składany ręcznie przez wyspecjalizowanych techników. A przygotowanie jednej jednostki W12 wymaga pracy 30 osób przez w sumie 13,5 godziny. Na proces produkcji auta składa się naturalnie wiele innych etapów, w tym montowanie zawieszenia i kół, szyb czy instalacji elektrycznej. Ta ostatnia w Mulsanne składa się z przewodów ważących w sumie 50 kilogramów.

Luksus od środka

Wizytówką aut Bentleya są przede wszystkim luksusowe wnętrza, wykonane z materiałów najwyższej jakości. W Mulsanne znajdziemy ozdobne panele z orzecha włoskiego, wiśni oraz dębu, dodatkowo pokryte fornirem, czyli płatem egzotycznego drewna o grubości 0,6 mm. Flagowa limuzyna jest dostępna z 10 rodzajami tego materiału. Co istotne, każdy z lakierowanych paneli w danym egzemplarzu auta jest wykonywany z drewna pochodzącego z tego samego drzewa. To gwarantuje taki sam wzór słojów i jednolity kolor wszystkich elementów nawet po latach jazdy.

ZOBACZ TAKŻE: Płynąłem Symphony Of The Seas. Ile kosztuje rejs największym statkiem na świecie? Czy warto?

To, jak istotne są wnętrza doskonale pokazują też liczby. Wykończenie wnętrza flagowej limuzyny Bentleya zajmuje około 150 godzin ręcznej pracy, czyli ponad jedną trzecią całego procesu produkcji. Samo wykonanie wszystkich przeszyć pochłania od 20 do 40 godzin, w zależności od konfiguracji wnętrza. A wykończenie kierowcy flagowego modelu wymaga 5 godzin pracy i 10 metrów nici, z których powstaje w sumie 620 szwów. To w tym miejscu widziałem w produkcji fioloetowo-żółte fotele. Gdy spytałem, czy samochód zamówił ktoś z drużyny Los Angeles Lakers oprowadzający nas Pan wymownie się uśmiechnął. Kolory były identyczne!

Ostatecznie w produkcję jednego egzemplarza modelu Mulsanne w fabryce Bentleya w Crewe jest zaangażowanych 300 osób. Skóra używana do produkcji wnętrz Bentleya jest „produktem ubocznym” podczas procesu hodowli zwierząt w przemyśle mięsnym.

Jakość pod kontrolą

Kiedy produkcja samochodu się skończy, czas na ostateczną kontrolę jakości. Ta odbywa się z wykorzystaniem listy kontrolnej liczącej nawet 650 pozycji. Każde auto jest polewane prawie dwoma tysiącami litrów wody z barwnikiem UV, który ujawnia nieszczelności. Obowiązkową częścią testów jest też wizyta na hamowni i jazda po okolicznych drogach, która pozwala sprawdzić zachowanie auta i wykryć niepokojące dźwięki. W samym 2014 roku kierowcy testowi Bentleya pokonali ponad 75 tys. mil. Kontrolę jakości zamyka wizyta w specjalnym tunelu z wyjątkowo jasnym oświetleniem, które ułatwia dostrzeżenie nawet najdrobniejszych skaz i niedoskonałości. Właśnie tak powstaje luksusowy samochód.

Bentley Mulliner – klejnot w koronie Bentleya

Bardzo istotnym miejscem na terenie fabryki Bentleya jest pracownia Mulliner – to tutaj projektuje się auta jedyne w swoim rodzaju, robione na specjalne zamówienie klientów, a także limitowane wersje dostępnych modeli. Specjaliści pracujący w tym dziale potrafią zrobić wszystko – od niewielkich monogramów we wnętrzach, po całkowite przebudowy samochodów. Dzięki Mullinerowi dowolny Bentley może zyskać schowek w konsoli centralnej otwierany odciskiem palca, projektor wyświetlający obok auta wybrany przez właściciela symbol czy wykończenie wnętrza z kamienia. Firma zajmuje się nawet modyfikowaniem fotelików dziecięcych, by idealnie pasowały do siedzeń samochodu. Mulliner współpracuje z Bentleyem niemal od samego początku, ale częścią firmy jest oficjalnie od 1959 roku. A to stosunkowo krótko, patrząc na korzenie zakładu, sięgającą aż XV wieku!

