KATEGORIA
moda
DATA WPISU
02/05/2018
MIEJSCE
Wrocław, Polska
 • KATEGORIA
  moda
 • DATA WPISU
  02/05/2018
 • MIEJSCE
  Wrocław, Polska

9 rzeczy, po których poznasz wysokiej jakości marynarkę

Trudno wyobrazić sobie kompletną męską garderobę bez wysokiej jakości marynarki. Jednak marynarka, marynarce nie równa i sam fakt posiadania tego elementu garderoby nie świadczy od razu o byciu eleganckim i dobrze ubranym mężczyzną. Szczególnie, gdy nieświadomie kupimy produkt jedynie przypominający...

Trudno wyobrazić sobie kompletną męską garderobę bez wysokiej jakości marynarki. Jednak marynarka, marynarce nie równa i sam fakt posiadania tego elementu garderoby nie świadczy od razu o byciu eleganckim i dobrze ubranym mężczyzną. Szczególnie, gdy nieświadomie kupimy produkt jedynie przypominający marynarkę. Po czym poznać dobrej jakości marynarkę? Jak odróżnić model godny uwagi, od ubrania jedynie imitującego marynarkę? Jaką marynarkę należy kupić i na co zwracać uwagę przy zakupie marynarki? 

Miękkie ramiona, ramiona bez poduszek

To jak marynarka leży na nas w ramionach jest absolutnie najważniejszym wymiarem. Wysokiej jakości marynarka powinna leżeć jak najbardziej naturalnie, podkreślając linię ramion. Duże wypełnienia w ramionach wyglądają bardzo nieestetycznie i niekorzystnie wpływają na naszą sylwetkę zaburzając w niej proporcje. Ważnym do odnotowania minusem jest również fakt, że w marynarce z dużym wkładem piersiowym i poduchami w ramionach jest niewygodnie i potrafi być naprawdę bardzo gorąco (nie tylko latem). I to głównie dlatego tak często mężczyźni jeszcze kilkanaście lat temu nienawidzili nosić garniturów i marynarek. Wówczas na polskim rynku nie można było znaleźć modeli z naturalną linią ramion, z minimalną konstrukcją lub całkowicie bez konstrukcji. Dzisiaj takie marynarki są bardzo pożądane, a klienci zdecydowanie bardziej świadomi, dzięki czemu tego typu modele zaczynają się już pojawiać w ofertach sklepów, a krawcy nie robią wielkich oczu, gdy klient chce uszyć marynarkę bez konstrukcji z niemal zerowym wkładem i bez wypełnień w ramionach. 

Wysokość kozerki w marynarce

Kolejna bardzo istotna kwestia mająca ogromny wpływ na proporcje naszej sylwetki. Na starcie jednak słowem wstępu warto wyjaśnić mniej zaawansowanym Czytelnikom czym jest kozerka. Kozerka jest to miejsce łączenia klapy marynarki z jej kołnierzem. Może przybierać różne kształty i być umiejscowiona w różnym miejscu, oczywiście w zależności od tego jak długi jest kołnierz i jak długa jest klapa itp. Oczywiście nie występują w przypadku marynarek smokingowych z kołnierzem szalowym. Dla przypomnienia- tego typu marynarkę prezentowałem we wpisie o ubiorze na Sylwestra (LINK). 

Jeśli już wiemy czym jest kozerka powinniśmy świadomie wybierać takie modele marynarek, które mają ją umiejscowioną stosunkowo wysoko. Nic nie wskazuje na to, aby do łask wróciły marynarki z kozerkami umiejscowionymi naprawdę, bardzo nisko. Taki zabieg optycznie sprawiał, że nasza sylwetka robiła się nieco cięższa i krótka, głównie ze względu na to, że im dłuższy kołnierz, tym krótsza klapa- która potrafi przecież doskonale wydłużyć naszą sylwetkę. Stąd też osobom niskim rekomenduje się marynarki z kozerkami umiejscowionymi bardzo wysoko, w połączeniu z ostrymi klapami i stosunkowo nisko umiejscowionym górnym guzikiem. Czyli w każdy możliwy sposób wydłuża się klapę, która stanowi długą, niemal pionową linię na naszej sylwetce. 

Szerokość klap w marynarce

Nie bez znaczenia jest również fakt szerokości klap w marynarce. Aby dalej móc mówić o marynarce, a nie imitacji powinniśmy wybierać takie modele, których klapy nie są bardzo wąskie (4-5 cm). W tym wypadku oczywiście nie sugerowałbym się jedynie szerokością klap, a stosunkiem szerokości klapy do długości linii ramienia. Innej szerokości powinna być klapa studniówkowicza z 80 cm obwodem w klatce, a inna kulturysty z 140 cm. Szerokość klapy w marynarce jednorzędowej powinna być bliska połowie szerokości ramienia. Ja zawsze dodaję 1-2 cm do tego wymiaru, przez co klapa jest szersza niż połowa długości. W moim odczuciu wygląda to zdecydowanie bardziej estetycznie. Oczywiście w przypadku marynarek dwurzędowych sprawa jest zupełnie inna- klapy powinny być zawsze w szpic, i dużo szersze od połowy szerokości ramiona. Głównie ze względu na podwójne zapięcie i fakt, że tego typu marynarka robi się optycznie „cięższa” w okolicy zapięcia guzików, więc należy jej ciężar optycznie zrównoważyć odpowiednio masywnymi klapami. 

Brustasza schowana delikatnie pod klapą marynarki

Brustasza, bardzo często mylona z butonierką, to nic innego jak kieszeń piersiowa marynarki. Innymi słowy- jest to kieszeń do której wkładamy poszetkę. Ogromnym błędem jest umiejscowienie brustaszy bliżej pachy w taki sposób, że nie zaczyna się ona pod klapą marynarki. Brustasza powinna być delikatnie przykryta klapą marynarki, a w przypadku naprawdę szerokich klap powinna być niemal w całości nią zakryta. Bardzo ładnym rozwiązaniem jest brustasza wycięta po łuku i chowająca się w znacznej części pod klapą marynarki. Takie rozwiązanie zazwyczaj świadczy o szyciu miarowym, gdyż rzadko spotyka się tego typu brustasze w ubraniach marek RTW. To jeden z tych detali, świadczących o wysokiej jakości produkcie. 

Odpowiednia długość marynarki

Wielu mężczyzn błędnie myśli, że jeśli wybierze krótką marynarkę to będzie wyglądać na wyższych, z dłuższymi nogami. Nic bardziej mylnego, zazwyczaj takim rozwiązaniem uzyskuje się efekt zupełnie odwrotny. Jaka więc powinna być długość marynarki? Koniec marynarki powinien dzielić naszą sylwetkę na pół. Każda inna długość może okazać się katastrofalna w skutkach znacząca zmieniając proporcje naszej sylwetki. Krótkie marynarki wyglądają „zabawkowo”, mało poważnie przypominając damskie żakiety. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie Prezydenta Dudy, w przykrótkiej marynarce na tle innych polityków. Nie wygląda to najlepiej, mimo, że inne aspekty dopasowania wcale tak źle nie wypadają na tle innych polityków. 

Warto też zwrócić uwagę na „otwarcie” się marynarki Baracka Obamy od dolnego guzika do dołu marynarki. Nie jest ona tak bardzo zabudowana przez co wygląda smuklej, lżej i gwarantuje właśnie taki efekt, jaki zazwyczaj mężczyźni chcą uzyskać błędnie kupując krótkie marynarki. 

Dobrze spasowany wzór 

W przypadku marynarek w kratę i prążki to pierwsze co rzuca się w oczy. Wzór marynarki powinien być jak najlepiej spasowany. Jeśli decydujemy się na kieszenie nakładane powinien wzór pokrywać się ze wzorem na marynarce. W każdym innym wypadku to wygląda po prostu źle. Często jednak spotyka się marynarki w kratę z fatalnie spasowanym wzorem, który w żadnym miejscu się nie pokrywa- nawet przy łączeniu tkanin na plecach. Bierze się to stąd, że marki szyją dokładnie tak samo marynarki w kratę, jak te bez wzoru (gdzie tego problemu nie ma), przez to zużywają dokładnie tyle samo tkaniny. Bowiem aby odpowiednio spasować wzór, na jedną marynarkę w kratę zużyje się więcej materiału niż w przypadku marynarki bez wzoru. Całe szczęście coraz więcej klientów zaczyna zwracać uwagę na ten aspekt. Niestety to głównie przez te aspekt marynarki w kratę bywają droższe od gładkich modeli. 

ZOBACZ TAKŻE: 10 najczęściej popełnianych modowych błędów

Marynarka – wykonanie od środka 

Wysokiej jakości marynarka będzie również świetnie wykonana od wewnątrz. Należy zwrócić uwagę na jakość użytej podszewki, jej skład, sposób wszycia, wykończeń kieszeni, oraz staranności wszystkich możliwych wykończeń. Nie bez znaczenia powinien być dla nas fakt dotyczący ewentualnych zapasów tkaniny. Warto na to zwrócić uwagę, a gdy są przykryte w przypadku marynarki na pełnej podszewce- dopytać sprzedawców w sklepie. Taka informacja powie nam, czy będziemy mogli np. marynarkę poszerzyć, gdy sylwetka ulegnie zmianie po tygodniach spędzonych na siłowni.

Stebnowanie AMF blisko krawędzi / podwójny AMF

Czyli bardzo delikatne, na pierwszy rzut oka niewidoczne obszycie klap marynarki i opcjonalnie innych krawędzi marynarki. Im bliżej krawędzi prowadzony jest szew tym świadczy o wysokiej jakości. Choć i tutaj oczywiście reguły nie ma. Faktem jest, że obszycie blisko krawędzi często musi zostać wykonane ręcznie, aby wyglądało naprawdę estetycznie, zajmuje przez to więcej czasu i jest droższe. A co najważniejsze- wygląda po prostu lepiej. Stebnowań AMF nie należy mylić z kontrastowymi obszyciami maszynowymi kolorowymi nitkami, obszyciami guzików w innym kolorze, które oczywiście w marynarkach nie powinny występować. W przypadku marynarek bardziej casualowych można zdecydować się na podwójne obszycie AMF, jednak trzeba być pewnym co do jakości wykonania i sposobu prowadzenia szwu. Na takie obszycie zdecydowałem się w mojej bordowej marynarce w kratę do zestawu koordynowanego, który prezentowałem w tym wpisie (LINK).

Odpinane guziki w mankiecie marynarki

Dawniej twierdzono, że wysokiej jakości marynarkę można poznać po odpinanych guzikach w marynarce. Rzeczywiście taki detal wykończeń świadczył o szyciu miarowym marynarki. Aktualnie odpinane guziki można znaleźć w niskiej jakości marynarkach z sieciówek i trzeba również zwrócić uwagę na aspekty opisane powyżej, aby być w 100% pewnym z jakim produktem mamy do czynienia. W przypadku odpinanych guzików w marynarce należy mieć świadomość, że rękawa nie skrócimy już od dołu, a jedynie od góry, co jest zdecydowanie trudniejszą i droższą przeróbką krawiecką. Zatem kupując marynarkę RTW z odpinanymi guzikami może się to dla nas okazać nie lada kłopotem, gdy zechcemy ją dopasować do sylwetki. Inną sprawą jest fakt, że odpinane guziki w mankiecie w marynarkach z wieszaka zazwyczaj są nieestetycznie i niechlujnie wszyte. Ręcznie obszyte dziurki i wszyte guziki to domena marynarek szytych na miarę. Więc oceniając marynarkę po tym aspekcie powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się jakości jego wykonania, a nie tylko na sam fakt, że występuje. 

ZOBACZ TAKŻE: Jakie buty wybrać do ślubu?

fot. Agencja Gazeta, Michał Śliwiński, Michał Nowicki, Paweł Witkowski
Polecane
Komentarze ()
Avatar
Tomek 658 napisał:
Maj 05, 2018 - 19:46 - Odpowiedz

Interesujące wiadomości w kwestiach dotyczących marynarek. Zwłaszcza te o brustaszy oraz stebnowaniu. Pozdrawiam.

Avatar
Peter1990 napisał:
Maj 24, 2018 - 17:41 - Odpowiedz

Super wpis, na wiele aspektów nie zwracałem uwagi

Avatar
Maj 29, 2018 - 13:48 - Odpowiedz

Świetny post! Ciekawe zestawienie przykładów Prezydenta Dudy z Barackiem Obamą. Widać to gołym okiem:)
Zapraszam też na mojego – męskiego bloga
Christophermakowski

Czerwiec 11, 2018 - 18:37 - Odpowiedz

[…] Ja co prawda na potrzeby tego wpisu wybrałem model dwurzędowy, który za taki zwykły uznać przecież nie można, jednak to tylko podkreśla fakt, że naprawdę niewiele trzeba, aby szary garnitur prezentował się naprawdę bardzo dobrze i oryginalnie. Wystarczy wybrać ciekawy krój oraz oryginalne detale. W przypadku szarego garnituru, trzeba szczególną uwagę zwrócić na to jak został wykonany. Wybierając gładką, szarą tkaninę i klasyczny krój marynarki jednorzędowej, to właśnie detale wykończeń (guziki, sposób odszycia) będą decydowały o odbiorze całości i wybijały się na pierwszy plan. Jeśli nie wiecie jak rozpoznać wysokiej jakości marynarkę zerknijcie do tego poradnika (LINK).  […]

Avatar
Łukasz napisał:
Lipiec 28, 2018 - 12:00 - Odpowiedz

WItam,
W przypadku, gdy ma się odpinane guziki w mankiecie marynarki powinno się je mieć wszystkie zapięte, czy tak jak na zdjęciach zostawia się dolny guzik odpięty?

  Jakub Roskosz
  Jakub Roskosz napisał:
  Lipiec 29, 2018 - 12:05 - Odpowiedz

  Powinno się mieć wszystkie zapięte, ostatni odpięty to element Sprezzatury i zabieg do sesji zdjęciowej obrazujący ten detal.

Avatar
Blog Ozonee napisał:
Październik 22, 2018 - 21:10 - Odpowiedz

Każdy powinien mieć tę wiedzę w małym palcu. Ja się zapoznaję i puszczam dalej – dzięki za świetną robotę i pozdrowienia -na pewno będę teraz wybierać odzież, szczególnie marynarki, z większą uwagą.

Avatar
Paweł napisał:
Kwiecień 26, 2019 - 05:33 - Odpowiedz

Witam świetny artykuł jestem pod wrażeniem wiedzy i sposobem przekazania tak dokładnego opisu zawartego w tekście. Z zawodu jestem krojczym również odszywam wzory i muszę przyznać że mimo najlepszego nawet uszycia marynarki (nawet zdążą się to w sieciówkach) niestety sposób w jaki są przyszyte guziki oraz tu nie było opisane dziurki zostawia wiele do życzenia pozdrawiam i dziękuję za wpis.

Skomentuj

Rules of the Blog

Do not post violating content, tags like bold, italic and underline are allowed that means HTML can be used while commenting.

Wszystkie wpisy w kategorii
25/01/2020WrocławPolska Garnitur przez Internet. Świetny pomysł czy gra w rosyjską ruletkę?
29/10/2019RodosGrecja Golf i marynarka. Połączenie idealne na jesień?
27/03/2019ParyżFrancja Hermes – więcej niż krawaty
28/12/2018WrocławPolska Dwurzędowy płaszcz
15/12/2018WrocławPolska 8 grzechów głównych sprzedawców w sklepach odzieżowych. Co irytuje klienta?
18/10/2018WarszawaPolska Beż i granat w modzie męskiej. Połączenie idealne?
16/07/2018WrocławPolska Ubiór na ślub. Wszystko co musisz wiedzieć
11/06/2018Sky Tower WrocławPolska Szary garnitur. Idealna alternatywa dla granatu?
02/05/2018WrocławPolska 9 rzeczy, po których poznasz wysokiej jakości marynarkę
24/01/2018WrocławPolska Koszula na miarę przez Internet w Henderson. Krok po kroku
18/01/2018WarszawaPolska Jak ubrać się na studniówkę?
31/12/2017WrocławPolska Jak się ubrać na sylwestra?
03/12/2017WrocławPolska Włosi. Mistrzowie designu?
02/11/2017WrocławPolska Jak nosić golf?
29/10/2017WarszawaPolska Garnitur w Spicco. Krok po kroku
22/10/2017WrocławPolska Piramida prestiżu marek modowych
05/10/2017WrocławPolska Od RTW po Bespoke, czyli 4 poziomy wtajemniczenia
26/09/2017WrocławPolska 10 porad jak zacząć się stylowo ubierać
13/09/2017Tor SłużewiecPolska Dress code na Tor Wyścigów Konnych Służewiec
22/06/2017WrocławPolska Granatowy garnitur – 3 sposoby, aby sprawić by nie był nudny
14/06/2017WarszawaPolska Jakie wybrać buty do ślubu?
22/04/2017WarszawaPolska Garnitur bespoke w Atelier Zabłotny. Krok po kroku
17/02/2017WrocławPolska Power suit wraca do łask
04/01/2017WrocławPolska Po czym poznać dobre buty?
28/12/2016GdańskPolska 10 ulubionych produktów 2016 roku
19/12/2016WrocławPolska W smokingu
24/11/2016WrocławPolska 101 pomysłów na prezent
15/11/2016ZurychSzwajcaria 8 powodów, dlaczego warto mieć granatowy garnitur
06/11/2016WarszawaPolska 6 rzeczy, których nigdy nie powinieneś założyć
31/10/2016ZurychSzwajcaria Granatowy garnitur. Klasyka elegancji
20/09/2016ParyżFrancja Dwa rzędy pod wieżą Eiffla
18/09/2016ParyżFrancja Ubiór Grzegorza Krychowiaka. Stylizacje z Paryża
17/09/2016WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych modowych błędów
15/09/2016WrocławPolska Garnitur w kratę
21/08/2016MediolanWłochy 20 profili o modzie męskiej na Instagramie które warto obserwować
26/05/2016DenpasarBali Jak kupić garnitur na lato?
16/05/2016 Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?
07/04/2016 Gdzie kupić kamizelkę?
04/02/2016 Garnitur bespoke w Tiviano Atelier. Krok po kroku
22/11/2015ReykjavíkIslandia Wizyta w islandzkiej fabryce swetrów
14/09/2015MediolanWłochy Kultowe marki: Loro Piana
22/07/2015 Męskie buty na lato
03/05/2015 Misura – nowa marka na polskim rynku
27/04/2015 Kultowe marki: Ralph Lauren
09/02/2015 Buty za kostkę do garnituru
14/01/2015 Jak nosić poszetkę?
23/12/2014PoznańPolska Grzegorz Krychowiak w roli modela
02/12/2014 Garnitur na chłodne dni
12/11/2014 Zelowanie butów. Za i przeciw
23/09/2014RodosGrecja Jak kupować męską koszulę?
07/09/2014 Niebywała kolekcja krawatów
20/08/2014WrocławPolska 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakupie ubrań
06/08/2014 Stylizacja na upalne dni
16/07/2014TokioJaponia Sprezzatura w modzie męskiej
04/07/2014 NBA Style! Styl koszykarskich gwiazd
09/06/2014WarszawaPolska Jak nosić garnitur? 15 żelaznych zasad
31/05/2014WrocławPolska Męskie buty. Oxfordy
28/04/2014 Granatowy garnitur
15/04/2014 Męskie buty. Lotniki
09/04/2014 10 najczęściej popełnianych błędów w ubiorze. Garnitur
20/03/2014 Kiedy luksus przestaje być luksusem
13/03/2014 Gwiazdy koszykarskiego Śląska pod krawatem!
13/01/2014 Stylizacja: Pierwszy raz w garniturze
03/12/2013 Kultowe marki: Jordan Brand
23/09/2013 Jesienna stylizacja
12/08/2013 Business formal dla mężczyzn
03/07/2013 Jak elegancko wyglądać latem?

Pozostając na stronie zgadzasz się na politykę cookies Więcej informacji

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies.

Zamknij