Czytaj dalej: Hermes – więcej niż krawaty

Zielona fabryka

Fabryka Bentleya w Crewe to nie tylko źródło luksusu na kołach. Brytyjska marka dba również o ochronę środowiska. Na terenie kompleksu działa 30 815 paneli słonecznych, a 20 815 znajduje się na dachach zakładów produkcyjnych. Przynosi to realne korzyści. Fabryka otrzymała ostatnio certyfikat neutralności w zakresie produkcji CO2, bowiem cała energia elektryczna z której korzysta pochodzi z ekologicznych źródeł. Warto dodać, że w ciągu ostatniej dekady zakład Bentleya zwiększył produkcję 10-krotnie, a jednocześnie zużycie energii potrzebnej, by stworzyć jedno luksusowe auto spadło o ponad 60 procent. Firma podejmuje też kolejne działania sprzyjające środowisku. W maju na terenie zakładu w dwóch ulach zamieszkały pszczoły. Efektem ich pracy stał się miód, który przelano do słoików z etykietami stworzonymi przez projektanta wnętrz samochód marki. A pod koniec listopada, by uczcić stulecie Bentleya, na terenie fabryki posadzono sto drzew.

Spotkanie z przyszłością

W Crewe spotkała mnie bardzo miła niespodzianka. Natrafiłem na koncepcyjnego Bentleya EXP 100 GT, którego akurat przywieziono z targów motoryzacyjnych. Elektryczny i futurystyczny grand tourer z czterema silnikami powstał, by uczcić 100-lecie marki. Ma też wskazywać kierunek, w którym producent będzie zmierzał w przyszłości. Trzeba przyznać, że to prawie sześciometrowe auto imponuje stylistyką.

Fabrykę Bentleya odwiedziłem na specjalnie zaproszenie. Ale jak powstają jedne z najdroższych i najbardziej luksusowych samochodów na świecie każdy może zobaczyć na własne oczy, bowiem marka chętnie otwiera swój zakład dla gości. Bilet kosztuje 30 funtów, a wycieczka po Pyms Lane trwa około dwóch godzin.

ZOBACZ TAKŻE: BMW Indovidual, czyli coś więcej niż samochód szyty na miarę

Polecane
Komentarze ()
Avatar
Nick napisał:
Luty 03, 2020 - 15:44 - Odpowiedz

Coś dla osób odwiedzających ten blog. Oby więcej takich wizyt w fabrykach samochodów. Czasami można by było też odwiedzić manufakturę zegarkową.

Avatar
ekologiczny napisał:
Luty 05, 2020 - 11:34 - Odpowiedz

Chciałbym się sam tam wybrać, ale to musiało być fajne przeżycie.

Avatar
Bartosz napisał:
Luty 06, 2020 - 11:27 - Odpowiedz

Wprawdzie można było spodziewać się luksusu w fabryce Bentleya, ale bardzo podobają mi się te inicjatywy ekologiczne. Świetnie, że marka myśli o takich rzeczach.
Świetny artykuł!

Avatar
barmkarka napisał:
Luty 24, 2020 - 14:20 - Odpowiedz

Zazdroszczę

Skomentuj

Rules of the Blog

Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting.

Wszystkie wpisy w kategorii
02/02/2020CreweWielka Brytania Prawdziwe centrum dowodzenia – wizyta w fabryce Bentley Motors w Crewe
13/12/2019WrocławPolska Dlaczego warto robić zakupy w outlecie?
10/12/2019WrocławPolska Biznesowy laptop dla podróżników. Wypróbowałem HP Elite Dragonfly, który wytrzymuje na baterii 24h!
06/11/2019MiamiUSA Płynąłem Symphony Of The Seas. Ile kosztuje rejs największym statkiem na świecie? Czy warto? 
05/10/2019MiamiUSA Lexus LY 650 – luksusowy jacht jak sportowe coupe
11/09/2019WrocławPolska BMW Individual, czyli coś więcej niż samochód szyty na miarę
12/08/2019WrocławPolska Fotel masujący – więcej niż wygoda
04/08/2019Madryt / Tor JaramaHiszpania Toyota Supra 2019 – test w hiszpańskim słońcu
24/06/2019Lago di GardaWłochy Jezioro Garda – idealne miejsce do życia?
29/05/2019Lago di GardaWłochy Mój pierwszy raz na e-bike’u – jezioro Garda i Kellys Tygon 70
15/05/2019WrocławPolska Dobry ekspres do kawy – jaki wybrać?
27/03/2019ParyżFrancja Hermes – więcej niż krawaty
02/02/2019WrocławPolska Zimowa przygoda z Toyotą Hilux Hilly 
18/12/2018WarszawaPolska “Czy my się znamy?” IKEA z mocnym spotem na Święta
15/12/2018WrocławPolska 8 grzechów głównych sprzedawców w sklepach odzieżowych. Co irytuje klienta?
13/11/2018Los AngelesUSA Mój amerykański sen w Los Angeles
26/09/2018WrocławPolska Kultowe marki: Montblanc
04/09/2018EttlingenNiemcy Z miłości do muzyki. Wizyta w laboratorium HARMAN/JBL
29/07/2018WrocławPolska Wielkie zalety i małe wady miejskiego carsharingu
12/07/2018BarcelonaHiszpania 5 powodów, dla których już dziś powinieneś zacząć się ścigać na torze
11/04/2018WrocławPolska Alfa Romeo Giulia – włoska odpowiedź na nudne, niemieckie sedany
09/04/2018ParyżFrancja 5 mało znanych miejsc, które warto zobaczyć w Paryżu i okolicach
31/03/2018Poligon w DrawskuPolska Toyota Land Cruiser na poligonie w Drawsku
18/03/2018Omega Boutique WarszawaPolska Zobacz najbardziej angażującą treść w historii bloga
06/03/2018WarszawaPolska Jaguar E-PACE. Elegancki kot
27/12/2017WrocławPolska Dlaczego kupowanie podrób to zawsze zły pomysł?
17/12/2017WrocławPolska Alfa Romeo Stelvio. Najpiękniejszy SUV na rynku? 
06/12/2017WarszawaPolska 10 sprawdzonych pomysłów na prezent dla mężczyzny
03/12/2017WrocławPolska Włosi. Mistrzowie designu?
21/11/2017WrocławPolska 13 aplikacji mobilnych bez których nie wyobrażam sobie podróży
09/10/2017Tor SłużewiecPolska Jak się ubrać na Tor Wyścigów Konnych Służewiec? Część 3 
30/09/2017WrocławPolska Włoskie dzieło sztuki. Kultowe Ferrari GTB Turbo
26/09/2017WrocławPolska 10 porad jak zacząć się stylowo ubierać
22/08/2017Pebble BeachUSA Vision Mercedes-Maybach 6 Cabriolet. Najpiękniejszy samochód roku?
19/08/2017Tor SłużewiecPolska Jak się ubrać na wyścigi konne? Cześć 1
30/07/2017Palma De MallorcaHiszpania 5 powodów dla których warto zaplanować wakacje na Majorce
17/07/2017WarszawaPolska 5 powodów dla których warto kupić drogi zegarek
23/05/2017WrocławPolska Bentley Bentayga. SUV dla arabskich sokolników
18/05/2017WrocławPolska 5 rzeczy, które powinieneś mieć w podróży. Uroda
22/04/2017GironaHiszpania Girona – bezszelestna wyprawa w głąb czasu
22/04/2017WrocławPolska W drugiej skórze na lotnisku
22/04/2017WarszawaPolska Polskie marki, które warto znać
12/02/2017LondynWielka Brytania Wieczór w Londynie
23/01/2017KrabiTajlandia Tajlandia. 6 powodów dla których warto ją odwiedzić!
28/12/2016GdańskPolska 10 ulubionych produktów 2016 roku
19/12/2016WrocławPolska W smokingu
14/12/2016VilleretSzwajcaria Z wizytą w Villeret
06/11/2016WarszawaPolska 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś założyć
24/10/2016WrocławPolska Czy w t-shircie można wyglądać stylowo?
10/10/2016WarszawaPolska Zrób to sam. Kurs zegarmistrzowski Omega
05/10/2016WrocławPolska Jak dbać o zarost?
01/10/2016WarszawaPolska Akcesoria skórzane w Malton&Kielman. Krok po kroku
22/09/2016WarszawaPolska Moc pod butem
18/09/2016ParyżFrancja Ubiór Grzegorza Krychowiaka. Stylizacje z Paryża
17/09/2016WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych modowych błędów
01/09/2016WrocławPolska Terenowa przygoda w górach
21/08/2016MediolanWłochy 20 profili o modzie męskiej na Instagramie które warto obserwować
26/07/2016RodosGrecja Weekend poza miastem
12/06/2016WrocławPolska Jak dbać o włosy?
28/04/2016 Z Maserati Gran Turismo
20/03/2016GstaadSzwajcaria W alpejskim kurorcie
15/03/2016GenewaSzwajcaria Najciekawsze auta z Geneva Motor Show 2016
22/02/2016WalencjaHiszpania Moda na Priusa. Relacja z Walencji
22/11/2015ReykjavíkIslandia Wizyta w islandzkiej fabryce swetrów
18/05/2015 Jak kupować portfel?
27/04/2015 Kultowe marki: Ralph Lauren
23/12/2014PoznańPolska Grzegorz Krychowiak w roli modela
07/09/2014 Niebywała kolekcja krawatów
16/07/2014TokioJaponia Sprezzatura w modzie męskiej
04/07/2014 NBA Style! Styl koszykarskich gwiazd
20/03/2014 Kiedy luksus przestaje być luksusem
13/03/2014 Gwiazdy koszykarskiego Śląska pod krawatem!
03/12/2013 Kultowe marki: Jordan Brand
03/07/2013 Jak elegancko wyglądać latem?
06/06/2013 W garażu Ralpha Laurena

Pozostając na stronie zgadzasz się na politykę cookies Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij